MediaCat Bülten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kaynağı MediaCat bir önceki haftanın öne çıkan gelişmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle buluşturuyor. Sağlıklı günler, keyifli okumalar.

 

Büyüteç

UNICEF, Fridays for Future işbirliğiyle gerçekleştirdiği “İklim Krizi Bir Çocuk Hakları Krizidir: Çocuklara Yönelik İklim Riski Endeksi” başlıklı bir rapor paylaştı. İlk adımı Greta Thunberg öncülüğünde atılan küresel iklim grevi hareketinin üçüncü yıldönümünde paylaşılan çalışma, UNICEF’e göre, çocuklar hakkında yapılan ilk kapsamlı iklim riski analizi.

Çalışmada ülkeler, çocukların iklimsel ve çevresel şoklara maruz kalma seviyeleri, söz konusu şoklar karşısındaki savunmasızlıkları ve bu gibi krizlerde temel hizmetlere erişim düzeyleri gibi kriterlere göre sıralanıyor. Rapora göre 1 milyar çocuk yüksek riskli olarak sınıflandırılan 33 ülkeden birinde yaşıyor; su, sanitasyon, sağlık, eğitim gibi temel hizmetlere yeterli seviyede erişemiyor. Aynı zamanda;

 • 820 milyon çocuk sıcak hava dalgasına,
 • 400 milyon çocuk kasırgalara,
 • 330 milyon çocuk nehir taşkınlarına,
 • 240 milyon çocuk kıyı taşkınlarına,
 • 920 milyon çocuk su kıtlığına,
 • 600 milyon çocuk vektörle bulaşan hastalıklara,
 • 2 milyar çocuk hava kirliliğine,
 • 815 milyon çocuk kurşun kirliliğine yüksek derecede maruz kalıyor.

Çocukların iklim değişikliğinden etkilenme riskinin en yüksek olduğu ülkelerin başında Afrika ülkeleri Orta Afrika Cumhuriyeti (8,7), Çad (8,5) ve Nijerya (8,5) geliyor. Türkiye (4,4) ise Umman ve Libya ile birlikte 97’nci sırada, orta yüksek riskli ülkeler arasında.


Yüksek risk sınıfındaki 33 ülkenin tamamı küresel karbon emisyonlarının yalnızca yüzde 9’undan sorumlu. En yüksek karbon salımı yapan 10 ülke küresel emisyonların neredeyse yüzde 70’ini oluştururken, bu 10 ülkeden yalnızca biri iklim krizi açısından son derece yüksek riskli sınıfında.

UNICEF’in devletlere, iş dünyasına ve ilgili tüm aktörlere yönelttiği beş maddelik çağrısı özetle şöyle:

 • Çocuklara yönelik temel hizmetlerin iklim krizlerine karşı dayanıklı olması için yatırımların artırılması,
 • Sera gazı emisyonlarının azaltılması,
 • İklim değişikliğine uyum sağlamaları ve etkilerine karşı hazırlıklı olabilmeleri adına çocuklara iklim değişikliği hakkında eğitim verilmesi ve yeşil beceriler kazandırılması,
 • Bölgesel ve uluslararası tüm iklim müzakere ve kararlarına çocukların ve gençlerin de dahil edilmesi,
 • Pandemi sonrası toparlanma sürecinin kapsayıcı, yeşil ve düşük karbonlu bir ekonomiye geçişle birlikte yürütülmesinin sağlanması.

 

 

Olan Biten

 • Seyircisiz düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın ardından 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları için de benzer bir karar çıktı. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları 24 Ağustos - 5 Eylül arasında seyircisiz düzenlenecek. Japonya’da pandemi nedeniyle yara alan bir başka organizasyon ise Formula 1. Japonya Grand Prix'si bu yıl da yarış takviminden çıkarıldı.

 • Geçtiğimiz günlerde Tottenham Hotspur ve Galatasaray ile sponsorluk anlaşması imzalayan Getir, Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı’nın şort sponsoru oldu.

 • GSM operatörü T-Mobile siber saldırı sonucunda 50 milyonu aşkın kişinin verisini çaldırdı.

 • Ekim ayında ofise dönme niyetindeki Apple'ın planları değişti. Apple'da ofise dönüş için en erken tarih Ocak 2022.

 • Sahte profillere savaş açan Tinder, kimlik doğrulama dönemini başlatıyor. Yeni dönemde Tinder kullanıcılarından kimliklerini ispatlamaları için kimlik ya da pasaport gibi resmî evraklarını ibraz etmeleri istenecek.
 

İş Dünyası

 • Getir, Anadolu Grubu iştiraklerinden Çelik Motor bünyesindeki araç kiralama platformu MOOV’un yüzde 75’ini satın almaya hazırlanıyor. Hisse satışı için taraflar arasında bağlayıcı olmayan bir mutabakat sağlanırken, KAP’a yapılan açıklamaya göre satış 16 milyon dolar karşılığında gerçekleşecek.

 • Turkcell, yazılım alanında inovatif ürün ve çözümler geliştirmek amacıyla yeni nesil yazılım şirketi kuruyor. Teknoloji alanında daha fazla katma değer üretme hedefiyle hayata geçirilecek şirketin liderliğini Atilla Yıldız üstlenecek.

