­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat her Pazartesi bir önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Cannes Lions Uluslararas─▒ Yarat─▒c─▒l─▒k Festivali pandemi aras─▒n─▒n ard─▒ndan yarat─▒c─▒l─▒─č─▒n nabz─▒n─▒ 21-25 Haziran tarihleri aras─▒nda tuttu. Cannes Lions 2021’de 90 ülkeden toplam 29 bin 74 ba┼čvuru gerçekle┼čti. Ba┼čvurular dijital a─č─▒rl─▒kl─▒ kategorilerde yükseldi, uzun vadeli strateji ve sonuçlara dayanan kategorilerde ise dü┼čtü.

Türkiye, Cannes Lions 2021’i 6 Aslan ile kapatt─▒. TBWA\Istanbul‘un Kad─▒n Cinayetlerini Durduraca─č─▒z Platformu için haz─▒rlad─▒─č─▒ Görünmez Dilekçeler 1 Alt─▒n (Media), 2 Gümü┼č (Media), 2 Bronz Aslan (PR) kazand─▒. Havas Türkiye imzal─▒ bol ödüllü çal─▒┼čma Su Endeksi ise Bronz Aslan (Brand Experience & Activation) ile ödüllendirildi.

Festivalin genç profesyonellere yönelik yar─▒┼čmas─▒ Young Lions’ta ise Özgü Özbek ve ─░pek Ba┼čar ikilisi (Kariyer.net) Marketers kategorisinde Gümü┼č ödülün sahibi oldu.

Cannes Lions 2021’de y─▒l─▒n en yarat─▒c─▒ reklamvereni Microsoft, en yarat─▒c─▒ markas─▒ Burger King, y─▒l─▒n holding ┼čirketi WPP, y─▒l─▒n network’ü FCB, y─▒l─▒n ajans─▒ AMV BBDO Londra, y─▒l─▒n ba─č─▒ms─▒z ajans─▒ ise Wieden+Kennedy Portland seçildi.

Festivalde ba┼čvuruda bulunan, k─▒sa listeye kalan ve ödül alan tüm i┼čler burada.

Olan Biten

 • Dünyan─▒n en de─čerli 100 markas─▒ aç─▒kland─▒. Kantar taraf─▒ndan haz─▒rlanan 2021 BrandZ Top 100 En De─čerli Global Markalar listesinin toplam marka de─čeri yüzde 42 art─▒┼čla 7 trilyon dolar─▒ geçti. Listede Amazon yine zirvede, Apple ikinci, Google ise üçüncü s─▒rada. Marka de─čerini en çok art─▒ran ise Tesla.

 • Formula 1’de Haziran ay─▒nda seyahat k─▒s─▒tlamalar─▒ nedeniyle iptal dilen Türkiye Grand Prix'si yeniden takvime eklendi. Türkiye Grand Prix’si 1- 3 Ekim’de, ─░stanbul Park’ta gerçekle┼čecek.

 • Londra ve Amsterdam’─▒n ard─▒ndan Getir iki Avrupa ┼čehrinde daha hizmete ba┼člad─▒. Türk giri┼čimi Getir’in yeni adresleri Paris ve Berlin, hedefi ise yurtd─▒┼č─▒ndaki ┼čehir say─▒s─▒n─▒ art─▒rmak.  

 • Haziran ay─▒nda tüketici güven endeksi yüzde 5,8 oranla artarak 81,7 oldu. Gelecek 12 ayl─▒k döneme ili┼čkin genel ekonomik durum beklentisi de önceki aya k─▒yasla 9,2 art─▒┼čla 86 oldu.

 • Ankara Büyük┼čehir Belediyesi’nin Lezzet Ankara adl─▒ komisyonsuz yemek sipari┼č portal─▒n─▒ hayata geçirmesi üzerine yeni bir tart─▒┼čma daha ya┼čand─▒. Daha önceleri “Rakip olmayan bir devlet kalm─▒┼čt─▒” yorumunda bulunan Yemeksepeti CEO’su Nevzat Ayd─▒n, Ba┼čkan Mansur Yava┼č’─▒n, Yemeksepeti’nin ald─▒─č─▒ komisyonu itirazlar sonucu yüzde 38 seviyesinden yüzde 10-11 band─▒na indirdi─či ve hisselerin büyük k─▒sm─▒n─▒n ─░ngiltere’ye sat─▒ld─▒─č─▒ aç─▒klamalar─▒n─▒n gerçek olmad─▒─č─▒n─▒ söyledi.

