­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat her Pazartesi bir önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

3 ayl─▒k bir yaz tatilinin de─čil, 1,5 y─▒ll─▒k bir molan─▒n ard─▒ndan okullar bugün aç─▒ld─▒, haftada 5 gün yüz yüze e─čitim ba┼člad─▒. Bu y─▒l okula dönü┼čün heyecan─▒ da sorunlar─▒ da ba┼čka. Ö─črencilerin, ö─čretmenlerin ve velilerin kayg─▒ durumlar─▒ her zamankinden yüksek. Eski normalin ┼čartlar─▒nda okula dönü┼č döneminde, e─čitim kurumlar─▒ aras─▒ndaki rekabet dinamikleri ça─č─▒n gereklilikleri üzerinden ┼čekillenirdi. Bu kez gündemde bamba┼čka bir ba┼čl─▒k var; ruh sa─čl─▒─č─▒. Okullarda al─▒nmas─▒ gereken tedbirlerin yaln─▒zca fiziksel de─čil ruhsal boyutu da su yüzüne ç─▒km─▒┼č durumda.

OECD’nin May─▒s ay─▒nda yay─▒mlad─▒─č─▒ bir makalede çocuklar─▒n ve gençlerin ruh sa─čl─▒─č─▒ deste─činden mahrum kalmalar─▒n─▒n en önemli sebepleri aras─▒nda okullar─▒n kapanmas─▒ gösteriliyor. 38 OECD ülkesinden 35’inde pandemi nedeniyle okullar─▒n kapand─▒─č─▒ dü┼čünüldü─čünde, bu devasa eksikli─čin özellikle 15-24 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki gençler için bir ruhsal kriz yaratt─▒─č─▒n─▒n alt─▒ çiziliyor. Bunda ise elbette okula devaml─▒l─▒─č─▒n yaratt─▒─č─▒ “sosyal etkile┼čim, e─čitmenlerde görülen duygusal destek, belirli bir gruba ait olma hissi ve fiziksel aktiviteye eri┼čim” gibi avantajlar─▒n u─črad─▒─č─▒ erozyon etkili. Dezavantajl─▒ gruplar için belirginle┼čen e┼čitsizlik durumu da ruh sa─čl─▒─č─▒n─▒n ya┼čad─▒─č─▒ y─▒k─▒m─▒ destekliyor (UNICEF verilerine göre, dünya genelinde pandemi sebebiyle uzaktan e─čitime eri┼čimi olmayan 463 milyon çocuk var).

Ö─črencilerin eksikli─čini ya┼čad─▒─č─▒ bu büyük bo┼člu─ču önümüzdeki dönemde nas─▒l doldurmal─▒? Geçti─čimiz yaz döneminde kaleme al─▒nan Çocuk ve Genç Ruh Sa─čl─▒─č─▒ Perspektifinden Okula Dönü┼č Ara┼čt─▒rmas─▒'n─▒n sonuçlar─▒ aras─▒nda, "Duygusal zekâ ve sosyal duygusal geli┼čim (duygu yönetimi, öz-denetim, empati, öz-fark─▒ndal─▒k, kayg─▒ ve stres yönetimi, psikolojik sa─člaml─▒k ve odaklanma, planlama vb.) becerilerini okul çap─▒nda yaymak, de─či┼čim döneminin zorlay─▒c─▒ özellikleriyle ba┼ča ç─▒kma dil ve tutumunu olu┼čturmak için pandemi dönemi bir zorunluluk yaratm─▒┼čt─▒r" deniyor.

