MediaCat Bülten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kaynağı MediaCat her Pazartesi bir önceki haftanın öne çıkan gelişmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle buluşturuyor. Sağlıklı günler, keyifli okumalar.

 

Büyüteç

Ipsos tarafından gerçekleştirilen Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması 68. Dönem çıktıları paylaşıldı.

18 yaş üstü İBBS 1 düzeyinde Türkiye temsili 800 birey ile online görüşmelerle gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, COVID-19 vaka artışına bağlı olarak her 10 kişiden 6’sı tekrar bir kapanma yaşanabileceği görüşünde. Toplumun yüzde 23’ü ise tekrar kapanma yaşanmayacağını düşünüyor.

21:00 – 05:00 arası sokağa çıkma yasağı uygulamasına toplumun neredeyse yarısı (yüzde 55) olumsuz bakıyor. Belirtilen saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanmasını isteyenlerin oranı yüzde 31. Toplumun yarısı restoran ve kafe gibi yerlerin kapatılmasını istemiyor, her dört kişiden biri ise restoran ve kafelerin kapalı alanlarının kapanmasından yana. Restoran ve kafelerin tamamen kapanması gerektiği kanaatindekilerin oranı ise yüzde 7.

Toplumun yarısı sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi mekânların kapatılmamasından yana. Söz konusu mekânların kapatılması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 32.

Yine toplumun yarısı şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanmaması görüşündeyken, her 10 kişiden 3’ü ise söz konusu kısıtlamadan yana olduğunu belirtiyor.

Aşı olan ya da aşıya olumlu yaklaşanların yüzde 65'i, insanların yan yana oturduğu sinema, tiyatro, şehirlerarası otobüs ve uçak gibi alanlarda COVID-19 aşısı olmayanlardan PCR testi istenmesi gerektiğini düşünüyor. Aşı karşıtlarının yüzde 67'sinin ise bu tür bir karara karşı olduğu görülüyor. 

 

Olan Biten

 • Türkiye orman yangınlarının ardından Batı Karadeniz'de meydana gelen sel felaketiyle sarsıldı. Kastamonu, Sinop ve Bartın'da şu ana kadar 71 kişi hayatını kaybetti. AFAD'ın paylaştığı bilgilere göre 8 kişinin tedavisi sürüyor, Sinop ve Kastamonu'da kayıp ihbar sayısı 47.

 • TotalEnergies ve Amazon, her iki şirkete de farklı açılardan fayda sağlayacak stratejik bir işbirliğine imza attı. İki şirketin yeni anlaşması kapsamında TotalEnergies Amazon’un faaliyetlerini yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle sürdürme taahhüdüne katkıda bulunurken, Amazon da TotalEnergies’in dijital dönüşümünü hızlandırmasına yardımcı olacak.

 • Geçtiğimiz hafta İngiliz futbol kulübü Tottenham Hotspur’un global sponsoru olan Getir, Galatasaray ile sponsorluk anlaşmasına vardı. Getir, 2021-2022 sezonunda Galatasaray Futbol Takımı’nın forma kol sponsoru oldu.

 • Pedro Almodóvar’ın yeni filmi Madres Paralelas’ın resmî lansman afişini bir kadının göğüs ucunu içerdiği gerekçesiyle sansürleyen ve afişi paylaşan tüm gönderileri platformdan kaldıran Instagram, afiş tasarımcısı Javier Jaén'in uygulanan sansürden şikâyetçi olmasının ardından geri adım attı ve özür diledi.

 • Amazon, ABD’de ön saflarda görev yapan çalışanlarını aşı olmaya teşvik etmek için toplamda 2 milyon dolara varan nakit para ve ödüllerden oluşan bir piyango başlatıyor. Amazon, iki adet 500 bin dolar ve altı adet 100 bin dolarlık para ödülünün yanı sıra beş yeni araç ve beş tatil paketini aşılanan çalışanlarına hediye edecek.
 

İş Dünyası

 • Aldığı 1,5 milyar dolarlık yeni yatırımla değerlemesi 16,5 milyar dolara ulaşan Trendyol, Türkiye'nin ilk decacorn'u oldu.

 • Angry Birds’ün yaratıcısı Rovio, Türk oyun şirketi Ruby Games’i satın alıyor. Finlandiya merkezli oyun şirketi, kademeli olarak Ruby Games'in yüzde 100'ünü devralacak.

 • adidas, alt markası Reebok’ı 2,5 milyar dolar karşılığında satmak üzere Authentic Brands Group’la anlaştığını duyurdu. Anlaşmanın 2022’nin ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

 • Kullanıcılarına mahallelerindeki esnaf ve yerel market zincirlerinden istedikleri ürünleri sipariş edebilmelerini sağlayacak yeni hizmeti Yemeksepeti Mahalle'yi kullanıma sunmaya hazırlanan Yemeksepeti, bu kapsamda ilk adımı attı. Yemeksepeti, 60 ilde tüketicilere online market alışverişi hizmeti veren ve yerel zincirlere teknik altyapı ve yazılım desteği sağlayan Marketyo’yu satın aldı.

