­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat bir önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Interbrand taraf─▒ndan belirlenen En ─░yi Global Markalar s─▒ralamas─▒n─▒n 2021 sonuçlar─▒ payla┼č─▒ld─▒.

1 Temmuz 2020 – 30 Haziran 2021 dönemi verileriyle ┼čekillenen listede yer alan markalar─▒n toplam marka de─čeri yüzde 15 art─▒┼čla 2,67 trilyon dolara ula┼č─▒rken, söz konusu büyüme, çal─▒┼čman─▒n ba┼člad─▒─č─▒ 1999 y─▒l─▒ndan bu yana kaydedilen en büyük büyüme oldu. Apple 8. y─▒l─▒nda da zirvedeki yerini korurken, 2. s─▒rada yer alan Amazon'un büyüme oran─▒n─▒n geçti─čimiz y─▒la k─▒yasla yüzde 36 oran─▒nda dü┼čtü─čü görüldü. Google listede Microsoft'un ard─▒ndan 4. s─▒rada, Samsung ise 5. s─▒rada yer ald─▒.

Yüzde 24 büyümeyle Nike'─▒n 11. s─▒raya yerle┼čmesi dikkat çekerken, Facebook ise 2 basamak gerileyerek 15. s─▒rada boy gösterdi.

En ─░yi Global Markalar 2021'de y─▒l─▒n en h─▒zl─▒ büyüyen markas─▒ Tesla oldu. Tesla'n─▒n marka de─čerinin yüzde 184 artt─▒─č─▒ belirtildi.

─░lk 10'da yeni bir markan─▒n yer almad─▒─č─▒ 100 markal─▒k s─▒ralamaya bu y─▒l dahil olan tek marka Sephora oldu.

 

Olan Biten

 • E-ticaret platformu Trendyol, Tarkan’la uzun soluklu bir i┼čbirli─čine imza att─▒. ─░lk ad─▒m─▒ reklam filmiyle at─▒lacak olan Trendyol & Tarkan i┼čbirli─činin toplumsal fayda odakl─▒ projelerle devam etmesi planlan─▒yor.

 • Reklam Yarat─▒c─▒lar─▒ Derne─či (RYD) ola─čan genel kuruluyla yeni dönem yönetim kurulunu seçti. Derne─čin ba┼čkanl─▒─č─▒na yeniden Tazefikir Yarat─▒c─▒ Ajans Ba┼čkan─▒ Ça─člar Gözüaç─▒k seçildi.

 • Ki┼čisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), dijital mecralarda ki┼čilerin kendilerine ili┼čkin yay─▒mlanm─▒┼č bilgileri sildirebilmelerine olanak sa─člayan unutulma hakk─▒na ili┼čkin bir rehber haz─▒rlad─▒. Rehberde unutulma hakk─▒na dair hak arama yöntemlerine yer verildi.

 • Apple’─▒n ülkemizdeki üçüncü ma─čazas─▒ ─░stanbul’da Ba─čdat Caddesi’nde aç─▒ld─▒. Apple CEO’su Tim Cook, ma─čazan─▒n aç─▒l─▒┼č─▒n─▒ Twitter payla┼č─▒m─▒yla kutlad─▒.

 • Son dönemde metaverse in┼čas─▒na a─č─▒rl─▒k veren Facebook, bu yönelimini vurgulamak amac─▒yla ┼čirket ismini de─či┼čtirmeye haz─▒rlan─▒yor. Sosyal medya ┼čirketi kimli─činden s─▒yr─▒l─▒p metaverse ┼čirketi konumuna geçme hedefindeki ┼čirket, bu kapsamda geçti─čimiz günlerde Avrupa’da 10 bin ki┼činin daha i┼če al─▒naca─č─▒n─▒ aç─▒klam─▒┼čt─▒.

 • Kad─▒nlar─▒n dijital alanda daha da güçlenmeleri ve deneyimlerini birbirleriyle payla┼čmalar─▒ amac─▒yla her y─▒l 1 Kas─▒m’da düzenlenen Dijital Topuklar’─▒n bu y─▒lki temas─▒ #sahipç─▒k oldu. Hibrit düzenlenecek Dijital Topluklar 2021’e Süleyman Seba Kültür Merkezi ev sahipli─či yapacak.