Uzaktan e─čitim döneminde tüm payda┼člar─▒n ihtiyaç duyduklar─▒ destek, kayg─▒ yönetimi, zor duygularla ve belirsizlikle ba┼č etme, uzaktan e─čitim sürecine uyum sa─člama, odaklanma zorluklar─▒n─▒ a┼čma etraf─▒nda ┼čekilleniyor. Ara┼čt─▒rmac─▒lar─▒n önerileri ise "bu ihtiyaçlara dönük sosyal duygusal geli┼čim programlar─▒n─▒n, okulun özel ihtiyaçlar─▒ çerçevesine uyumlanmas─▒” yönünde. Raporda, “Liderlerin okul payda┼člar─▒n─▒ destekleyici olma becerilerini, payda┼člar aras─▒ olumlu ili┼čkileri ve kar┼č─▒l─▒kl─▒ güveni içeren olumlu bir okul iklimi, okulun krizlerle daha iyi ba┼č etmesini sa─člayabilecek bir ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemi olarak dü┼čünülebilir” deniliyor. Görüldü─čü gibi, bu ihtiyaç listesinin yaln─▒zca ö─črencilere yönelik oldu─čunu dü┼čünmek hata olur. Çünkü psikolojik destek ve kayg─▒ yönetimini kolayla┼čt─▒rmaya yönelik uygulamalara, ö─črencilerin oldu─ču kadar ö─čretmenlerin de ihtiyac─▒ var.


Okula dönü┼č dönemini pandeminin yaratt─▒─č─▒ de─či┼čim rüzgâr─▒n─▒n ba┼čka bir çarpan─▒yla daha de─čerlendirmek mümkün. Zira hem kurumlar─▒n hem de bireylerin hayat─▒nda fark yaratacak olan ┼čey bütüncül bir e─čitim yakla┼č─▒m─▒.

 

 

Olan Biten

 • Türkiye geçti─čimiz haftaya üzücü bir haberle ba┼člad─▒. Bir süredir ─░stanbul T─▒p Fakültesi’nde tedavi görmekte olan usta sanatç─▒ Ferhan ┼×ensoy 70 ya┼č─▒nda aram─▒zdan ayr─▒ld─▒. ┼×ensoy, Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle son yolculu─čuna u─čurland─▒.

 • Ki┼čisel verilerin aktar─▒m─▒nda ┼čeffafl─▒k olmamas─▒ nedeniyle bu hafta ─░rlanda’dan 225 milyon euro para cezas─▒ alan WhatsApp’a bir ceza da KVKK’dan geldi. KVKK, veri kurallar─▒n─▒n ihlali nedeniyle WhatsApp’a 1 milyon 950 bin lira para cezas─▒ kesti.

 • Premier Lig ekiplerinden Tottenham Hotspur ile geçti─čimiz ay itibar─▒yla global sponsorluk anla┼čmas─▒ imzalayan olan Getir, kulübün erkek futbol tak─▒m─▒n─▒n resmî antrenman formas─▒ sponsoru oldu.

 • Galatasaray Spor Kulübü, kulüp tarihinin önemli olaylar─▒n─▒ vurgulayan NFT koleksiyonlar─▒n─▒ piyasaya sürmek için kollar─▒ s─▒vad─▒. Kulüp, 7 koleksiyondan ilki olan Ali Sami Yen NFT Koleksiyonu’nu 1 Ekim’de arz edecek.

 • Bir NFT haberi de DKNY'den. Moda markas─▒, yeniledi─či logosunu NFT olarak aç─▒k art─▒rmaya ç─▒kard─▒. Marka, aç─▒k art─▒rmadan elde edece─či geliri sa─čl─▒k çal─▒┼čanlar─▒ için ba─č─▒┼člayacak.

 • Çocuklar─▒n günde en fazla 90 dakika online oyun oynayabildikleri Çin’de çocuklara yeni k─▒s─▒tlamalar getirildi. Çin Ulusal Bas─▒n ve Yay─▒n ─░daresi, 18 ya┼č alt─▒ndakilerin internet üzerinden yaln─▒zca Cuma, hafta sonu ve tatil günlerinde 20:00 ila 21:00 aras─▒nda 1 saat oyun oynamas─▒na izin verilece─čini duyurdu.

 • ABD’de eylül ay─▒yla birlikte ofise dönü┼č karar─▒ alan Nike, Oregon eyaletindeki merkez ofisindeki çal─▒┼čanlar─▒na dönü┼č öncesinde 1 hafta kafa izni verdi. Karar─▒n nedeni, çal─▒┼čanlar─▒n mental sa─čl─▒klar─▒n─▒ desteklemek.

