­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

FikriMühim’in MediaCat için Türkiye temsili bin ki┼čiyle 13-17 May─▒s tarihlerinde gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre Türkiye’de “Cüzdan Dostu Marka” dendi─činde tüketicilerin zihninde yüzde 49 ile “Fiyat-performans dengesi iyi olan marka”, yüzde 39 ile “─░yi kaliteyi ucuz fiyata sat─▒n ald─▒─č─▒m marka” ve yüzde 11 ile “Kalitesi dü┼čük marka” ifadeleri canlan─▒yor.

Bir marka hedef kitlesine “Zor gününüzde yan─▒n─▒zday─▒z” mesaj─▒yla seslendi─činde ise bunun tüketici nezdindeki anlam─▒ ┼čöyle: “─░ndirim yapacak” (yüzde 26), “Çe┼čitli kampanyalar yapacak” (yüzde 26), “Fiyatlar─▒nda art─▒┼č yapmayacak” (yüzde 24) ve “Farkl─▒ ödeme avantajlar─▒ sunacak” (yüzde 24).

Ara┼čt─▒rma sonuçlar─▒, “Cüzdan Dostu Marka” kavram─▒na kar┼č─▒l─▒k olarak Türk halk─▒n─▒n akl─▒na ilk gelen markalar─▒ da ortaya koyuyor. ─░┼čte o markalar:

Market – B─░M (%68)
Süt – Dost (%60)
Yo─čurt – Dost (%64)
E-ticaret sitesi – Trendyol (%60)
┼×ampuan ─░pek (%41)
Tuvalet kâ─č─▒d─▒ – Familia (%29)
Deterjan – ABC (%37)
Sabun – Fax (%39)
Peçete – Blume (%32)
Bebek bezi – Sleepy (%37)
Fast-food – Komagene Çi─čköfte (%34)

 

Olan Biten

 • Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisli─či Bölümü Ö─čretim Üyesi Doç. Dr. Meral Yurtsever, po┼čet çaylar üzerine yapt─▒─č─▒ ara┼čt─▒rmada, farkl─▒ markalara ait 11 bardak po┼četinin 4'ünde, 11 demlik po┼četinin ise tamam─▒nda mikroplasti─če rastlad─▒. Yurtsever, bir po┼četten yakla┼č─▒k 13 bin mikroplastik parçac─▒─č─▒n─▒n suya geçti─čini tespit etti─čini bildirdi.
 • CHP Genel Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Gamze Akku┼č ─░lgezdi, ─░çi┼čleri Bakanl─▒─č─▒’n─▒n yay─▒nlad─▒─č─▒ genelge ile gece 01.00’den sonra getirilen müzik yasa─č─▒yla ilgili Dan─▒┼čtay’da dava açt─▒.

 • Kad─▒n Halter Milli Tak─▒m─▒, 100. Büyükler Avrupa ┼×ampiyonas─▒'n─▒ birinci olarak tamamlad─▒.

 • PR─░DA ─░leti┼čim Ödülleri sahiplerini buldu. Organizasyonda bu y─▒l 46 ileti┼čim çal─▒┼čmas─▒ ödüllendirildi.

 • Karikatür sanatç─▒s─▒ Latif Demirci, 61 ya┼č─▒nda aram─▒zdan ayr─▒ld─▒.

 • Eyaletin karbon sal─▒m─▒n─▒ 2050 y─▒l─▒na kadar yüzde 85 azaltma hedefiyle çal─▒┼čan New York Senatosu, kripto para madencili─čini geçici olarak yasaklad─▒

 • Rusya'daki operasyonlar─▒n─▒ ask─▒ya alan markalar aras─▒na ülkede 25 y─▒ld─▒r faaliyet gösteren Marriott otel zinciri de eklendi.
 

“─░stanbul’un genç festivali” mottosuyla yola ç─▒kan FestZ'ye geri say─▒m ba┼člad─▒. 10-11-12 Haziran’da deneyim, e─čitim, ilham ve e─členceyi bir araya getirmeye haz─▒rlanan ve Akbank ana sponsorlu─čunda Müze Gazhane’de gerçekle┼čecek olan etkinli─čin program─▒na buradan ula┼čabilir, bu ba─člant─▒ üzerinden ise etkinlikteki yerinizi ücretsiz olarak ay─▒rtabilirsiniz.

