­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat her Pazartesi bir önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Bu ay MediaCat sayfalar─▒nda yer alan, Habitus Research’ün farkl─▒ ölçeklerdeki firmalarda çal─▒┼čan 30 beyaz yakal─▒yla yapt─▒─č─▒ etnografik derinlemesine görü┼čmelere ek olarak FikriMühim’in 400 beyaz yakal─▒yla gerçekle┼čtirdi─či anket çal─▒┼čmas─▒n─▒n bulgular─▒, hayat─▒m─▒z─▒n hemen her alan─▒n─▒ etkileyen pandemide beyaz yakan─▒n nerede durdu─čunu, bu süreci nas─▒l ya┼čad─▒─č─▒n─▒ ve sürece dair beklentilerini ortaya koyuyor.


Ba┼čka firmalarla kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒nda i┼čyerinin çal─▒┼čanlar─▒na sundu─ču olanaklar─▒ nas─▒l de─čerlendirdikleri soruldu─čunda, beyaz yakal─▒lar─▒n yüzde 49,5’i iyi/çok iyi yan─▒t─▒n─▒ veriyor. Soruya iyi de─čil/hiç iyi de─čil yan─▒t─▒n─▒ sunanlar─▒n yüzdesi 18,2, ne iyi ne de─čil diyenlerin yüzdesi ise 32,2.

 

Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yüzde 47’si, pandemi sürecinde i┼čyerinin ald─▒─č─▒ kararlar─▒n ┼čirketin ç─▒karlar─▒na yönelik oldu─ču fikrinde. Yüzde 44’ü söz konusu kararlar─▒n her iki taraf─▒n da ç─▒karlar─▒n─▒ korudu─čunu dü┼čünürken, çal─▒┼čanlar─▒n ç─▒kar─▒n─▒ korudu─čunu dü┼čünenlerin oran─▒ yüzde 9.

 

Pandemide i┼č yerlerinin ald─▒─č─▒ kararlardan memnun ya da çok memnun oldu─čunu belirten yüzde 48,5’lik kesime kar┼č─▒l─▒k kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yüzde 35’i ne memnun ne de memnun olmad─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Memnun de─čilim/hiç memnun de─čilim diyenlerin yüzdesi 16,5.

 

Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yüzde 54’ü evden çal─▒┼čt─▒klar─▒ süreçte ofiste çal─▒┼čt─▒klar─▒ndan daha çok çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Ofis ve evde ayn─▒ çal─▒┼čma temposunda oldu─čunu belirtenlerin yüzdesi 27, evde ofiste çal─▒┼čt─▒─č─▒ndan daha az çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ söyleyenlerin oran─▒ ise yüzde 19.  Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yüzde 46’s─▒ evde çal─▒┼čman─▒n yoruculu─čunun daha fazla oldu─čunu belirtiyor. Yüzde 36’s─▒ ise evde çal─▒┼čmay─▒ genel olarak daha az yorucu olarak tan─▒ml─▒yor.

 

Beyaz yakal─▒lar─▒n yüzde 71’i pandemiyle birlikte i┼čyerlerini de─čerlendirme kriterlerinin de─či┼čti─či kanaatinde.

 

Evden çal─▒┼č─▒ld─▒─č─▒ süreçte i┼člerin i┼čleyi┼činde bir aksama olmad─▒─č─▒n─▒ belirtenlerin yüzdesinin 53 oldu─ču görülürken, yüzde 21'i daha verimli sonuçlar al─▒nd─▒─č─▒n─▒, yüzde 26's─▒ ise aksamalar─▒n oldu─čunu belirtiyor.

 

Seçme ┼čans─▒ tan─▒nsayd─▒, hangi çal─▒┼čma düzenini seçecekleri sorusuna kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yüzde 51'i "istedi─čim zaman evden, istedi─čim zaman ofisten" yan─▒t─▒n─▒ sunuyor. Hep evden çal─▒┼čmaktan yana olanlar─▒n oran─▒ yüzde 13, hep ofisten çal─▒┼čmaktan yana olanlar─▒n oran─▒ ise yüzde 9.

