­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Ipsos, Koronavirüs Salg─▒n─▒ ve Toplum Ara┼čt─▒rmas─▒ 96. dönem verilerini payla┼čt─▒.

 

Ara┼čt─▒rma sonuçlar─▒ toplumda salg─▒na yönelik tehdit alg─▒s─▒nda önemli bir dü┼čü┼č oldu─čuna i┼čaret ediyor. Bu dü┼čü┼čün kaç─▒n─▒lmaz olarak ki┼čilerin a┼č─▒ olma e─čilimlerini de olumsuz etkiledi─či görülüyor.


Bugüne kadar üçüncü a┼č─▒s─▒n─▒ olmam─▒┼č ki┼čilerin a┼č─▒ olmama e─čilimi art─▒┼čta. Ocak ay─▒ ba┼č─▒nda yüzde 15’lerde olan üçüncü doz a┼č─▒y─▒ yapt─▒rmama niyeti ┼čubat ortas─▒nda yüzde 20’lere yükselmi┼č durumda.

Toplumun yüzde 40’─▒ salg─▒n─▒n zor günlerinin geride kald─▒─č─▒n─▒ dü┼čünüyor. Virüsü kendileri ve sevdikleri için bir tehlike olarak görenlerin oran─▒ ise bir ayda 8 puan gerileyerek yüzde 73’e geriledi.

Salg─▒na ili┼čkin haberler art─▒k daha az takip ediliyor. Özellikle internet ortam─▒ndaki haberler ve hükümetten gelen aç─▒klamalar─▒n takibinde geçen seneye oranla 20 puanl─▒k bir dü┼čü┼č izleniyor.

 

 

Olan Biten

 • Tarkan'─▒n yeni teklisi "Geççek" medya ve siyasette tart─▒┼čma yaratt─▒. Muhalefet liderleri ┼čark─▒ sözlerini propaganda arac─▒ olarak sahiplenirken, iktidara yak─▒nl─▒─č─▒yla bilinen isimler ve medya kanallar─▒ ┼čark─▒y─▒ tepkiyle kar┼č─▒lad─▒.

 • Migros i┼čçilerinin saatlik ücretlerine 4 TL zam, i┼čçi sa─čl─▒─č─▒ ve güvenli─či talebiyle 18 gün boyunca sürdürdü─čü eylem, Haluk Levent’in arabuluculu─čunda uzla┼čmayla sonuçland─▒. Migros, i┼čten ç─▒kard─▒─č─▒ 257 i┼čçinin i┼če iadesinin de gerçekle┼čece─čini duyurdu.

 • Uber, Türkiye’de yasaklanmadan önce Uber XL ad─▒yla hizmet veren sekiz ki┼čilik araçlar─▒n─▒ ─░stanbul’da “Uber Siyah Taksi” ad─▒yla yeniden kullan─▒ma sundu.

 • Porto Rikolu Sofía Jirau, Victoria's Secret'─▒n ilk Down sendromlu modeli oldu.

 • Coca-Cola, yeni inovasyon platformu Coca-Cola Creations'─▒ ve s─▒n─▒rl─▒ say─▒da üretti─či yeni ürünü Coca-Cola Intergalactic'i global bir lansmanla tan─▒tt─▒.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • DHL Express, Türkiye Futbol Federasyonu ile imzalad─▒─č─▒ yeni anla┼čmayla TFF Kad─▒n Millî Tak─▒mlar─▒’n─▒n ana sponsoru oldu.

 • Elon Musk’─▒n 19-29 Kas─▒m 2021 tarihlerinde 5,7 milyar dolar de─čerinde Tesla hissesini sivil toplum kurulu┼člar─▒na ba─č─▒┼člad─▒─č─▒ ortaya ç─▒kt─▒.

 • Belçika’da i┼čçilerin günlük çal─▒┼čma sürelerini art─▒rarak haftal─▒k mesailerini dört güne dü┼čürmeleri yasalla┼čt─▒. ─░┼čçilerinin talebini reddeden i┼čverenlerden gerekçelerini yaz─▒l─▒ olarak beyan etmeleri beklenecek.
 