 • YANINDAYIZ Derne─či'nin düzenledi─či #kad─▒nerkeke┼čittirnokta Konferans─▒ için geri say─▒m ba┼člad─▒. 3 Kas─▒m’da düzenlenecek konferans; YANINDAYIZ Derne─či, Dünya gazetesi ve SosyalKafa TV YouTube kanallar─▒ndan izlenebilecek.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • TÜS─░AD Yüksek ─░sti┼čare Konseyi, Yeni Bir Anlay─▒┼čla Gelece─či ─░n┼ča çal─▒┼čmas─▒n─▒n tan─▒t─▒m─▒yla gerçekle┼čti. Toplant─▒da Merkez Bankas─▒’n─▒n ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒, toplumsal adalet, laiklik, hukukun üstünlü─čü, kuvvetler ayr─▒l─▒─č─▒, kat─▒l─▒mc─▒ demokrasi, ─░stanbul Sözle┼čmesi ve çevrecilik gibi konularda kritik mesajlar payla┼č─▒ld─▒.

 • Elon Musk’─▒n kurucusu oldu─ču Tesla’n─▒n piyasa de─čeri 1 trilyon dolara ula┼čt─▒. Tesla; Amazon, Apple, Alphabet, Microsoft gibi ┼čirketlerle birlikte piyasa de─čeri 1 trilyon dolar─▒ a┼čan ┼čirketler aras─▒nda yer ald─▒.

 • Pinterest’i sat─▒n almak için 45 milyar dolarl─▒k bir teklifte bulundu─ču haberleri yay─▒lan dijital ödeme ┼čirketi PayPal, söz konusu sat─▒nalman─▒n ┼ču anda gündemlerinde olmad─▒─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒. ┼×irketin aç─▒klamas─▒nda konuya ili┼čkin ba┼čka bir detay payla┼č─▒lmad─▒.

 • Rekabet Kurumu, Sahibinden.com hakk─▒nda çevrimiçi platform hizmetleri bak─▒m─▒ndan veri ta┼č─▒man─▒n engellenmesi ve di─čer yollarla hâkim durumunu kötüye kullan─▒p kullanmad─▒─č─▒n─▒n tespitine yönelik soru┼čturma ba┼člatt─▒.

 • Migros, online perakendecili─čin de─či┼čen taleplerine daha iyi yan─▒t verebilmek ve online kanallar─▒n─▒n geli┼čimini h─▒zland─▒rabilmek için yeni bir ┼čirket kuraca─č─▒n─▒ duyurdu.

 • Anadolu Grubu bünyesindeki MOOV’un yüzde 75’inin Getir’e sat─▒lmas─▒na Rekabet Kurumu’ndan onay ç─▒kt─▒. Paylar─▒n devir bedelinin 23 milyon dolar civar─▒ olmas─▒ öngörülüyor.

 • Portekiz’in ba┼čkenti Lizbon’da faaliyetlerine ba┼člayan Getir’in hizmet verdi─či ülke say─▒s─▒ sekize yükseldi. Getir’in s─▒radaki hedefi y─▒l sonuna kadar ABD pazar─▒na aç─▒lm─▒┼č olmak.

 • QNB Finansbank’ta 11 y─▒ld─▒r CEO sorumlulu─čunu üstlenen Temel Güzelo─člu görevinden kendi iste─čiyle ayr─▒lma karar─▒ ald─▒. Reuters’e göre Güzelo─člu yönetim kurulu üyeli─čini sürdürecek, CEO koltu─čunu bankan─▒n kurumsal ve ticari bankac─▒l─▒k genel müdür yard─▒mc─▒s─▒ Ömür Tan’a devredecek.
 

Medya

 • Tweet’lere emojilerle tepki verme özelli─či Reactions’─▒ ilk olarak geçti─čimiz ay Türkiye’de test etmeye ba┼člayan, sonras─▒nda teknik sorunlar nedeniyle test sürecini durduran Twitter, özelli─čin yeniden kullan─▒ma aç─▒ld─▒─č─▒n─▒ duyurdu.

 • ─░talya’n─▒n ev sahipli─či yapaca─č─▒ Eurovision 2022’de Türkiye’nin yer almayaca─č─▒ aç─▒kland─▒.

 • Eski ABD Ba┼čkan─▒ Donald Trump kendi sosyal medya uygulamas─▒n─▒ ba┼člat─▒yor. TRUTH Social adl─▒ uygulama önümüzdeki ay kullan─▒ma aç─▒lacak.
 

Brand Week Istanbul bu y─▒l 8-12 Kas─▒m tarihlerinde “21. Yüzy─▒lda ─░nsan Olmak” temas─▒yla ekonomide, toplumda, sanatta ve teknolojide yeni ça─č─▒n yeni paradigmalar─▒n─▒ yarat─▒c─▒ isimlerle ke┼čfe ç─▒kmaya haz─▒rlan─▒yor.