 

─░lerleyen zamanlarda evden çal─▒┼čma düzeni için beklentileri soruldu─čunda, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yüzde 75,2'si "isteyenler için devam etmesini isterim" yan─▒t─▒n─▒ sunuyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yüzde 55'i, dezavantajlar─▒ olsa da evden çal─▒┼čman─▒n genel olarak avantajl─▒ oldu─čunu söylüyor. Evden çal─▒┼čmay─▒, avantajlar─▒ olsa bile dezavantajl─▒ olarak tan─▒mlayanlar─▒n oran─▒ yüzde 26.

 

Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yüzde 68'i, pandemi gündemi ortadan kalkar ya da ofisten çal─▒┼čma riski kabul edilebilir seviyelere dü┼čerse, i┼čyerinin eski ofis düzenine geri dönece─čini dü┼čünüyor/biliyor.

"Beyaz yakay─▒ anlama k─▒lavuzu"nu MediaCat Eylül say─▒s─▒nda ya da MediaCat.com'da okuyabilirsiniz.

*─░llüstrasyon: Happy People Project Art Direktörü Erhan Özden

 

 

Olan Biten

 • A Milli Kad─▒n Voleybol Tak─▒m─▒ Kaptan─▒ Eda Erdem Dündar, Türkiye’nin üçüncü olarak tamamlad─▒─č─▒ 2021 Avrupa Voleybol ┼×ampiyonas─▒'nda en iyi orta oyuncu kategorisinde rüya tak─▒ma seçildi. 4 Avrupa Voleybol ┼×ampiyonas─▒'nda da en iyi oyuncular aras─▒na giren Erdem Dündar, bunu ba┼čaran ilk sporcu oldu.

 • Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Ba┼čkan─▒ Cenap A┼čç─▒ istifa etti. A┼čç─▒, istifa dilekçesinde, “Hepimizin yüre─čini yakan orman yang─▒nlar─▒nda pek çok mecra THK’yi ve özellikle ┼čahs─▒m─▒ oda─ča koymu┼č, linç kampanyas─▒na kurum ve ziyadesiyle ┼čahs─▒m kurban edilmek istenmi┼čtir” ifadesini kulland─▒.

 • Fortnite’─▒n yarat─▒c─▒s─▒ Epic Games’in Apple’a açt─▒─č─▒ antitröst davas─▒ karara ba─čland─▒. Mahkeme, Apple’─▒n geli┼čtiricilerin alternatif ödeme yöntemlerini kullan─▒ma sunmalar─▒n─▒ engelleyemeyece─či karar─▒na vard─▒.

 • Siemens Türkiye, halihaz─▒rda 5 gün olan ücretli babal─▒k iznini 2 haftaya ç─▒kard─▒. Çal─▒┼čanlar─▒n geribildirimleri sonucunda olu┼čan karar─▒n hedefi aile birlikteli─činin geli┼čimini desteklemek ve en yo─čun dönemde ebeveynlik sorumlulu─čunun anne ve babalar taraf─▒ndan payla┼č─▒labilmesine katk─▒ sa─člamak.

 • Sanayi ve Teknoloji Bakan─▒ Mustafa Varank, “bir aksilik olmad─▒─č─▒ taktirde” yerli otomobilin 2022 sonunda banttan inece─čini aç─▒klad─▒.

 • ABD'nin Teksas eyaletinde tart─▒┼čmal─▒ kürtaj yasas─▒n─▒n yürürlü─če girmesi üzerine Salesforce CEO’su Marc Benioff, eyaletten ta┼č─▒nmak isteyen çal─▒┼čanlar─▒na yard─▒mc─▒ olacaklar─▒n─▒ duyurdu.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • Migros’un, duyurusunu Haziran ay─▒nda gerçekle┼čtirdi─či perakende medya ┼čirketi Mimeda faaliyete geçti. Mimeda’n─▒n hedefi, markalar─▒ do─čru alanda ve do─čru zamanda do─čru hedef kitleyle bulu┼čturmak.

 • Geçti─čimiz günlerde n11.com’a stratejik yat─▒r─▒m yapmak için harekete geçen Getir’den gayrimenkul hamlesi geldi. Getir, halihaz─▒rda kirac─▒ olarak bulundu─ču Do─ču┼č Center Etiler’deki 47 adet ba─č─▒ms─▒z bölümü sat─▒n almak için Do─ču┼č GYO ile görü┼čmelere ba┼člad─▒.