Image

─░┼č Dünyas─▒

 • Mark Zuckerberg’in ard─▒ndan Meta’n─▒n en etkili ikinci ismi kabul edilen Sheryl Sandberg, COO koltu─čunu b─▒rakt─▒. Sandberg’ün yönetim kurulunda yer almay─▒ sürdürece─či bildirildi.

 • Elon Musk, Tesla çal─▒┼čanlar─▒ndan tam zamanl─▒ olarak ofise geri dönmelerini
  istedi. ┼×irketteki i┼če al─▒mlar─▒ durduran Musk, ayr─▒ca çal─▒┼čanlar─▒n─▒n yüzde 10'unu ekonomideki kötü gidi┼čat gerekçesiyle i┼čten ç─▒karmay─▒ planl─▒yor.

 • ─░ngiltere'de 70 ┼čirkette haftada 4 gün çal─▒┼čmaya yönelik pilot uygulama hayata geçirildi.

 • Desa Deri, Kamuyu Ayd─▒nlatma Platformu’na (KAP) yapt─▒─č─▒ aç─▒klama ile Arnavutluk ve ─░sveç'teki franchise ma─čazalar─▒n─▒n kapand─▒─č─▒n─▒ duyurdu.
Image
 

Medya

 • Johnny Depp ve Amber Heard aras─▒nda haftalard─▒r süren iftira davas─▒ sonuçland─▒. Davay─▒ kazanan isim Johnny Depp oldu.

 • 2022 MTV Sinema ve TV Ödülleri sahiplerini buldu. En ─░yi Film Ödülü'ne Spider-Man: No Way Home (Eve Dönü┼č Yok) lay─▒k görülürken Y─▒l─▒n En ─░yi Dizisi olarak Euphoria gösterildi.

 • ABD Ba┼čkan─▒ Joe Biden, göreve ba┼člamas─▒ndan bu yana ilk kez bir talk-show'a kat─▒lacak. Ba┼čkan Biden, Çar┼čamba gecesi ABC'de yay─▒nlanan Jimmy Kimmel Live!'a konuk olacak.

 • ─░ngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in tahttaki 70. y─▒l─▒n─▒ kutlamak amac─▒yla düzenlenen Platin Jübile etkinlikleri kapsam─▒nda kraliçenin ─░ngiliz edebiyat─▒n─▒n kurgusal karakterlerinden Paddington Bear'la çekti─či video gündeme oturdu.
 

Teknoloji

 • Meta, Instagram ve Facebook’taki Reels modülü için yeni araçlar geli┼čtirdi─čini, Reels’lar─▒ etkile┼čimi art─▒racak özelliklerle donataca─č─▒n─▒ ve daha uzun Reels payla┼č─▒mlar─▒na olanak sa─člayaca─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒.
 • Google, iki farkl─▒ görüntülü görü┼čme uygulamas─▒ Duo ile Meet'i tek bir platformda birle┼čtirdi─čini duyurdu.

 • Apple'─▒n geli┼čtirici konferans─▒ WWDC 2022, bugün Türkiye saatiyle 20.00'da ba┼člayacak. Etkinlikte Apple ürünlerinin en son sürümleri görücüye ç─▒kar─▒lacak.

 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Bir araya gelen Ukrayna medya sektörü, küresel pazar─▒n ülkeye deste─čini nas─▒l sunabilece─čine dair uygulamalar─▒ s─▒ralayan bir manifesto payla┼čt─▒.

 • Mikromobilite markas─▒ Dott, otomobillerin trafikte kaplad─▒─č─▒ alana ili┼čkin fark─▒ndal─▒k yaratmak amac─▒yla bisikletlerine hacim katt─▒.

 • Kanada bankalar─▒ndan BMO Financial Group, yeni kampanyas─▒yla Onur Ay─▒ boyunca Kuzey Amerika'daki her bir gökku┼ča─č─▒n─▒n foto─čraf─▒n─▒ ba─č─▒┼ča dönü┼čtürüyor.
 

bir tutam kitap...

“Nas─▒l buhar, elektrik ve bilgisayarlar s─▒ras─▒yla ilk üç sanayi devriminin itici güçleri olduysa, bu kitapta yer alan 25 teknoloji de dördüncü sanayi devrimini yönlendiriyor. Önceki devrimlerde oldu─ču üzere, bu dördüncü sanayi devrimi de i┼čletmeleri de─či┼čtirecek, i┼č modellerini yeniden ┼čekillendirecek ve tüm sektörleri dönü┼čtürecek.”


Bernard Marr, Yar─▒n─▒n Teknolojileri ─░┼č Ba┼č─▒nda, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×