­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat her Pazartesi bir önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Ipsos taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen Koronavirüs Salg─▒n─▒ ve Toplum Ara┼čt─▒rmas─▒’n─▒n 73. dönem verileri payla┼č─▒ld─▒.

18 ya┼č üstü ─░BBS 1 düzeyinde Türkiye temsili 800 birey ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒na göre, çal─▒┼čanlar─▒n yüzde 62’si a┼č─▒ olmam─▒┼č ki┼čilerin haftada en az 1 kez PCR testi yapt─▒rmas─▒ gerekti─či fikrinde.

A┼č─▒ olmayanlar─▒n haftada 1 kez PCR testi yapt─▒rmas─▒ gerekti─čini dü┼čünen çal─▒┼čanlar─▒n oran─▒ yüzde 27, haftada 2 kez yapt─▒rmalar─▒ gerekti─čini dü┼čünenlerin oran─▒ yüzde 23, haftada 3 kez yapt─▒rmalar─▒ gerekti─čini dü┼čünenlerin oran─▒ ise yüzde 12.

Ara┼čt─▒rmaya göre, a┼č─▒ olmayanlardan i┼čyerlerinin PCR testi talep etmesi konusunda, a┼č─▒ olan ve olmayanlar─▒n görü┼člerinin birbirine z─▒t oldu─ču görülüyor. A┼č─▒ olan her 4 ki┼čiden 3’ü bu karar─▒ desteklerken, a┼č─▒ olmam─▒┼č olanlar─▒n yar─▒s─▒ bu karar─▒ yanl─▒┼č olarak tan─▒ml─▒yor. A┼č─▒ olmam─▒┼č kitlenin yüzde 27’si ise karara destek.

Hem toplumun geneli hem de her 3 çal─▒┼čandan 2’si PCR testlerinin devlet taraf─▒ndan kar┼č─▒lanmas─▒ gerekti─či dü┼čünüyor. Çal─▒┼čanlar─▒n yüzde 12’sine göre PCR testlerini i┼čyerleri kar┼č─▒lamal─▒, yüzde 17’si ise testlerin çal─▒┼čanlar─▒n kendileri taraf─▒ndan kar┼č─▒lanmas─▒ gerekti─či fikrinde. Çal─▒┼čanlar─▒n ve toplumun genelinin konu üzerine görü┼čleri birebir örtü┼čüyor.

 

Olan Biten

 • Moderna CEO'su Stephane Bancel, koronavirüs salg─▒n─▒n─▒n 1 y─▒l içinde sona erece─čini dü┼čündü─čünü aç─▒klad─▒.

 • ABD Menkul K─▒ymetler ve Borsa Komisyonu, WPP'nin Çin, Brezilya ve Peru'daki ajanslar─▒n ço─čunluk hissesini sat─▒n ald─▒─č─▒nda Yabanc─▒ Ülkelerde Yolsuzluk Uygulamalar─▒ Yasas─▒'n─▒n (FCPA) baz─▒ k─▒s─▒mlar─▒n─▒ ihlal etti─či iddias─▒nda bulundu. Holding ┼čirketi, iddialar─▒ red veya kabul etmeksizin 19 milyon dolar─▒n üzerinde ceza ödemeyi kabul etti.

 • Çin, kripto para ticaretine yönelik bask─▒y─▒ art─▒rd─▒. Ülkede kripto parayla yap─▒lan tüm i┼člemlerin yasad─▒┼č─▒ ilan edilmesiyle Bitcoin yüzde 5 de─čer kayb─▒na u─črad─▒.

 • Norveç Halk Sa─čl─▒─č─▒ Enstitüsü, ülkede risk gruplar─▒nda olan herkesin a┼č─▒land─▒─č─▒n─▒ ve COVID-19 salg─▒n─▒n─▒n tamamen kontrol alt─▒na al─▒nd─▒─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒. Ülkede havaliman─▒, uçak gibi uluslararas─▒ kurallar─▒n geçerli oldu─ču alanlar d─▒┼č─▒nda kalan yerlerde koruyucu önlemler kald─▒r─▒ld─▒.

 • 99 ülkede yüz binlerce insan, Cuma günü ekolojik krizle mücadele için acil eylem talep eden koordineli bir küresel iklim grevine kat─▒ld─▒.

