­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Geçti─čimiz hafta tüm dünyan─▒n gözü Rusya taraf─▒ndan i┼čgale u─črayan Ukrayna’n─▒n üzerindeydi. Çok say─▒da sivilin vatanda┼č─▒n da hayat─▒n─▒ kaybetti─či sald─▒r─▒lar, dünyan─▒n birçok bölgesinde oldu─ču gibi ─░stanbul’da da Rusya Konsoloslu─ču önünde toplanan bir grup taraf─▒ndan protesto edildi.

 

Ukrayna’daki s─▒cak sava┼č ortam─▒, ülkede faaliyet gösteren Türk ┼čirketlerini de çe┼čitli aksiyonlar almaya itti. Bunlar aras─▒ndan öne ç─▒kanlardan baz─▒lar─▒ ┼čunlard─▒:


Ukrayna hava sahas─▒n─▒n kapat─▒lmas─▒yla Türk Hava Yollar─▒ ve Pegasus, ülkeye düzenledikleri tüm seferleri iptal etti.

LC Waikiki’den Colin’s’e, English Home’dan DeFacto'ya kadar birçok marka, Ukrayna’daki 200 civar─▒nda ma─čazas─▒n─▒ güvenlik nedeni ile kapatt─▒.

Anadolu Efes, Ukrayna'daki fabrikalar─▒nda üretim ve sat─▒┼č operasyonlar─▒n─▒ durdurdu.

Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom acil ileti┼čim ihtiyaçlar─▒ için Ukrayna'daki Türk vatanda┼člar─▒na ücretsiz ileti┼čim tarifesi sundu.

 

 

Olan Biten

 • Formula 1 Dünya ┼×ampiyonas─▒'n─▒n 2022 sezonunda 23-25 Eylül'de Soçi'de düzenlenmesi planlanan Rusya Grand Prix'si iptal edildi.

 • Rusya'n─▒n en büyük bankas─▒ Sberbank, Ukrayna'ya kar┼č─▒ ba┼člat─▒lan sald─▒r─▒lar─▒n sebebiyle uygulanan yapt─▒r─▒mlar─▒n ard─▒ndan Avrupa pazar─▒ndan çekildi─čini duyurdu.

 • BP ve Equinor'un ard─▒ndan Shell de Rusya'daki projelerinden ayr─▒laca─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒.

 • Yaz─▒l─▒m ┼čirketi Insider, ald─▒─č─▒ 121 milyon dolarl─▒k yat─▒r─▒mla de─čerini 1 milyar dolar─▒n üzerine ç─▒kararak Türkiye’nin yeni unicorn’u oldu.

 • Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu, 2019’da aram─▒zdan ayr─▒lan Ay┼čen Gruda’n─▒n ablas─▒ Ayten Erman koronavirüs nedeniyle 86 ya┼č─▒nda hayat─▒n─▒ kaybetti.

Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • GSK ─░laç bünyesinden ayr─▒lma sürecini y─▒l ortas─▒nda tamamlayacak olan GSK Tüketici Sa─čl─▒─č─▒’n─▒n yola Haleon ad─▒yla devam edece─či aç─▒kland─▒.

 • Dardanel, "Jazzy" markas─▒yla kedi-köpek mamas─▒ sektörüne ad─▒m att─▒. ┼×irket, Çanakkale'de kurdu─ču tesislerde y─▒lda 55 milyon adet ya┼č konserve mama üretecek.

 • Arzum, Galatasaray Hepsiburada Kad─▒n Futbol Tak─▒m─▒’n─▒n yeni forma kol sponsoru oldu.

 • Çinli otomotiv markas─▒ Chery, 2022 y─▒l─▒n─▒n son çeyre─činde üç farkl─▒ s─▒n─▒fta, üç SUV modeli ile Türkiye pazar─▒na girmeye haz─▒rland─▒─č─▒n─▒ duyurdu.

 

Medya

 • Deneyimli ekran yüzü Ceren Bekta┼č, Habertürk TV ile yollar─▒n─▒ ay─▒rd─▒. Bekta┼č, ayr─▒l─▒k haberini ki┼čisel hesab─▒ndan yay─▒nlad─▒─č─▒ bir sosyal medya gönderisiyle payla┼čt─▒.

