­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Ipsos’un çe┼čitli sosyal ve politik konularla ilgili kamuoyunun endi┼čelerini izlemek amac─▒yla, aralar─▒nda Türkiye, ABD, Rusya, Almanya, Japonya, Güney Afrika ve Arjantin’in de bulundu─ču 28 ülkeden 19 bin 21 bireyle gerçekle┼čtirdi─či Dünyan─▒n Endi┼čeleri Ara┼čt─▒rmas─▒’n─▒n sonuçlar─▒ payla┼č─▒ld─▒.

22 Ekim – 5 Kas─▒m tarihleri aras─▒nda gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒na bak─▒ld─▒─č─▒nda, koronavirüsün küresel endi┼če olmas─▒n─▒n azalmas─▒ndan bu yana yoksulluk ve sosyal e┼čitsizli─čin endi┼če s─▒ralamas─▒nda ikinci kez zirvede yer ald─▒─č─▒ görülüyor. 28 ülke kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n─▒n yakla┼č─▒k üçte biri ülkelerinin halihaz─▒rda kar┼č─▒ kar┼č─▒ya oldu─ču en önemli konunun yoksulluk ve sosyal e┼čitsizlik oldu─čunu belirtirken, bu konuda ba┼č─▒ çeken ülke yüzde 52 ile Rusya. Türkiye ise Rusya, Kolombiya, Macaristan ve Brezilya’n─▒n ard─▒ndan yüzde 43 ile 5. s─▒rada yer al─▒yor. Türkiye'de bir önceki aya k─▒yasla 5 puanl─▒k bir yükseli┼č ya┼čanmas─▒ ise dikkat çekici bir di─čer veri olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Yoksulluk ve sosyal e┼čitsizli─čin en önemli endi┼če konusu olarak belirtildi─či 4 ülke ise Rusya, Brezilya, Türkiye ve Almanya.

Dünyada en çok endi┼če duyulan ikinci konu ise i┼čsizlik. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yüzde 30'u, ülkelerinin kar┼č─▒ kar┼č─▒ya oldu─ču en önemli sorunlardan biri olarak i┼čsizli─či görüyor. Güney Afrika, ─░spanya, ─░talya ve Hindistan'da i┼čsizlik en önemli endi┼če konusu olarak de─čerlendirilirken, Türkiye'de i┼čsizlik konusundaki endi┼čenin bir önceki aya göre 11 puan dü┼čtü─čü görülüyor.

Ara┼čt─▒rman─▒n bulgular─▒na göre, küresel s─▒ralamada en çok endi┼če veren üçüncü konu yüzde 28'lik oranla koronavirüs. Öte yandan koronavirüsün endi┼čenin belirtilmeye ba┼člad─▒─č─▒ndan bu yana en dü┼čük seviyeye geldi─či görülüyor. Türkiye özelindeyse koronavirüs en çok endi┼če duyulan konular aras─▒nda 4. s─▒rada geliyor.

 

Olan Biten

 • 5 Aral─▒k Dünya Kad─▒n Haklar─▒ Günü’nde düzenlenen 47. Pantene Alt─▒n Kelebek Ödülleri’nde ─░brahim Tatl─▒ses’e Ya┼čam Boyu Onur Ödülü verilmesi üzerine sosyal medyada tepki çeken Pantene, 7 Aral─▒k’ta bir aç─▒klama payla┼čt─▒. Ödül sürecine müdahale edilmedi─činin alt─▒n─▒n çizildi─či aç─▒klamada P&G ve markalar─▒n─▒n cinsiyet e┼čitli─či için mücadele etti─či, ┼čirket ve Pantene’in kad─▒n haklar─▒ konusundaki duru┼čunun aç─▒k ve net oldu─ču ifade edildi.

 • Bilim insan─▒ Özlem Türeci ve i┼č insan─▒ Güler Sabanc─▒, Forbes taraf─▒ndan dünyan─▒n en güçlü 100 kad─▒n─▒ aras─▒nda gösterildi. Zirvesinde MacKenzie Scott’─▒n bulundu─ču listede Türeci 48., Sabanc─▒ 77. s─▒rada yer ald─▒.

 • Bir di─čer güzel haber ise BBC’den. Paralimpik golbol oyuncusu Sevda Altunoluk ve yazar Elif ┼×afak, dünyan─▒n en etkili ve ilham verici 100 kad─▒n─▒n yer ald─▒─č─▒ BBC 100 Women 2021 listesine seçildi.

 • Fenerbahçe Spor Kulübü, köpek temal─▒ kripto para Floki Inu (FLOKI) ile sponsorluk anla┼čmas─▒ imzalad─▒. Kulübün futbol tak─▒m─▒n─▒n konçlar─▒nda sezon boyunca FLOKI logosu yer alacak.

 • Tekno müzi─čin ba┼čkenti Berlin’de Dr. Motte öncülü─čündeki müzik insanlar─▒ UNESCO’dan tekno müzi─čin kültürel miras olarak kabul edilmesini talep etti. Dr. Motte’ye göre UNESCO’nun konuya olumlu yakla┼čmas─▒, devletin tekno müzik kültürünün devam etmesine yard─▒m etmek zorunda kalmas─▒ anlam─▒na gelecek.

