­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Bir 8 Mart Dünya Emekçi Kad─▒nlar Günü daha geride kald─▒. Markalar─▒n umut a┼č─▒layan ileti┼čimleri k─▒sa süreli─čine içimize bir miktar su serper gibi görünse de Ipsos'un 8 Mart'─▒n hemen öncesinde yay─▒nlad─▒─č─▒ toplumsal cinsiyet e┼čitsizli─či odakl─▒ ara┼čt─▒rmas─▒n─▒n ç─▒kt─▒lar─▒, bu umudun gerçek anlamda kar┼č─▒l─▒k bulabilmesi için gidilecek çok yol oldu─čunu ortaya koyuyor.

Online Görü┼čmeler (CAWI) ile 18 ya┼č üzeri ─░BBS 1 düzeyinde Türkiye temsili 800 ki┼čiyle gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmada öne ç─▒kan baz─▒ çarp─▒c─▒ bulgular ┼čöyle:


10 kad─▒ndan 7’si e┼činden ve ailesinden izin almadan çal─▒┼čma hayat─▒na kat─▒lamad─▒─č─▒n─▒ ve ekonomik ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒ olmad─▒─č─▒ için ne ev içi ne de ev d─▒┼č─▒ konularda karar al─▒c─▒ pozisyonda bulunamad─▒─č─▒n─▒ söylüyor.

Kad─▒nlar─▒n yüzde 65’i i┼č yerinde ayr─▒mc─▒l─▒─ča u─črad─▒─č─▒n─▒, terfilerde erkeklerle e┼čit haklara sahip olmad─▒─č─▒n─▒ ifade ediyor. Yüzde 55’i ise ayn─▒ i┼č için erkeklerden daha az ücret ald─▒─č─▒n─▒ dü┼čünüyor.

Kar┼č─▒ kar┼č─▒ya olduklar─▒ en büyük problemin kad─▒na kar┼č─▒ ┼čiddetin cezas─▒z kalmas─▒ oldu─čunu ifade eden kad─▒nlar─▒n bu soruya verdikleri ikinci bask─▒n yan─▒t aile bask─▒s─▒ olurken; onu ev içinde s─▒rtland─▒klar─▒ sorumluluklar─▒n orant─▒s─▒zl─▒─č─▒ takip ediyor.

Toplumun yüzde 85'ine göre cinsiyet e┼čitli─činin sa─članmas─▒n─▒n önündeki en büyük engel, ilgili yasalar─▒n ve uygulan─▒┼č biçimlerinin yetersizli─či. Onu, kültürel önyarg─▒lar ve gerek siyasetçilerin gerekse medyan─▒n konuya yeterince e─čilmemesi izliyor.

 

 

Olan Biten

 • Küresel teknoloji devlerinin yapt─▒r─▒mlar─▒yla kar┼č─▒ kar┼č─▒ya olan Rusya'da Twitter ve Facebook'a eri┼čim yasa─č─▒ getirildi.

 • Uluslararas─▒ yarat─▒c─▒l─▒k festivalleri Rusya’n─▒n Ukrayna'ya sald─▒r─▒s─▒na kar┼č─▒ duru┼člar─▒n─▒ ülkeyi etkinliklerinden menederek gösterdi. Fransa’da düzenlenen Cannes Lions ve ─░ngiltere'de gerçekle┼čen D&AD'ye Rusya'dan kat─▒l─▒m ve ba┼čvurular yasakland─▒.

 • Rus i┼čgaline kar┼č─▒ Ukrayna'n─▒n yan─▒nda oldu─čunu ifade eden WPP, Rusya'daki operasyonlar─▒n─▒ sonland─▒rma karar─▒ ald─▒.

 • Unilever, Rusya'ya tüm ithalat ve ihracat faaliyetlerini ask─▒ya ald─▒. McDonald's, Starbucks, Coca-Cola, PepsiCo ve KFC ile Pizza Hut’─▒n çat─▒ ┼čirketi Yum! Brands de Rusya'daki ticari faaliyetlerini durduran ┼čirketler aras─▒na kat─▒ld─▒.

 • Spor giyim markas─▒ FILA, ┼×anghay'da otel açmak üzere Hyatt Hotels ile i┼čbirli─čine imza att─▒.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • Amazon, sürdürülebilirlik odakl─▒ yeni markas─▒ Amazon Aware’i tan─▒tt─▒. Markan─▒n giyimden ev tekstiline varan geni┼č ürün portföyü tamamen karbon nötr olacak.

   

 • ABD’li tekstil markas─▒ Kendall + Kylie, Türkiye pazar─▒na giri┼č yapmaya haz─▒rlan─▒yor. Marka, Türkiye’deki operasyonlar─▒n─▒ Yat─▒r─▒m Holding öncülü─čünde gerçekle┼čtirecek.

 • Mutfak yard─▒mc─▒ ürünleri ve çöp torbas─▒ üreticisi Koroplast, Sermaye Piyasas─▒ Kurulu’na (SPK) halka arz ba┼čvurusunda bulundu.
 

Medya

 • YouTube, Avrupa genelinde Russia Today ve Sputnik’e ba─čl─▒ YouTube kanallar─▒n─▒ bloke etti.

 • BBC, CNN, Bloomberg gibi uluslararas─▒ yay─▒n kurulu┼člar─▒ Rusya'da habercilik faaliyetlerine ara vereceklerini aç─▒klad─▒. BBC Genel Müdürü Tim Davie, ülkedeki yeni yasal düzenlemelerin ba─č─▒ms─▒z gazetecili─či suç haline getirmi┼č olmas─▒n─▒ gerekçe gösterdi.

 • Disney+ 2022 sonlar─▒nda kullan─▒c─▒lar─▒na daha dü┼čük maliyetli ve reklaml─▒ bir abonelik seçene─či sunmaya haz─▒rlan─▒yor. ─░lk olarak ABD’de sunulacak opsiyon, 2023’te yay─▒n servisinin faaliyet gösterdi─či tüm pazarlara yay─▒lacak.

 • Önceden TikTok'a mesafeli durdu─ču alg─▒s─▒ yaratan BBC News, platformdaki yerini ald─▒.
Image
 

Teknoloji

Image
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 

bir tutam kitap...

"Bir deneyim hayata geçirmek temas noktalar─▒n─▒n dikkatle s─▒ralanmas─▒n─▒
gerektirir. Mü┼čterilerin ve di─čer payda┼člar─▒n deneyiminizin her a┼čamas─▒nda
ad─▒m ad─▒m ilerlemeleri; her a┼čamada bir sorunu çözmelerine, bir hedefe
ula┼čmalar─▒na ya da “bir i┼či halletmelerine” yard─▒mc─▒ olman─▒z gerekir."

 


Darren Coleman, Marka Deneyimi Yaratmak, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×