­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat bir önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

2013 – 2020 y─▒llar─▒ aras─▒nda Netflix, televizyon dünyas─▒n─▒n Oscar’─▒ olarak nitelendirilen Emmy Ödülleri’nde en iyi drama, en iyi komedi ve en iyi mini dizi kategorilerinde 30 adayl─▒k elde etmi┼č ancak hiç ödül alamam─▒┼čt─▒.

73. Emmy Ödülleri’nde Netflix aç─▒s─▒ndan i┼čler de─či┼čti. Kazananlar─▒ Los Angeles’taki Event Deck'te düzenlenen törenle aç─▒klanan 73. Emmy Ödülleri’nde Netflix, ba┼čta The Crown ve The Queen’s Gambit yap─▒mlar─▒yla toplam 44 ödül alarak tüm platformlar─▒ geride b─▒rakt─▒, CBS’in 1974 y─▒l─▒nda elde etti─či rekora ortak oldu.

44 ödülle en çok ödül alan platform olan Netflix’i HBO/HBO Max 19, Disney+ 14, Apple TV+ ise 10 ödülle takip etti.

Gecenin y─▒ld─▒z─▒ The Crown drama kategorilerindeki tüm ödülleri alarak 11 ödüle lay─▒k görülürken, mini dizi The Queen’s Gambit de 11 Emmy ile ödüllendirildi.

The Crown'─▒n en iyi drama dizisi, The Queen's Gambit'in en iyi mini dizi seçilmesinin yan─▒ s─▒ra
gecede 7 ödüle lay─▒k görülen Apple TV+ yap─▒m─▒ Ted Lasso'nun en iyi komedi dizisi seçilmesiyle birlikte organizasyon tarihinde ilk kez streaming platformlar─▒ üç dalda da zirvede yer alm─▒┼č oldu.

Emmy Ödülleri'nde y─▒l─▒n tüm adaylar─▒na ve kazananlar─▒na buradan ula┼čabilirsiniz.

 

Olan Biten

 • Geçti─čimiz günlerde çocuklar─▒n online oyunlara eri┼čimine k─▒s─▒tlama getirilen Çin’de çocuklara yönelik yeni bir karar daha al─▒nd─▒. TikTok’un çat─▒ ┼čirketi ByteDance, ülkedeki 14 ya┼č alt─▒ çocuklar─▒n uygulaman─▒n Çin versiyonu Douyin’e eri┼čiminin günde 40 dakika ile k─▒s─▒tlanaca─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒.

 • 2030 y─▒l─▒na kadar karbon nötr olma taahhüdünde bulunan Crocs, ikonik terliklerinin karbon ayak izini azaltmak için üretim materyalini biyo-bazl─▒ yeni bir malzemeyle de─či┼čtirece─čini duyurdu. Yeni ürünler 2022’nin ba┼člar─▒nda raflardaki yerini alacak ve görüntü, hissiyat ve i┼člev bak─▒m─▒ndan eskisinden farkl─▒ olmayacak.

 • Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü (WIPO), Türkiye'nin Otomobili Giri┼čim Grubu’nun (TOGG) togg.com internet alan ad─▒n─▒ alabilmek ad─▒na iletti─či talebi reddetti.

 • ─░ngiltere, Türkiye’yi k─▒rm─▒z─▒ listeden ç─▒karma karar─▒ ald─▒. 17 May─▒s tarihinden bu yana k─▒rm─▒z─▒ listede yer alan Türkiye, 22 Eylül itibar─▒yla seyahat edilebilir ülkeler aras─▒nda yer alacak.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • TIME dergisinin dünyadaki en etkili 100 ki┼čiyi belirledi─či TIME 100 listesinde Uluslararas─▒ Enerji Ajans─▒ (IEA) Ba┼čkan─▒ Fatih Birol da yer ald─▒. Birol, TIME 100 listesindeki tek Türk oldu.

 • Getir, mevcut bir yat─▒r─▒mc─▒s─▒ndan 150 milyon dolar ek yat─▒r─▒m ald─▒. Bu y─▒l ald─▒─č─▒ yat─▒r─▒m─▒ 1,1 milyar dolar─▒n üzerine ta┼č─▒yan Getir’in son fonlamay─▒ ülkemizde ve dünyada büyüme yönünde kullanaca─č─▒ ifade edildi.

 • Kredi derecelendirme kurulu Fitch, Türkiye için bu y─▒lki büyüme beklentisini yüzde 7,9'dan yüzde 9,2'ye ç─▒kard─▒. Fitch'in Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'na göre, Türkiye'de enflasyonun 2023'e kadar çift haneli kalmas─▒ bekleniyor.
Image
 

Medya

 • Tweet’lere emojilerle tepki verme özelli─či Reactions’─▒ Türkiye’de denemeye alan Twitter, Reactions özelli─čini baz─▒ teknik sorunlar─▒ düzeltmek için geçici olarak duraklatt─▒.