 • Evden çal─▒┼čan bir ki┼činin mesaiye ba┼člamak için yata─č─▒ndan bilgisayar ba┼č─▒na giderken merdivenden dü┼čüp yaralanmas─▒, Almanya’da bir mahkeme taraf─▒ndan i┼č kazas─▒ say─▒ld─▒.

 • Uluslarlararas─▒ Olimpiyat Komitesi, Türkiye’ye Olimpiyat Oyunlar─▒nda en çok madalya getiren boks ve halterin yan─▒ s─▒ra modern pentatlonun 2028 itibar─▒yla oyunlarda yer almamas─▒na karar verdi.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • ─░talya Rekabet Kurumu, e-ticaret alan─▒ndaki pazar hâkimiyetini rakipleri aleyhine kötü kulland─▒─č─▒ gerekçesiyle Amazon’a 1 milyar 128 milyon euro para cezas─▒ verdi.

 • Türkiye ve Avrupa’n─▒n ard─▒ndan geçti─čimiz günlerde ABD pazar─▒na ┼×ikago ile giri┼č yapan Getir, ABD’nin en kalabal─▒k ┼čehri New York’ta hizmet vermeye ba┼člad─▒. Getir’in ABD'deki üçüncü dura─č─▒ ise Boston oldu.

 • Starbucks tarihinde ilk kez sendikala┼čmayla tan─▒┼čt─▒. New York, Buffalo’daki bir Starbucks ma─čazas─▒n─▒n çal─▒┼čanlar─▒ Workers United'a kat─▒ld─▒. ┼×irket tarihinde ya┼čanan ilkin ard─▒ndan dört ┼čubede daha çal─▒┼čanlar sendikala┼čma için harekete geçti.

 • Rekabet Kurumu, ödeme hizmetlerindeki finansal teknolojilere yönelik küresel geli┼čmelerin takip edilmesi, Türkiye ödeme hizmetlerindeki fintek ekosisteminin güncel durumunun de─čerlendirilmesi, fintek alan─▒ndaki geli┼čmelerin rekabete etkisinin belirlenmesi amac─▒yla Ödeme Hizmetlerindeki Finansal Teknolojilere Yönelik ─░nceleme Raporu payla┼čt─▒. Rapor, kurumun internet sitesinde eri┼čime aç─▒k.
 

Medya

 • Twitter, 2021’de Türkiye'de en çok konu┼čulan isim, etiket ve tweet’leri aç─▒klad─▒. Bu y─▒l Twitter’da en çok konu┼čulan isim Cumhurba┼čkan─▒ Recep Tayyip Erdo─čan olurken, gündeme siyaset, futbol, orman yang─▒nlar─▒ ve sa─čl─▒k damga vurdu.

 • RTÜK, Hasan Can Kaya’n─▒n Exxen’de yay─▒nlanan Konu┼čanlar program─▒ hakk─▒nda Türk aile yap─▒s─▒na ve ahlâk─▒na uygun olmayan diyaloglar─▒n geçti─či gerekçesiyle inceleme ba┼člatt─▒.

 • Hürriyet gazetesi yazar─▒ Kanat Atkaya, 30 y─▒ld─▒r çal─▒┼čt─▒─č─▒ gazeteden ayr─▒ld─▒. Atkaya, karar─▒ yönetimle anla┼čmal─▒ olarak ald─▒─č─▒ bilgisini payla┼čt─▒.
 

Teknoloji

 • WhatsApp, ABD’de ba┼člatt─▒─č─▒ pilot uygulamada Meta bünyesindeki dijital cüzdan Novi arac─▒l─▒─č─▒yla kripto para gönderimine olanak sa─člamaya ba┼člad─▒. S─▒n─▒rl─▒ say─▒daki kullan─▒c─▒ birbirlerine uygulama arac─▒l─▒─č─▒yla stabil coin Pax Dollar (USDP) gönderebiliyor.

 • Metaverse’te ilk dü─čün gerçekle┼čti. ABD’li Traci Gagnon ve Dave Gagnon çiftinin bu mutlu gününe konuklar da avatarlar─▒yla e┼člik etti.

 • Meta’n─▒n ilk metaverse uygulamas─▒ Horizon Worlds, ABD ve Kanada’da eri┼čime aç─▒ld─▒. Demosu yay─▒mlanan Horizon Worlds’e 18 ya┼č ve üzeri kullan─▒c─▒lar Oculus Quest 2 gözlükleriyle eri┼čebiliyor.

 • Bill Gates, önümüzdeki 2-3 y─▒l içerisinde i┼č toplant─▒lar─▒n─▒n metaverse’e ta┼č─▒naca─č─▒ öngörüsünde bulundu. Gates’in bir di─čer öngörüsü ise yak─▒n gelecekte evde sa─čl─▒k te┼čhislerini mümkün k─▒lacak teknolojiye ula┼č─▒labilece─či yönünde.