Medya

 • Habertürk’te Kübra Par’─▒n canl─▒ yay─▒n konu─ču olan AK Parti Grup Ba┼čkanvekili Muhammet Emin Akba┼čo─člu'nun enflasyona ili┼čkin aç─▒klamalar─▒ndaki matematik hatas─▒ sosyal medyada viral oldu.

 • Sinema haberleri sitesi Indiewire, Netflix’te izlenebilecek en iyi uluslararas─▒ yap─▒mlardan olu┼čan bir seçki yay─▒nlad─▒. Seçkide Berkun Oya’n─▒n yönetti─či Bir Ba┼čkad─▒r da yer ald─▒.

 • Ya┼čam─▒n─▒ yitiren M─░T mensubuna dair haberleri nedeniyle 15 ┼×ubat günü yeniden cezaevine giren gazeteciler Hülya K─▒l─▒nç, Bar─▒┼č Pehlivan ve Murat A─č─▒rel ertesi gün ak┼čam saatlerinde serbest b─▒rak─▒ld─▒.
Image
 

Teknoloji

 • Instagram’─▒n Hikâyeler bölümüne be─čeni özelli─či eklendi. Devreye al─▒nan özellikle Hikâyeler bölümündeki etkile┼čimi art─▒r─▒rken mesaj kutular─▒ndaki kar─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ azaltmak amaçlan─▒yor.

 • Twitter ve Facebook gibi platformlardaki hesaplar─▒ ask─▒ya al─▒nan Eski ABD Ba┼čkan─▒ Donald Trump’─▒n sosyal medya giri┼čimi Truth Social, App Store üzerinden ABD’deki kullan─▒c─▒lar─▒n eri┼čimine aç─▒ld─▒.

 • Meta, Instagram’daki Reels format─▒n─▒ Facebook’ta da kullan─▒ma sundu. ABD, Kanada ve Meksika’daki içerik üreticileri için aktif hale getirilen özelli─čin önümüzdeki günlerde di─čer ülkelere de sunulmas─▒ bekleniyor. 

 • Turkcell, metaverse evreninde ilk ma─čazas─▒n─▒ açmak için çal─▒┼čmalara ba┼člad─▒─č─▒n─▒ duyurdu. ┼×irketin i┼č ilanlar─▒, i┼če al─▒m ve oryantasyon süreçlerinin de metaverse’e ta┼č─▒nmas─▒ gündemde.

 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Reklamc─▒lar Derne─či’nin yeni yönetim kurulu üyeleri belli oldu. Derne─čin ba┼čkanl─▒─č─▒na Banun Erk─▒ran getirildi.

 • 100’ü a┼čk─▒n ülkede 68 Havas Village ile varl─▒k gösteren Havas Group, ilk sanal Havas Village’─▒ The Sandbox’ta açmay─▒ planlad─▒─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒.

 • Women's Aid, Sevgililer Günü’nde 14 ┼×ubat'─▒ domine eden genel marka ileti┼čiminin aksine a┼čk─▒n ne oldu─čunu de─čil, ne olmad─▒─č─▒n─▒ gündeme ta┼č─▒yan bir kampanya yay─▒nlad─▒.

 • Jim Carrey, Verizon'─▒n Super Bowl reklam─▒ için çeyrek yüzy─▒l sonra yeniden Chip Douglas rolüne büründü.
 

bir tutam kitap...

"Her gün yeni araçlar, teknolojiler ve inovasyonlar─▒n ortaya ç─▒kt─▒─č─▒ bir ça─čda ya┼č─▒yoruz. Ama bu yeni teknolojilerin yüce bir amaca hizmet edebilmesinin tek yolu, kendini adam─▒┼č bir grup inançl─▒ ki┼činin bunlar─▒n o amaç u─čruna kullan─▒lmas─▒ için ─▒srar etmesidir."

 


Malcolm Gladwell, Bombac─▒ Mafya, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×