 • Reuters, Dubai merkezli kargo ┼čirketi Aramex’in MNG Kargo’yu sat─▒n almak için görü┼čmeler yürüttü─čünü iddia etti. Görü┼čmelerin ileri seviyede oldu─ču bilgisini payla┼čan kaynaklara göre anla┼čma 500 milyon dolar kar┼č─▒l─▒─č─▒nda gerçekle┼čebilir.

 • MasterCard, yasad─▒┼č─▒ veya ┼čüpheli i┼člemlerin tespiti için blokzincirleri tarayan CipherTrace’i sat─▒n ald─▒.

 • Yahoo yeni liderini Tinder’da buldu. Tinder CEO’su Jim Lanzone, 27 Eylül itibar─▒yla Yahoo’nun yeni CEO’su olacak.

 • Microsoft'un yat─▒r─▒m ┼čirketi Cascade Investment, Suudi Arabistan Prensi Alwaleed bin Talal’─▒n Four Seasons otellerindeki hisselerinin yar─▒s─▒n─▒ 2,21 milyar dolar kar┼č─▒l─▒─č─▒nda sat─▒n al─▒yor. Anla┼čma neticesinde Cascade Investment’─▒n otel zincirindeki sahipli─či yüzde 71,3’e yükselecek.
Image
 

Medya

 • Telekomünikasyon Uydu ve Elektronik Sanayicileri ─░┼č ─░nsanlar─▒ Derne─či (TUYAD) taraf─▒ndan dijital platformlar─▒n kat─▒l─▒m─▒yla düzenlenen Pay TV Platformlar─▒ Toplant─▒s─▒ neticesinde yasad─▒┼č─▒ IPTV ile mücadele için ortak çal─▒┼čma karar─▒ al─▒nd─▒ ve yay─▒n yasas─▒ talep edildi. Yasad─▒┼č─▒ IPTV ile mücadele kapsam─▒nda son tüketicinin bilinçlendirilmesi ad─▒na bir de kamu spotu haz─▒rlanacak.

 • Microsoft, ki┼čiselle┼čtirilmi┼č haber platformu Microsoft Start’─▒ kullan─▒ma sundu. Microsoft News’a oldukça benzeyen Microsoft Start, binden fazla yay─▒nc─▒n─▒n haber ve medya kanallar─▒n─▒ bünyesinde bar─▒nd─▒racak.

 • Twitter, tweet’lere emojilerle tepki verme özelli─či Reactions’─▒ ilk olarak Türkiye’de test etmeye ba┼člad─▒. S─▒n─▒rl─▒ bir süre denenecek yeni özellikte kullan─▒c─▒lara 5 emoji seçene─či sunuluyor. Twitter cephesinden gelen bir di─čer yenilik ise bot hesaplarla ilgili. Sosyal medya platformu, otomatik payla┼č─▒m yapan bot hesaplar─▒n etiketlenece─či yeni bir özellik üzerinde çal─▒┼č─▒yor.
 

Ya┼čama dair merak─▒n üretti─či ilk sorular yoklu─čun varl─▒─ča dönü┼čümüne dairdir. Brand Week Istanbul’da bu sorunun yan─▒t─▒n─▒, ya┼čam─▒n─▒ göç, vatans─▒zl─▒k, yer de─či┼čtirme, ait olamama ve zaman üzerine dü┼čünerek geçirmi┼č bir edebiyatç─▒dan, André Aciman’dan dinleyece─čiz. Aciman, “Gerçek D─▒┼č─▒ ─░nsan: Bellek ve Hayal Gücüyle Ya┼čanmam─▒┼č Hayatlar Üretebilmek” ba┼čl─▒kl─▒ konu┼čmas─▒yla, 21’inci yüzy─▒lda da güncelli─čini koruyan insan ve sanat ili┼čkisine ─▒┼č─▒k tutacak.    

 

Filme de uyarlan─▒p Oscar alan “Ad─▒nla Ça─č─▒r Beni” roman─▒n─▒n yazar─▒ André Aciman’─▒n görü┼člerini dinlemek için Brand Week Istanbul’daki yerinizi al─▒n.