 • "Yunus Emre ve Türkçe Y─▒l─▒" kapsam─▒nda RTÜK, görsel ve i┼čitsel medyada Türkçenin do─čru, güzel ve anla┼č─▒l─▒r kullan─▒m─▒n─▒ te┼čvik etmek amac─▒yla, Türkçeyi en do─čru kullanan yay─▒nc─▒lar─▒ çe┼čitli kategorilerde ödüllendirece─čini aç─▒klad─▒.

 • Gürcistan kökenli satranç büyükustas─▒ Nona Gaprinda┼čvili, mini dizi Queen's Gambit'in final bölümünde kendisi hakk─▒nda geçen bir ifadeden ötürü Netflix'e 5 milyon dolarl─▒k dava açt─▒. Gaprinda┼čvili'nin iddias─▒, kendisi hakk─▒nda gerçe─či çarp─▒tan cinsiyetçi ifadeler kullan─▒ld─▒─č─▒ yönünde.
 

─░klim krizi ve kitle tüketiminin sebebiyet verdi─či büyük boyutlardaki at─▒k ve israfa kar┼č─▒ çevreyi tahribattan koruyacak ad─▒mlar yeterli düzeyde de─čil. Gezegendeki tüm kaynaklara sürdürülebilir bir anlay─▒┼č ile ula┼čmak ve biyo-çe┼čitlili─čin azalmas─▒na sebebiyet veren üretim ve tüketim anlay─▒┼č─▒n─▒n önüne geçmek gerekiyor. Bunun Türkiye’deki en etkili iki örne─či, “sofraya konan yeme─čin lezzeti, gücünü ald─▒─č─▒ topraktan ve fayda sa─člad─▒─č─▒ hayatlardan gelir” felsefesiyle farkl─▒ sosyal giri┼čimcilik projelerine imza atan ┼×ef Ebru Baybara Demir ve G─▒da Aktivisti, Birle┼čmi┼č Milletler G─▒da ve Tar─▒m Örgütü “FA0 S─▒f─▒r At─▒k S─▒f─▒r Açl─▒k” Proje Destekçisi Dilara Koçak.

Ebru Baybara Demir ve Dilara Koçak misyon temelli giri┼čimcili─či, sürdürülebilirli─či, kültürel gastronomiyi ve g─▒da israf─▒ ile mücadeleyi Brand Week Istanbul’da anlatacak. Geç kalmadan Brand Week Istanbul’daki yerinizi al─▒n.

Image
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Finans dünyas─▒n─▒n tüm bile┼čenlerinin bulu┼čaca─č─▒, yenilikçi projelerin ve pazarlama ba┼čar─▒lar─▒n─▒n ödüllendirilece─či Sardis Ödülleri’nde k─▒sa listeye kalan i┼čler aç─▒kland─▒. Sardis’te kazananlar, myGini, Inc. Kurucusu ve CEO’su Mehmet Sezgin ba┼čkanl─▒─č─▒ndaki jürinin 17 Eylül Cuma günü gerçekle┼čecek final de─čerlendirme toplant─▒s─▒n─▒n ard─▒ndan 30 Eylül’de aç─▒klanacak.

 • Reklam ve pazarlama sektöründeki hemen her alanda yarat─▒c─▒l─▒k, etki ve kaliteyi sa─člayan ba┼čar─▒l─▒ ekipleri ödüllen Felis Ödülleri’nde ba┼čvuru dönemi 22 Eylül'e uzat─▒ld─▒.

 • Disney, Winnie the Pooh hayranlar─▒na Winnie’nin 95’inci ya┼č─▒n─▒ onun a─čaç evinde bir gün geçirerek kutlama ┼čans─▒ tan─▒yacak. Sevimli karakterin 100 Hektar Orman─▒’ndaki a─čaç evinin Birle┼čik Krall─▒k’taki Ashdown Orman─▒’nda in┼ča edilen replikas─▒, 24-25 Eylül’de Airbnb üzerinden konaklamaya aç─▒lacak.

 • Emmy Ödülleri Outstanding Commercial (Emmy Ola─čanüstü Televizyon Reklam─▒) kategorisinin bu y─▒lki kazanan─▒, Nike’─▒n Wieden+Kennedy Portland imzal─▒ You Can’t Stop Us kampanyas─▒ oldu.
 

bir tutam kitap...

"Gerçek insan ili┼čkilerinde geçer akçe h─▒rs de─čil cömertliktir."

 


Keith Ferrazzi & Tahl Raz, Asla Yaln─▒z Yeme, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×