 • Avrupa Birli─či, Google'a dijital reklam faaliyetlerinde rekabet kurallar─▒n─▒ ihlal etti─či iddias─▒yla yeni bir soru┼čturma ba┼člatt─▒. Avrupa Komisyonu, soru┼čturman─▒n bir parças─▒ olarak reklamverenlerin Google’─▒n AdX ve DV360 gibi hizmetlerini haks─▒z bir ┼čekilde kullanmaya zorlan─▒p zorlanmad─▒─č─▒n─▒ inceleyecek.

─░┼č Dünyas─▒

 • Türkiye Kad─▒n Giri┼čimciler Derne─či (KAG─░DER) gelece─čin kad─▒n liderlerini i┼č dünyas─▒na haz─▒rlamak ad─▒na Nestlé Türkiye i┼čbirli─čiyle Nestlé Akademi program─▒n─▒, hayallerini gerçekle┼čtirmek için yola ç─▒kan kad─▒nlara ilham olmak amac─▒yla Finish i┼čbirli─čiyle Cesaret Veren Kad─▒nlar projesini hayata geçirdi.

 • Volkswagen Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Zellmer, 2035 y─▒l─▒na kadar Avrupa'da içten yanmal─▒ motorlu araç sat─▒┼č─▒n─▒ tamamen bitirmeyi hedeflediklerini aç─▒klad─▒. Karar, ABD ve Çin için ileriki y─▒llarda geçerli olacak. Volkswagen'in hedefi 2050 itibar─▒yla tüm filosunu karbon nötr hale getirmek.

 • Opioid madde içeren ilaçlar hakk─▒nda kullan─▒c─▒lara yeterli bilgilendirme yapmad─▒─č─▒ iddias─▒yla ABD'de 2019'da hakk─▒nda dava aç─▒lan Johnson & Johnson (J&J) uzla┼čmaya gitti ve 230 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. J&J ülke genelinde opioid sat─▒┼č─▒n─▒ sonland─▒racak.

 • Ürünlerinde her y─▒l yakla┼č─▒k 100 bin ton plastik kullanan Danimarkal─▒ oyuncak üreticisi LEGO, tu─člalar─▒n─▒ plastik ┼či┼čelerden geridönü┼čtürülmü┼č malzemelerden üretmeye haz─▒rlan─▒yor. ─░lk prototipler 18-24 ay içerisinde piyasaya sürülebilir, testler ise devam ediyor.

 • Rekabet Kurumu Ba┼čkan─▒ Birol Küle, dijital pazarlarda hem sat─▒c─▒ hem tüketiciyi korumaya yönelik yeni bir yasa çal─▒┼čmas─▒n─▒n gündemde oldu─čunu aç─▒klad─▒. Verinin nas─▒l toplanaca─č─▒n─▒ ve nas─▒l kullan─▒laca─č─▒n─▒ ortaya koyar nitelikte olacak yeni yasan─▒n gelecek y─▒l tamamlanmas─▒ hedefleniyor.

 •  Turkcell, global bir teknoloji ┼čirketi olarak hizmet verme hedefiyle kurumsal marka yüzünü yeniledi. BiP, Dergilik, fizy, Paycell gibi tüm dijital çözüm ve servis markalar─▒ yeni dönemde tek Turkcell çat─▒ markas─▒ alt─▒nda konumlanacak.

 • MediaCat taraf─▒ndan kurulan Marka Okulu’nda e─čitimler ba┼čl─▒yor. Erdem Aksakal, Hakan Akben ve O─čuzhan Saruhan’─▒n yan─▒ s─▒ra Cem Özkaynak ve influencer’lar Merve Özkaynak, Meryem Can, Orkun I┼č─▒tmak ve Uras Benlio─člu’nun kat─▒l─▒mlar─▒yla ilk program Dijital Dönü┼čüm ve Sosyal Medya Yönetimi 10 A─čustos’ta start alacak.