 • ABD'nin Teksas eyaletinde hamileli─čin yakla┼č─▒k 6’nc─▒ haftas─▒ndan itibaren kad─▒nlara kürtaj yasa─č─▒ getiren tart─▒┼čmal─▒ yasan─▒n yürürlü─če girmesi üzerine medya ve reklam sektöründen baz─▒ isimler, aralar─▒nda SXSW’nun da bulundu─ču, Teksas’ta düzenlenen etkinlikler için boykot ça─čr─▒s─▒nda bulundu.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • Ya┼čar Holding Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Mustafa Selim Ya┼čar COVID-19 nedeniyle vefat etti.

 • Getir, e-ticaret platformu n11 ile olas─▒ ortakl─▒k ve i┼čbirli─či opsiyonlar─▒n─▒ de─čerlendiriyor. ┼×irket, n11’e ortak olma niyetiyle ba┼člatt─▒─č─▒ ön görü┼čmeleri tamamlam─▒┼č durumda.

 • Rekabet Kurulu, 4054 say─▒l─▒ kanunu ihlal etti─či gerekçesiyle Tad─▒m G─▒da hakk─▒nda soru┼čturma aç─▒lmas─▒n─▒ kararla┼čt─▒rd─▒.

 • Google ofise dönü┼č seçene─čini gelecek y─▒la kadar uzatt─▒. CEO Sundar Pichai, ofislere dönü┼č tarihlerinin yerel ofislerin verece─či karara göre ┼čekillenece─čini aç─▒klad─▒.

 • Amazon, küresel çapta 55 bin ki┼čiyi i┼če alaca─č─▒n─▒ duyurdu. Kurumsal rollerde ve robotik, ara┼čt─▒rma ve mühendislik gibi teknoloji alanlar─▒nda yap─▒lacak al─▒mlar─▒n 40 bini ABD'de, 2 bin 500'ü ─░ngiltere'de ve geri kalan─▒ Hindistan, Almanya ve Japonya'da gerçekle┼čecek.
Image
 

Medya

 • Ece Üner’in sunumuyla Kanal D ekranlar─▒nda izleyicisiyle bulu┼čan Susma program─▒n─▒n ekibinden 7 gazeteci, programa konu edilen olaylar─▒n reyting u─čruna çarp─▒t─▒ld─▒─č─▒ iddias─▒yla istifa etti. Ç─▒kan haberlerle ilgili aç─▒klama yapan yap─▒m ┼čirketi Bloom Medya ise iddialar─▒ reddetti.

 • Twitter, içerik üreticilerine yeni bir gelir modeli sunan Super Follows (Süper Takip) abonelik hizmetini ABD ve Kanada'da kullan─▒ma sundu. Özellik üzerinden gelir elde etmek isteyen hesaplar─▒n en az 10 bin takipçisi ve 25 tweet’i olmas─▒ ┼čart.

 • LinkedIn, beklenen ilgiyi göremeyen hikâyeler özelli─čini kald─▒rma karar─▒ ald─▒. Yeni karar do─črultusunda hikâyeler aras─▒nda yay─▒nlanmas─▒ planlanan görsel içerikler art─▒k LinkedIn ak─▒┼č─▒nda payla┼č─▒lacak.

 • Instagram, 18 ya┼č alt─▒ kullan─▒c─▒lara daha güvenli bir ortam sunmak ad─▒na yeni bir ad─▒m att─▒ ve kullan─▒c─▒lar─▒n do─čum tarihlerini payla┼čmas─▒ zorunlu k─▒l─▒nd─▒.
 

Kültürün tüketime dair yönlendirmeleri insan─▒n çevreyle olan ili┼čkisini belirlemede önemli yer tutuyor. ─░nsan ve çevre aras─▒ndaki ili┼čki, çevrenin sadece insana hizmet etmek için var oldu─ču seviyeye indirgenirse, do─čal kaynaklar─▒n tahribi ve yok olmas─▒ kaç─▒n─▒lmaz. Bu, gelece─či de tehdit eden bir noktaya evrilmekte.

Sorumlu tüketim, sorumlu üretim, sürdürülebilir ekonomi ve çevrenin gelece─čine dair içgörüleri hem kuramsal perspektiften dinlemek hem de konuya bir aktivistin gözünden bakmak istiyorsan─▒z, siz de Profesör Madhavi Venkatesan’─▒n konu┼čmas─▒n─▒ dinlemek için Brand Week Istanbul’da yerinizi ay─▒r─▒n.