EMEA bölgesinin en büyük marka ve i┼č dünyas─▒ festivali Brand Week Istanbul, 8 Kas─▒m ak┼čam─▒ Müze Gazhane’de gerçekle┼čecek aç─▒l─▒┼č töreni ve 9 Kas─▒m’da yine Müze Gazhane’de düzenlenecek etkinliklerin ard─▒ndan 10-12 Kas─▒m tarihlerinde Türkiye’nin ve dünyan─▒n yarat─▒c─▒ liderlerini hem Zorlu PSM’de hem de dijitalde izleyiciyle bulu┼čturacak.

Sanatç─▒lar, aktivistler, bilim insanlar─▒, fütüristler, teknolojiye yön verenler ve i┼č dünyas─▒nda fark yaratanlar; kültür, toplum, ekonomi ve teknolojiye dair son trendleri Brand Week Istanbul’da Inspiration Hall sahnesinde ele alacak. Brand&Trends sahnesi pazarlama ileti┼čiminden sürdürülebilirli─če, yapay zekâdan markalar─▒n dijital performans─▒na kadar gündemi ve gelece─či belirleyen birçok konuya ev sahipli─či yapacak. Dijital dönü┼čümü ve teknolojik geli┼čmeleri merkezine alan markalar─▒n, tasar─▒mc─▒lar─▒n, sanatç─▒lar─▒n ve yarat─▒c─▒ dünyan─▒n tüm figürlerinin yak─▒n geçmi┼čte kazan─▒lan deneyimlerle beraber yar─▒n─▒ olu┼čtururken esas ald─▒klar─▒ modeller ve stratejiler World Stage sahnesinde yerini alacak.

Brand Week Istanbul’da bu y─▒l yer alan oturum, konu┼čmac─▒ ve deneyimler aras─▒ndan ilginizi çekenleri not almak için etkinli─čin program─▒na brandweekistanbul.com/program adresinden ula┼čabilirsiniz. 

Etkinli─če dair tüm detaylar─▒n yer ald─▒─č─▒ Kapital Events uygulamas─▒n─▒ iOS cihazlar─▒n─▒z için buradan, Android cihazlar─▒n─▒z için buradan indirebilirsiniz.

Image
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Kariyerini Publicis Milano’da sürdürme karar─▒ alan Selim Ünlüsoy, 7 y─▒ld─▒r çal─▒┼čt─▒─č─▒ Ogilvy ─░stanbul’a NFT ile veda etti. Ünlüsoy’un ajansta y─▒llarca birlikte çal─▒┼čt─▒─č─▒ insanlara olan sevgi ve hayranl─▒─č─▒n─▒n ürünü olan Minted Memories adl─▒ NFT sat─▒┼ča ç─▒kmayacak.

 • Apple, bilgisayar ve aksesuarlar─▒n─▒n ç─▒kard─▒─č─▒ sesleri bir müzik parças─▒na dönü┼čtürdü. Marka ayr─▒ca, 45 y─▒ll─▒k ses miras─▒n─▒ yans─▒tan Start Up isimli parçan─▒n nas─▒l yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ gösteren yakla┼č─▒k iki dakikal─▒k bir video yay─▒nlad─▒.

 • Kâr─▒n─▒n yar─▒s─▒n─▒ insanlar─▒n düzgün sanitasyon ko┼čullar─▒na eri┼čebilmesi ad─▒na faaliyet gösteren yard─▒m kurulu┼člar─▒na ba─č─▒┼člayan çevre dostu tuvalet kâ─č─▒d─▒ markas─▒ Who Gives a Crap, sat─▒┼člar─▒n─▒ -dolay─▒s─▒yla da yard─▒mlar─▒n─▒- art─▒rmak ad─▒na kendi kahvesini ç─▒kard─▒. Marka, kahvesine ─░ngilizcede gündelik dilde büyük tuvalete tekabül eden number two’dan (iki numara) esinlenerek Blend #2 ad─▒n─▒ verdi.
Image
 

bir tutam kitap...

"As─▒l liderlik, karar al─▒rken al─▒┼čkanl─▒klar─▒m─▒zdan de─čil yarat─▒c─▒l─▒─č─▒m─▒zdan beslenmek ve kendimize seçenekler yaratabilmekten geçiyor."

 


Duygu Alptekin Gürsu ─░çimdeki Lider, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×