 • Akbank, şubeler dahil tüm birimlerinde iki doz aşı yaptırmayan çalışanlarına PCR testi zorunluluğu getiriyor. Aşı olmayan Akbank çalışanlarından her iş gününün sonunda son 72 saatte negatif sonuçlanmış PCR testi talep edilecek, test maliyetleri ise çalışanlar tarafından karşılanacak.

 • E-ticaret devi Amazon fiziksel perakende mağazaları açmayı hedefliyor. Amazon mağazalarının ilk olarak ABD’de Ohio ve Kaliforniya’da açılması bekleniyor.

 • Facebook, 2030'a dek küresel operasyonlarında tükettiğinden daha fazla suyu çevreye geri kazandırma sözü verdi. İklim krizinin acil eylem gerektirdiği farkındalığıyla harekete geçen ve küresel operasyonlarında tükettiğinden daha fazla suyu çevreye kazandırma sözü veren Facebook, yılda 850 milyon galondan fazla suyu yenileyecek projelere yatırım yapacak.
 

Medya

 • Ciner Yayın Holding bünyesindeki Bloomberg HT’nin yeni genel yayın yönetmeni Açıl Sezen oldu. Sezen, görevi sürdüren Gökhan Şen’in koltuğunu 1 Eylül itibarıyla devralacak, Şen ise kanaldaki görevine yorumcu olarak devam edecek.

 • Facebook, kısa video paylaşım özelliği Facebook Reels’ı Hindistan, Meksika ve Kanada’nın ardından ABD’de test etmeye başladı. 

 • Pandemiyle birlikte yıldızı parlayan sosyal medya platformu OnlyFans, müstehcen fotoğraf ve video paylaşımını 1 Ekim itibarıyla yasaklıyor. Yasaklama kararının ardında platforma ödeme partnerlerinden gelen baskılar var. 

 • Platformlarında Taliban’a ait hesaplar ile Taliban destekçisi içerikleri yasaklama kararı alan Facebook, Afgan kullanıcıları korumak için harekete geçti ve Afganistan’daki kullanıcılarına Facebook profillerindeki bilgileri gizleme olanağı sundu. Ülkedeki kullanıcıları için güvenlik önlemleri alan platformlar arasında LinkedIn ve Clubhouse da yer alıyor. 
 

Herkes bir şeyleri değiştirmek istiyor. Pazarlamacılar müşterilerin düşüncesini, liderler kurumları, kimileri tüm dünyayı… Ama değişim zordur. İkna, baskı, dayatma, her yolu deneriz ama hiçbir şey yerinden kımıldamaz. Peki, insanlarda ve kurumlarda değişimi tetiklemenin daha iyi bir yolu olabilir mi?


Değişimi Tetiklemek'te farklı bir yaklaşım bulacaksınız. Jonah Berger’e göre, işin sırrı daha çok baskı uygulamak veya daha çok istatistik sunmak yerine bir “katalizör” olmayı başarmakta. Değişimi tetikleme konusunda başarılı katalizörler “Birinin fikrini nasıl değiştirebilirim?” yerine “Neden bugüne kadar değişmediler? Onları durduran nedir?” diye sorarlar. Değişimin karşısındaki başlıca engelleri ve onların nasıl ortadan kaldırılabileceğini tespit ederler.


İşte tüm bunları nasıl yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan her şey bu kitabın sayfaları arasında. Amacınız ister bir insanı ve bir kurumu ister bir sektörü veya tüm dünyayı değiştirmek olsun, olağanüstü sonuçlar elde etmenizi sağlayabilecek etkili bir düşünme biçimi ve bir dizi teknik elinizin altında.

Image
 

Yaratıcılık

 • Bu yıl 16’ncısı gerçekleşecek Felis Ödülleri’nde jüri başkanları belli oldu. Başvuruların 17 ayrı bölümde değerlendirileceği Felis’te jüri koltuğuna oturacak isimler burada, Felis’e son başvuru tarihi 16 Eylül.

 • YouTube Ads Leaderboard Türkiye’de 2021’in ikinci çeyreğinde ilk 10’da yer alan marka ve reklam kampanyaları açıklandı. Listenin zirvesinde "Aş klişeleri, gül aşka" ile Cornetto Türkiye yer alıyor.

 • Türkiye'nin suyunu korumak, su tasarrufu sağlamak ve farkındalık yaratmak amacıyla Yarının Suyu hareketini sürdüren Finish'in yeni su elçisi Kıvanç Tatlıtuğ oldu. 

 • LEGO, Toyota Supra GR’ın 35’inci yıldönümü için 477 bin 303 LEGO parçasını bir araya getirerek aracın etkileyici bir replikasını oluşturdu. Geliştirilmesi için 3 bin, yapım süreci için 2 bin 400 saat harcanan model LEGOLAND Japonya’da 11 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 
Image
 

MediaCat Öneriyor

 

bir tutam kitap...

"Birisi hakkında en iyi varsayımı seçmeniz, modern toplumun yarattığı bir kişilik özelliğidir. Doğamızda olan insanlara güvenme özelliğinin istismar edildiği durumlar trajiktir. Ama bunun alternatifi –yırtıcılığa ve aldatmacaya karşı bir savunma yöntemi olarak güvenmeyi bırakmak– daha da kötüdür."

 


Malcolm Gladwell, Ötekiyle Konuşmak, MediaCat Kitapları

Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır.
Kapital Medya Hizmetleri AŞ