 • 20 y─▒l─▒ a┼čk─▒n süredir küresel internet trafi─či, site s─▒ralamalar─▒ ve kullan─▒c─▒ metrikleri gibi veriler sunan Alexa.com tarihe kar─▒┼č─▒yor. Alexa.com 1 May─▒s 2022 itibar─▒yla hizmet vermeyi durduracak.
 

─░┼č dünyas─▒nda gelecek vadeden genç kad─▒nlar─▒ desteklemek amac─▒yla Google Türkiye ve MediaCat taraf─▒ndan ba┼člat─▒lan SheMakes, ikinci dönem ba┼čvurular─▒n─▒ kabul etmeye ba┼člad─▒.

Birinci dönemi yakla┼č─▒k be┼č ay süren SheMakes, ikinci döneminde de her biri alan─▒nda rü┼čtünü ispatlam─▒┼č 15 kad─▒n liderden olu┼čan elçilerini genç ku┼čaktan temsilcilerle bir araya getirmeye ve her iki grubun deneyimlerini aktarabilece─či platformlar olu┼čturmaya haz─▒rlan─▒yor.

SheMakes'in yeni dönem marka elçileri ise Oyuncu Asl─▒ ─░nand─▒k, Armut.com Kurucusu Ba┼čak Ta┼čp─▒nar De─čim, MediaMarkt CMO’su Ça─čanur Atay Uçtu, Giri┼čimci & Tasar─▒mc─▒ Defne Koz, Foto─čraf Sanatç─▒s─▒ Dilan Bozyel, Sosyal Giri┼čimci & ┼×ef Ebru Baybara Demir, BigChefs Kurucusu Gamze Cizreli, Patika.dev Kurucusu Gülcan Yayla, Ressam Hayal Pozant─▒, Kapsül Yay─▒n Yönetmeni Minez Bayülgen, Mindshare CEO’su Neslihan Olcay, Gazeteci Nev┼čin Mengü, Triatlet Sera Sayar, Yönetmen Serra Duran Paral─▒ ve Women in Games Türkiye Kurucusu Simay Dinç.

Genç ku┼čak temsilcilerin bireysel ve profesyonel geli┼čimlerine katk─▒ sa─člayacak birçok e─čitime kat─▒lma f─▒rsat─▒na sahip olacaklar─▒ SheMakes’in ikinci dönemine buradan ba┼čvurabilir, ayn─▒ adresten programla ilgili merak etti─činiz tüm detaylara ula┼čabilirsiniz.

Image
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Küresel renk otoritesi Pantone, 2022’nin trend renkleri aras─▒nda ba┼č─▒ çekecek rengin Very Peri oldu─čunu aç─▒klad─▒. Pantone Renk Enstitüsü Yönetici Direktörü Leatrice Eiseman, Very Peri’yi, “tüm mavi tonlar─▒n─▒n en mutlusu ve en s─▒ca─č─▒” olarak tan─▒mlad─▒.

 • IKEA, Almanya’da 16 y─▒ld─▒r oturdu─ču ba┼čbakanl─▒k koltu─čunu Olaf Scholz’a devrederek emekliye ayr─▒lan Angela Merkel’e Süddeutsche Zeitung ve Frankfurter Allgemeine Zeitung’da yer alan ilan─▒yla veda etti. Merkel’e fazlas─▒yla benzeyen birinin evde IKEA koltu─čunda otururken görüldü─čü ilanda “Sonunda evinde” ifadesine yer verildi.

 • Pepsi, NFT rüzgâr─▒na “The Pepsi Mic Drop” koleksiyonuyla kat─▒ld─▒. Pepsi’nin NFT koleksiyonu, markan─▒n do─čum tarihi olan 1893’ü temsilen 1893 adet token’dan olu┼čuyor. Koleksiyonda yer alan NFT’lerin 50’si hariç tamam─▒ ücretsiz da─č─▒t─▒lacak.

 • Türk E─čitim Vakf─▒ (TEV), 1996 tarihinde aram─▒zdan ayr─▒lan ve tüm mal varl─▒─č─▒n─▒ Mehmetçik Vakf─▒ ile TEV‘e b─▒rakan “Sanat Güne┼či” Zeki Müren’in 90’─▒nc─▒ ya┼č gününü Happy People Project imzal─▒ e-kartlarla kutlad─▒. 6 Aral─▒k’ta payla┼č─▒lan e-kartlara Zeki Müren’in ┼čark─▒lar─▒ e┼člik ediyor.
 

bir tutam kitap...

"Artan ve tehlikeli boyutlara varan bir h─▒zla bilgi tüketmek beyinlerimizi de─či┼čtiriyor ve ┼čekillendiriyor. Teknolojiyle ba─č─▒m─▒z, odaklanma, konsantre olma ve en önemlisi de dü┼čünme becerimizi etkiliyor."

 


Joseph McCormack, Noise (Gürültü), MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×