  Dijital Dönü┼čüm ve Sosyal Medya Yönetimi e─čitim program─▒ 10 A─čustos – 12 Ekim tarihleri aras─▒nda, her hafta ayn─▒ gün 19.00 -21.30 saatleri aras─▒nda online gerçekle┼čecek. Marka Okulu hakk─▒nda detayl─▒ bilgi markaokulu.ist adresinde, Dijital Dönü┼čüm ve Sosyal Medya Yönetimi e─čitim program─▒na dair detaylar burada.
Image

Medya

 • Yay─▒n hayat─▒na bu y─▒l ba┼člayan dijital platform Exxen; UEFA ┼×ampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Konferans Ligi’nin televizyon ve dijital yay─▒n haklar─▒n─▒ 3 y─▒ll─▒─č─▒na sat─▒n ald─▒.

 • Show TV Ana Haber Bülteni Sunucusu Ece Üner kurumuyla yollar─▒n─▒ ay─▒rd─▒. Görevini 7 y─▒ld─▒r sürdüren Üner, iddialara göre, Kanal D’de yay─▒nlanacak yeni bir reality show program─▒n─▒n sunuculu─čunu üstlenecek.

 • TikTok’la rekabet kapsam─▒nda geçti─čimiz y─▒l Spotlight özelli─čini devreye alan Snapchat, Universal Music Group (UMG) ile i┼čbirli─čine imza att─▒. Snapchat kullan─▒c─▒lar─▒, UMG katalo─čundaki tüm ┼čark─▒lar─▒ snap’lerinde ve Spotlight payla┼č─▒mlar─▒nda kullanabilecek.

Teknoloji

 • WhatsApp’ta al─▒┼čveri┼č dönemi ba┼čl─▒yor. WhatsApp’ta Ma─čazalar döneminin ba┼člamas─▒yla birlikte kullan─▒c─▒lar, uygulamada görüntüledikleri ma─čazalarla sat─▒nalma i┼čleminden önce ileti┼čime geçme f─▒rsat─▒na sahip olacak. Facebook’un yeni al─▒┼čveri┼č özellikleri WhatsApp ile s─▒n─▒rl─▒ de─čil. Ma─čazalar, Facebook Marketplace’te de yer alacak, Instagram’da ise yapay zekâ destekli görsel arama özelli─či kullan─▒ma aç─▒lacak. Instagram kullan─▒c─▒lar─▒na sunulmas─▒ planlanan bir di─čer özellik masaüstünden payla┼č─▒m olana─č─▒ ise mobil uygulamadaki payla┼č─▒m deneyimini masaüstüne ta┼č─▒yacak.

 • Microsoft, yeni i┼čletim sistemi Windows 11’i tan─▒tt─▒. Windows 11’de tüm Android uygulamalar─▒ Windows üzerinde çal─▒┼čabilecek, Microsoft Teams de standart olarak kullan─▒ma sunulacak. Kullan─▒c─▒lar ev, i┼č ve oyun için farkl─▒ masaüstlerinden faydalanabilecek. Windows 11 ilk olarak geli┼čtiriciler için kullan─▒ma aç─▒lacak. ─░lerleyen zamanlarda Windows 10 kullan─▒c─▒lar─▒ yeni i┼čletim sistemine ücretsiz sahip olabilecek. Skype uygulamas─▒n─▒n tarihe kar─▒┼čmas─▒ ise olas─▒l─▒klar aras─▒nda.

 • Twitter, iOS kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n tweet’lerini Instagram Hikâyeler’de direkt payla┼čabilmelerini mümkün k─▒l─▒yor. Payla┼č butonuna eklenen özellikle birlikte, tweet’lerini Instagram’da da payla┼čmak isteyen iOS kullan─▒c─▒lar─▒ ekran görüntüsü alma prati─čiyle de vedala┼čacak.

 • Telegram’da çoklu görüntülü arama özelli─či devreye al─▒nd─▒. Mobil ve masaüstünde kullan─▒labilecek yeni özellikte ilk etapta uygulanacak 30 ki┼čilik limit ilerleyen günlerde geni┼čletilecek.