Image
 

Teknoloji

 • Apple’─▒n yeni ak─▒ll─▒ telefonu iPhone 13’ün 14 Eylül’de online gerçekle┼čecek Apple etkinli─činde tan─▒t─▒lmas─▒ bekleniyor. iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’─▒n bu ay─▒n üçüncü haftas─▒nda sat─▒┼ča sunulaca─č─▒ tahmin ediliyor.

 • Facebook’un Ray-Ban ile geli┼čtirdi─či ak─▒ll─▒ gözlük Ray-Ban Stories kullan─▒ma sunuldu. Ray-Ban Stories ile foto─čraf ve video çekimi yap─▒labilecek, telefon görü┼čmesi gerçekle┼čtirilebilecek, müzik dinlenebilecek.

 • WhatsApp son görülme özelli─činde de─či┼čikli─če gitmeye haz─▒rlan─▒yor. Kullan─▒c─▒lara, son görülme zamanlar─▒n─▒n kimler taraf─▒ndan görüntülenebilece─čini belirleme olana─č─▒ sunacak özelli─čin ilerleyen günlerde kullan─▒ma sunulmas─▒ bekleniyor.
 

Kültür

 • 78. Venedik Film Festivali sona erdi. Festivalde en iyi filme verilen Alt─▒n Aslan’─▒n sahibi Audrey Diwan'─▒n yönetmenli─čini üstlendi─či L'evenement oldu.

 • Yeni Dalga’n─▒n önemli isimlerinden Frans─▒z aktör Jean-Paul Belmondo 88 ya┼č─▒nda hayat─▒n─▒ kaybetti. Fransa, Belmondo’ya aralar─▒nda Fransa Cumhurba┼čkan─▒ Emmanuel Macron’un da bulundu─ču 700 davetlinin yer ald─▒─č─▒ ulusal törenle veda etti.

 • Propaganda adl─▒ filmden telif hakk─▒ alamad─▒klar─▒ iddias─▒yla, Sinan Çetin’e ait Plato Film’e dava açan Kemal Sunal’─▒n ailesi davay─▒ kazand─▒. Mahkeme, Plato Film’in Sunal’─▒n ailesine  307 bin 502 lira ödemesine hükmetti.
Image
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Netflix, son sezonunun ilk bölümlerini yay─▒nlad─▒─č─▒ La Casa de Papel’in spoiler’lar─▒n─▒n yay─▒lmamas─▒ için “rehine” önlemi ald─▒. ─░talya’da 100 La Casa de Papel hayran─▒ Madrid’deki özel bir etkinli─če gidecekleri bilgisiyle bir uça─ča al─▒nd─▒ ve dizinin yeni bölümleri yay─▒nland─▒─č─▒ s─▒rada saatlerce havada dola┼čt─▒r─▒larak, spoiler vermeleri bir süreli─čine engellendi.

 • Warner Bros., Matrix serisinin son halkas─▒ The Matrix Resurrections’─▒n resmî fragman─▒n─▒n yay─▒nlanmas─▒ndan bir gün önce kitlenin heyecan─▒na interaktif bir siteyle ortak oldu. Ziyaretçilerini bir k─▒rm─▒z─▒ bir de mavi hapla kar┼č─▒layan site, filmin teaser’─▒n─▒n 180 bin farkl─▒ versiyonunu sundu.

 • ABD’li model Cindy Crawford, Pepsi’nin 1992’de 17’nci Super Bowl s─▒ras─▒nda yay─▒nlad─▒─č─▒ ikonik Two Kids reklam─▒n─▒ yeniden canland─▒rmak için 29 y─▒l sonra kamera kar┼č─▒s─▒na geçti. Çal─▒┼čmadan elde edilen gelirler, Crawford’─▒n karde┼činin de bir dönem lösemi tedavisi gördü─čü Wisconsin’deki çocuk hastanesi American Family Children’s Hospital’a ba─č─▒┼članacak.
 

bir tutam kitap...

"Markala┼čman─▒n önündeki en büyük engel, gelenekçi olmak, 'Ben bugünlere bu kafayla geldim, de─či┼čmem!' demektir."

 


Ömer ┼×engüler, Marka Ol E Mi?, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×