 • Frans─▒z moda markas─▒ Yves Saint Laurent gelecek y─▒ldan itibaren tasar─▒mlar─▒nda kürk kullanmaya son verece─čini duyurdu.

 • McDonald’s, çocuk menülerinin yan─▒nda plastik oyuncak vermeyi durduraca─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒. Y─▒lda 1 milyardan fazla oyuncak da─č─▒tt─▒─č─▒ bilinen fast food devi, 2025’e kadar oyuncaklar─▒n tamam─▒n─▒ sürdürülebilir hale getirecek.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • ─░┼čyeri al─▒┼čveri┼č platformu Avansas ilk küresel aç─▒l─▒m─▒n─▒ gerçekle┼čtirerek ─░ngiltere'de hizmet vermeye ba┼člad─▒.

 • Bir Dilek Tut Derne─či iki y─▒l süreyle görev yapacak yeni yönetim kurulunu seçti. Derne─čin yeni ba┼čkan─▒ Emine Çubukçu olurken, Çubukçu’nun yard─▒mc─▒l─▒─č─▒n─▒ Murat Ye┼čildere üstlenecek.

 • TÜS─░AD Küresel Siyaset Forumu’nun ilk toplant─▒s─▒nda konu┼čan TÜS─░AD Ba┼čkan─▒ Simone Kaslowski, Avrupa Birli─či’nin Türkiye'yi s─▒n─▒r bekçisi olarak görmekten vazgeçmesi gerekti─čini söyledi.

 • Facebook, KOB─░’lerin dijital dönü┼čümünü desteklemek amac─▒yla Türkiye'de “Facebook ile Ticarette Öne Ç─▒k─▒n” program─▒n─▒ ba┼člatt─▒. IdeaSoft, Ticimax ve Tsoft ortakl─▒─č─▒yla hayata geçirilen programdan ilk etapta 35 bin KOB─░ yararlanabilecek.

 • P─▒nar, 300’e yak─▒n ürününün yer ald─▒─č─▒ e-ticaret platformu P─▒narOnline’─▒ hizmete açt─▒. Platformda sipari┼čler ─░stanbul’un 11 ilçesinde seçili bölgelere özel araçlarla, s─▒n─▒rl─▒ ürün gruplar─▒nda ise tüm ülkeye kargo ile teslim ediliyor.
 

Medya

 • Twitter, Bitcoin ile bah┼či┼č özelli─čini hayata geçirdi. Sosyal medya platformunun bir di─čer yenili─či ise NFT’ler ile kimlik do─črulamas─▒n─▒n yap─▒labilecek olmas─▒.

 • Son rötu┼člar─▒ tamamlanan ve bu hafta TBMM’ye gönderilmesi beklenen Vergi Reformu Paketi’nde yer alan düzenlemelere göre, ba┼čta YouTuber’lar olmak üzere sanal ortamda gelir elde eden herkesten yüzde 15 vergi kesilmesi planlan─▒yor.

 • Spor Yorumcusu ve Gazeteci Mehmet Demirkol, Exxen’in Süper Lig yay─▒n haklar─▒ ihalesine girebilece─čini iddia etti.
 

Sesli aramalar, ses ile etkinle┼čen cihazlar ve sesli al─▒┼čveri┼č büyük bir h─▒zla büyümeye devam ediyor. Markalar─▒n i┼čitsel ö─čelere ilgisi de ayn─▒ ivmeyle art─▒yor. David Courtier-Dutton ve kurucusu oldu─ču Soundout, markalar─▒n i┼čitsel kimlik geli┼čtirmede etkin ve verimli bir strateji yürütebilmeleri için davran─▒┼č bilimci Dr. Daniel Müllensiefen ile bir araya geldi. Dr. Müllensiefen ve Courtier-Dutton, do─čru bir tahmine ula┼čabilmek için tüketicilerin yüzlerce farkl─▒ müzikal kompozisyona kar┼č─▒ verdikleri bilinçalt─▒ tepkileri ölçüyorlar. Amaçlar─▒, 500 bin tüketiciden ald─▒klar─▒ datay─▒ kullanarak, hangi ses parças─▒n─▒n; güven, inovasyon, özgürlük gibi 200 marka de─čerinden hangisiyle örtü┼čtü─čünü bulmak için bir k─▒yaslama sistemi yaratmak.