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Havas Türkiye; The One Show 2021 ve ADC 100th Annual Awards’ta sergilenen performansa göre belirlenen global yarat─▒c─▒l─▒k s─▒ralamas─▒ The One Club Global Creative Rankings’te Afrika ve Ortado─ču bölgelerinin en ba┼čar─▒l─▒ ajans─▒ oldu. S─▒ralamada Ergin Biny─▒ld─▒z CCO’lar, Volkan Dalk─▒l─▒ç ise ECD’ler aras─▒nda birinci olurken, Ekrem Ertürk Düzel art direktörler s─▒ralamas─▒nda üçüncü, Hasan Y─▒ld─▒r─▒m dördüncü s─▒rada gösterildi. Ömer Ceran’─▒n ikinci basama─č─▒nda yer ald─▒─č─▒ reklam yazarlar─▒ s─▒ralamas─▒nda An─▒l Süleyman Ç─▒nar, Yasemin Küçük ve Ozan Yüceku┼č be┼činci s─▒ray─▒ payla┼čt─▒. Depo Film’den ─░pek Kent ise yönetmenler aras─▒nda ikinci s─▒rada yer ald─▒.

 • Utku Lomlu ve tasar─▒m ajans─▒ Lom Creative Studio’nun Can Yay─▒nlar─▒’n─▒n Klasik Kad─▒nlar Serisi için hayata geçirdi─či tasar─▒m European Design Awards’ta büyük ödül Best of Show’un ve Yay─▒n Tasar─▒m─▒ kategorisinde EdAwards Gold ödülünün sahibi oldu.

 • Portekizli y─▒ld─▒z Cristiano Ronaldo'nun EURO 2020’de bas─▒n toplant─▒s─▒nda verdi─či ve Coca-Cola'ya 4 milyar dolar kaybettiren su mesaj─▒ IKEA Kanada’ya ilham oldu. Markan─▒n çok kullan─▒ml─▒k su ┼či┼česinin yeni ad─▒ CRISTIANO, önerilen kullan─▒m alan─▒ ise elbette “su”.

 • Finansal kurulu┼člar─▒n, finansal teknoloji ┼čirketlerinin, finans kurulu┼člar─▒yla ortak proje geli┼čtiren ┼čirketlerin ve finansal kurulu┼člara hizmet veren ajanslar─▒n en yenilikçi projelerini ve üstün pazarlama ba┼čar─▒lar─▒n─▒ ödüllendiren Sardis Ödülleri ba┼čvurulara aç─▒ld─▒. Organizasyonda 27 A─čustos 2020 – 27 A─čustos 2021 tarihleri aras─▒nda hayata geçirilen projeler yar─▒┼čacak, ba┼čvuru dönemi 28 A─čustos’ta kapanacak. Sardis Ödülleri’nin kazananlar─▒n─▒n aç─▒klanaca─č─▒ tarih 30 Eylül.
Image

MediaCat Öneriyor

 • Ogilvy ─░stanbul ECD’si Selim Ünlüsoy’un podcast’i, “Olan Güzeldir”.

 • Ouchhh, Zenger ve DasDas i┼čbirli─čiyle Paribu ana sponsorlu─čunda hayata geçen, farkl─▒ evrenler aras─▒nda gezinebilmenizi sa─člayan sergi Parallel Universe.

 • Küçük bir kentte gizemli bir cinayeti ara┼čt─▒ran Dedektif Mare Sheehan'─▒n (Kate Winslet) i┼činde ve özel hayat─▒ndaki çalkant─▒lar─▒ konu alan Mare of Easttown.

 • Facebook Talks Ticaretin Gelece─či serisi 30 Haziran Çar┼čamba günü Ticarette Dijital Dönü┼čümün Liderleri ile devam ediyor. Trendyol CMO’su Erdem ─░nan ve Facebook E-Ticaret Sektör Lideri Gül Yüksel Akkaya’n─▒n MediaCat Genel Yay─▒n Yönetmeni Pelin Özkan moderatörlü─čünde bir araya gelece─či Facebook Talks: Ticaretin Gelece─či'ni ücretsiz kay─▒t olup izleyebilirsiniz.

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×