Image
 

Teknoloji

 • Mesajla┼čma uygulamas─▒ Telegram dünya genelinde 1 milyar indirmeyi a┼čt─▒. 2013 do─čumlu uygulama dünya genelinde en çok indirilen 15’nci uygulama oldu.

 • Amazon, kendi markas─▒n─▒ ta┼č─▒yan televizyonunu ABD’de önümüzdeki ay piyasaya sürmeye haz─▒rlan─▒yor. Business Insider’─▒n haberine göre, Amazon’un Alexa destekli televizyonunun tasar─▒m ve üretim süreçlerinde, aralar─▒nda TCL’in de bulundu─ču üçüncü taraf ┼čirketlerle i┼čbirli─či yap─▒l─▒yor.

 • iCloud’a yüklenen materyalleri çocuk istismar─▒na kar┼č─▒ CSAM sistemiyle tarama planlar─▒ tart─▒┼čmalara neden olan Apple, sistemi devreye alma plan─▒n─▒ erteledi.
 

Kültür

 • Dervi┼č Zaim’in yaz─▒p yönetti─či, Suriye’den Türkiye’ye uzanan bir yolculu─čun yaratt─▒─č─▒ dönü┼čümü i┼čleyen Fla┼čbellek filmi New York Indepedent Cinema Awards’ta En ─░yi Uluslararas─▒ Film ödülünün sahibi oldu.

 • Banksy’nin 2018’de aç─▒k art─▒rmada sat─▒lmas─▒n─▒n ard─▒ndan kendini parçalayan eseri Balonlu K─▒z önümüzdeki ay tekrar aç─▒k art─▒rmaya ç─▒k─▒yor. 3 y─▒l önce 1,1 milyon sterline sat─▒lan eserin bu defa 4 ila 6 milyon sterlin aras─▒ bir fiyata al─▒c─▒ bulmas─▒ bekleniyor.

 • 58. Antalya Alt─▒n Portakal Film Festivali ve 28. Uluslararas─▒ Adana Alt─▒n Koza Film Festivali'nin jüri üyeleri belli oldu. 58. Antalya Alt─▒n Portakal Film Festivali 2-9 Ekim, Adana Alt─▒n Koza Film Festivali 13-19 Eylül tarihlerinde düzenlenecek.
Image
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • DDB Worldwide’─▒n espor ve oyun kültüründe uzmanla┼čm─▒┼č global ajans network’ü DDB FTW yeni kreatif direktörünü Rick and Morty evreninden seçti. Ajans, LinkedIn hesab─▒ndan payla┼č─▒mda bulunarak, Morty’nin durmaks─▒z─▒n i┼č aray─▒┼č─▒ndaki babas─▒ Jerry‘nin DDB FTW global ekibine kat─▒ld─▒─č─▒n─▒ duyurdu.

 • Brad Pitt, De’Longhi’nin tam otomatik espresso makinesi Dinamica Plus’─▒ öne ç─▒kard─▒─č─▒ ilk küresel kampanyas─▒nda boy gösterdi. Kampanya filmini La La Land ve Whiplash’le ad─▒ndan söz ettiren Damien Chazelle yönetti.

 • IKEA, 16 Eylül'de küresel çapl─▒ sanal bir etkinli─če ev sahipli─či yapacak. Etkinlikte dünyan─▒n farkl─▒ yerlerinden sanatç─▒lar, ┼čefler, yarat─▒c─▒lar, tasar─▒mc─▒lar ve müzisyenler evleri ve bahçelerinden çe┼čitli kö┼čeleri performans ve deneyimler için sanal sahnelere dönü┼čtürecek.
 

bir tutam kitap...

"Dünya sizin sahnenizdir. Mesaj─▒n─▒z 'oyun'dur. Tasvir edece─činiz karakter, markan─▒zd─▒r. Rolünüze iyi çal─▒┼č─▒n, karakterinizi iyi oynay─▒n."

 


Keith Ferrazzi & Tahl Raz, Asla Yaln─▒z Yeme, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×