Brand Week Istanbul’da i┼čitsel ö─čelerin marka DNA’s─▒ndaki yerini ve markal─▒ sesin gelece─čini Dr. Daniel Müllensiefen ve David Courtier-Dutton’dan dinleyece─čiz. Siz de Brand Week Istanbul’da yerinizi al─▒n, gelece─čin trendlerine dair alan─▒nda uzman isimlerin içgörülerini dinleme f─▒rsat─▒ yakalay─▒n.

Image
 

Teknoloji

 • Avrupa Komisyonu, elektronik cihazlar─▒n ┼čarj giri┼člerinin standart hale getirilmesine ili┼čkin bir direktif haz─▒rlad─▒. Üreticilere tan─▒nan yakla┼č─▒k bir y─▒ll─▒k adaptasyon süresinin ard─▒ndan uygulaman─▒n 2024'ün ortas─▒ itibar─▒yla hayata geçirilmesi planlan─▒yor.

 • Amazon, ma─čaza içi al─▒┼čveri┼č deneyimini geli┼čtirmek hedefiyle fiziksel ma─čazalar─▒ndaki deneme kabinlerini teknolojiyle bulu┼čturmay─▒ planl─▒yor. Yenilenen kabinler denenecek ürünlerin talebini kolayla┼čt─▒r─▒rken, mü┼čterilere al─▒┼čveri┼č geçmi┼člerine dayal─▒ nokta at─▒┼č─▒ önerilerde bulunacak.

 • Apple’─▒n geçti─čimiz günlerde tan─▒tt─▒─č─▒ yeni modeli iPhone 13 sat─▒┼ča ç─▒kt─▒. Türkiye’de ön sat─▒┼čta olan iPhone 13’ler 1 Ekim’de sat─▒┼ča sunulacak.

 • Kaliforniya Üniversitesi ara┼čt─▒rmac─▒lar─▒, mRNA teknolojisini kullanarak, yenilebilir koronavirüs a┼č─▒s─▒ üzerinde çal─▒┼čmalara ba┼člad─▒. Bilim insanlar─▒n─▒n amac─▒, yenilebilir bitkileri “a┼č─▒ fabrikalar─▒na” dönü┼čtürmek.
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Finans sektöründe inovasyon ve pazarlama ba┼čar─▒s─▒n─▒ kutlayan Sardis Ödülleri’nde ödül kazanan i┼čler 30 Eylül’de aç─▒klanacak, ödül seremonisi ise 21:00 itibar─▒yla YouTube'da canl─▒ yay─▒nda takip edilebilecek. Sardis Ödülleri’nin bu y─▒lki k─▒sa listelerine buradan göz atabilirsiniz.

 • Milli Voleybolcu Ebrar Karakurt, Elidor için kamera kar┼č─▒s─▒na geçti. Karakurt'un dünden bugüne hayalleriyle aras─▒na giren tüm engellere "Dedim olabilir" sözüyle meydan okumas─▒n─▒ konu alan reklam filmine Medina Turgul DDB hayat verdi.

 • 13’üncü kez gerçekle┼čecek Do─črudan Pazarlama Ödülleri ba┼čvuruya aç─▒ld─▒. Organizasyonun bu y─▒lki konsepti “Metamorfoz” olarak belirlendi.

 • FOX TV’deki Çalar Saat program─▒n─▒n 23 Eylül yay─▒n─▒nda ekran─▒n sa─č alt kö┼česinde yer alan i┼čaret dili tercüman─▒yla sunucu ─░smail Küçükkaya yer de─či┼čtirdi. Fark─▒ndal─▒k çal─▒┼čmas─▒, Titrifikir i┼čbirli─činde Uluslararas─▒ ─░┼čitme Engelliler Haftas─▒ kapsam─▒nda hayata geçirildi.

 • Avustralyal─▒ bisikletçi Pete Stokes, Nirvana’n─▒n Nevermind albümünün 30’uncu y─▒ldönümü için bisiklet rotas─▒yla albüm kapa─č─▒ndaki bebe─či çizdi.
Image
 

bir tutam kitap...

"E─čer i┼čin ba┼č─▒nda çe┼čitlilik içeren bir ekip olu┼čturmazsan─▒z, büyüdükçe bunu yapmak k─▒yas kabul etmez derecede zorla┼čacakt─▒r."

 


Emily Chang, Brotopya, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×