 • Saran Holding, COVID-19 aşısı olmayan çalışanlarıyla yollarını ayıracağını duyurdu. 6 ana sektörde 33 şirketi ve 3 bin 500’ü aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Saran Holding’in çalışanlarına aşılanma koşullarını karşılamaları için verdiği son tarih 15 Eylül 2021.
 

Medya

 • Financial Times'ta yayınlanan bir makale, Türkiye’deki start-up’ların son yıllara damga vuran başarılarını konu aldı. "How Turkey became a star of European tech" başlıklı makalede Getir, Trendyol, Hepsiburada, Peak Games gibi şirketlerin başarıları örnek gösterildi. Makale, değerlemesi 7,5 milyar dolara ulaşan Getir hakkında “yılın en sıcak fikri bu yıl Silikon Vadisi’nden değil, İstanbul’dan çıktı” ifadelerine yer verdi.

 • Yılın üçüncü çeyreğinde 12 milyon yeni abone kazanarak abone sayısını bir yılda ikiye katlamayı başaran Disney, büyüme hızında Netflix'i geride bıraktı. Financial Times’ın haberine göre Netflix aynı zaman diliminde sadece 1,5 milyon abone kazanırken, ABD ve Kanada'da yaklaşık 430 bin abonesini de kaybetti.

 • Amazon Studios, Lord of the Rings dizisinin ikinci sezonunun prodüksiyonu için rotasını İngiltere’ye çevirdi. İlk sezonu Yeni Zelanda’da çekilen dizinin prodüksiyonunda 2 binden fazla kişi çalışmıştı.

 • Instagram, geçtiğimiz yıl devreye aldığı Alışveriş sekmesinde reklam denemelerine başladığını duyurdu. Instagram'ın yeni reklam formatı ilk aşamada ABD merkezli seçkin reklamverenlerle test ediliyor.
 

Brand Week Istanbul 2021 konuşmacılarından MasterCard CMO’su ve dünyaca ünlü pazarlamacı Raja Rajamannar’a göre, pazarlama evreninde finansal sonuçlara ve pazarlama performansına odaklı bir yaklaşım baskın, bu sonuçların arkasındaki “neden” ise kimi zaman göz ardı ediliyor.

Yarının hızla değişen dünyasında hem pazarlamanın geleceğini hem de yeni bir yöneticilik anlayışı ile ait olunan bağlam ve koşulları aşarak yenilikçi stratejiler tasarlamayı Brand Week Istanbul 2021'de Raja Rajamannar ile konuşacağız.

Siz de pazarlamanın yarınına dair öngörülerden haberdar olmak istiyorsanız, hemen yerinizi alın ve erken kayıt fırsatlarından yararlanmak için tıklayın.

Image
 

Yaratıcılık

 • Tiffany & Co.’nun hedef kitlesini genişletmek amacıyla hayata geçirdiği kampanya ters etki yarattı. Açıkhavada boy gösteren “Annenizin Tiffany’si değil” sloganlı ilanlar sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

 • IKEA Kanada, eski eşyalara yeni varoluş sebepleri tayin ederek ürünlerinin kullanım ömrünü uzatan bir kampanya başlattı. Marka, IKEA ürünlerinin nasıl farklı amaçlarla kullanılabileceğini gösteren 12 yeni montaj kılavuzu yayınladı.

 • PlayStation, Arjantin'de 15 Ağustos tarihine denk gelen Çocuk Bayramı'nı, ebeveynleri çocuklarının imalarına dikkat kesilmeye davet eden kampanyasıyla karşıladı. WILD FI imzalı ilanlarda çocukların ellerinde oyun hamuru, maket ve lego parçalarıyla oluşturulan PlayStation oyun kolları görülüyor.
 
Image
 

MediaCat Öneriyor

 • New York Times'ın Modern Love köşesindeki gerçek hikâyelerden esinlenen Amazon Prime dizisi Modern Love, ikinci sezonuyla sizi her bölümünde başka hikâyelere ortak etmeye ve yüzünüze buruk bir tebessüm yerleştirmeye hazır.

 • Aktör, yönetmen ve aktivist Justin Baldoni'nin erkeklikle mücadelesini kaleme aldığı ve “erkek olma”nın gerçek anlamını tartıştığı "Man Enough"ta ufuk açıcı, altı çizilesi sayısız paragraf var. Baldoni’nin erkekliğin bağdaştığı toksik kavramların içini boşalttığı sözleri, eğer kulak verilirse pozitif bir toplumsal dönüşümün tetikleyicisi olabilecek güçte.

 • İKSV'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla düzenlediği 49. İstanbul Müzik Festivali 18 Ağustos'ta başlıyor. Festivalin teması "Başka Bir Dünya Mümkün", tüm konserler açıkhavada düzenlenecek.
 

bir tutam kitap...

"Başta akademik dünya olmak üzere, konu ile ilgilenen uygulamacılar da dahil herkes için yararlı ve ufuk açıcı olabilecek nitelikte."

 


Prof. Dr. Yavuz Odabaşı

Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır.
Kapital Medya Hizmetleri AŞ