 • ─░HA muhabiri Ahmet Demir'e tokat att─▒─č─▒ için tepki çektikten k─▒sa süre sonra ─░kinci ┼×ans ba┼čl─▒kl─▒ bir yaz─▒yla Habertürk yazarl─▒─č─▒na geri dönen Muharrem Sar─▒kaya'n─▒n, yarg─▒ sürecini sonland─▒rmas─▒ için Ahmet Demir'e 50 bin lira ödedi─či ortaya ç─▒kt─▒.

 • Mizah dergisi LeMan, ka─č─▒t s─▒k─▒nt─▒s─▒ nedeniyle önümüzdeki say─▒s─▒n─▒n yay─▒mlanmayabilece─čini aç─▒klam─▒┼č; LeMan Dergisi Genel Yay─▒n Yönetmeni Tuncay Akgün, s─▒k─▒nt─▒n─▒n sebebinin selüloz fiyatlar─▒ndaki art─▒┼č─▒n tedarik zincirinde yol açt─▒─č─▒ k─▒r─▒lma oldu─čunu ifade etmi┼čti. Dergi, ka─č─▒t tedarikçilerinin seferberli─čiyle raflardaki yerini ald─▒.
Image
 

Teknoloji

 • Meta, farkl─▒ milletlerden insanlar─▒n birbirleriyle ileti┼čimini kolayla┼čt─▒rmak amac─▒yla gerçek zamanl─▒ ve yapay zekâ destekli bir çeviri sistemi üzerinde çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒.

 • Apple, iOS 15.4 güncellemesiyle Siri’ye yeni bir ses seçene─či ekliyor. Önceden kullan─▒c─▒lar─▒na kad─▒n veya erkek ses tonlar─▒yla hitap eden Siri, art─▒k dileyenlere cinsiyetsiz bir tonla seslenecek.

 • LinkedIn, kullan─▒c─▒lar─▒na kariyerlerindeki bo┼čluklar─▒n sebeplerini aç─▒klayabilecekleri alanlar sunuyor. Kullan─▒c─▒lar, ebeveynlik, i┼čten ç─▒kar─▒lma, yas, kariyer geçi┼či ve seyahat gibi özel durumlar─▒ tecrübe sekmelerine ekleyebilecek.
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Cannes Lions’─▒n belirledi─či Creative Marketer of the Year unvan─▒n─▒n bu y─▒lki sahibi AB InBev oldu.

 • WPP, Hogarth arac─▒l─▒─č─▒yla 700 kreatif, prodüktör, görsel sanatç─▒, geli┼čtirici ve teknoloji uzman─▒ndan olu┼čan küresel bir ekip kurarak metaverse'e ad─▒m att─▒─č─▒n─▒ duyurdu.

 • Heinz, domates bazl─▒ yedi çe┼čit makarna sosunu tüketicilerinin be─čenisine ürünü piyasaya sürmesi 150 y─▒l ald─▒─č─▒ için onlardan özür diledi─či bir kampanyayla sundu.

 • Greenpeace, iklim krizine fark─▒ndal─▒k yaratmak için GTA’n─▒n kurgusal ┼čehri Los Santos’u yeniden tasarlad─▒. Oyunun Los Santos +3°C olarak isimlendirilen versiyonu iklim krizinin gerçek tahminlere dayanan etkilerini oyunculara deneyimletmeyi amaçl─▒yor.
 

bir tutam kitap...

"Dünya sizin sahnenizdir. Mesaj─▒n─▒z 'oyun'dur. Tasvir edece─činiz karakter, markan─▒zd─▒r. Rolünüze iyi çal─▒┼č─▒n, karakterinizi iyi oynay─▒n. Sevgi, dayan─▒┼čma ve bilgi, kulland─▒kça küçülen banka hesaplar─▒ gibi de─čildir. Yarat─▒c─▒l─▒k yarat─▒c─▒l─▒─č─▒ getirir, para paray─▒, bilgi daha fazla bilgiyi, daha çok arkada┼č daha çok arkada┼č─▒, ba┼čar─▒ daha fazla ba┼čar─▒y─▒ beraberinde getirir."

 


Keith Ferrazzi, Asla Yaln─▒z Yeme, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×