­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Ipsos taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen Koronavirüs Salg─▒n─▒ ve Toplum Ara┼čt─▒rmas─▒ 90. Dönem ç─▒kt─▒lar─▒ payla┼č─▒ld─▒.

18 ya┼č üstü ─░BBS 1 düzeyinde Türkiye temsili 800 birey ile online görü┼čmelerle gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒, toplumda ya┼čanan endi┼če duygusunun bireylerin d─▒┼čar─▒da daha az vakit geçirmelerine neden oldu─čunu ortaya koyuyor. Öyle ki, ev d─▒┼č─▒nda herhangi bir sosyal faaliyette bulunanlar─▒n oran─▒ Aral─▒k 2021'de yüzde 45 iken Ocak ay─▒n─▒n ilk haftas─▒nda bu oran─▒n yüzde 37'ye geriledi─či görülüyor.

Omicron varyant─▒yla h─▒zla artan vaka say─▒lar─▒n─▒n, salg─▒n─▒n sona ermesine yönelik beklentileri olumsuz etkiledi─či anla┼č─▒l─▒yor. Toplumun yüzde 64'ü Omicron varyant─▒n─▒n salg─▒n─▒n çok daha uzun sürmesine, yüzde 20'si biraz daha uzun sürmesine neden olaca─č─▒ görü┼čünde. 20 Aral─▒k haftas─▒nda salg─▒n─▒n 2022 sonu veya daha ileri bir tarihte bitece─čini dü┼čünenlerin oran─▒ yüzde 68 iken son ara┼čt─▒rmayla birlikte söz konusu oran yüzde 76'ya ç─▒km─▒┼č durumda.

Ki┼čilerin kendilerinin ya da ailelerinden birinin koronavirüse yakalanaca─č─▒ endi┼česinin de tekrar yükseldi─či görülüyor. Kas─▒m ay─▒nda yüzde 51 seviyesine gerileyen endi┼če yüzde 60 seviyelerine ula┼č─▒rken, Omicron varyant─▒ndan ötürü her iki ki┼čiden biri de endi┼česinin artt─▒─č─▒n─▒ ifade ediyor.

Yorgunluk, endi┼če, b─▒kk─▒nl─▒k, üzgün olma ve kafa kar─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ salg─▒n─▒n ba┼č─▒ndan bu yana toplumun en çok hissetti─či duygular olmaya devam ederken, ara┼čt─▒rmaya göre kafa kar─▒┼č─▒kl─▒─č─▒n─▒n son dönemde yükseldi─či görülüyor. Hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒na u─črad─▒─č─▒n─▒ ifade edenlerin oran─▒ yüzde 20'den yüzde 30'a ç─▒karken, mutluyum diyenlerin oran─▒ ise yüzde 20'den yüzde 12'ye gerilemi┼č durumda.

 

Olan Biten

 • Geçti─čimiz y─▒l─▒n son dönemlerinde B─░M, CarrefourSA, Migros, Savola G─▒da, ┼×OK Marketler ve A101’e yakla┼č─▒k 2,7 milyar TL idari para cezas─▒ veren Rekabet Kurulu karar─▒n gerekçesini payla┼čt─▒. Migros ve CarrefourSA yüzde 25 erken ödeme indiriminden yararlanacak ve cezay─▒ 30 gün içerisinde ödeyecek.

 • Pfizer CEO’su Dr. Albert Bourla, Covid-19’un uzun y─▒llar varl─▒─č─▒n─▒ sürdürece─čini ancak Omicron varyant─▒ dalgas─▒n─▒n bu denli k─▒s─▒tlamaya gidilen son dalga olabilece─čini söyledi.

 • Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla ürünlerinin Dogecoin ile sat─▒n al─▒nabilece─čini aç─▒klad─▒. Musk’un konuya ili┼čkin Twitter payla┼č─▒m─▒n─▒n ard─▒ndan Dogecoin yakla┼č─▒k yüzde 25 yükseldi.

 • K─▒smet By Milka, I╠çBBSK Kad─▒n Buz Hokeyi Tak─▒m─▒’n─▒n sponsoru oldu. I╠çBBSK Kad─▒n Buz Hokeyi Tak─▒m─▒ & K─▒smet By Milka i┼čbirli─či #buzlar─▒k─▒ral─▒m mesaj─▒yla ba┼člad─▒.

 • Yak─▒n tarihli bir Uber Eats kampanyas─▒nda yer alan kap─▒ zili seslerinin evlerde köpekleri bo┼č yere heyecanland─▒rmas─▒ ve köpek sahiplerinin durumdan ┼čikâyetçi olmas─▒ üzerine Uber CEO’su Dara Khosrowshahi özür diledi. Ayr─▒ca köpek sahiplerine 10’ar dolarl─▒k indirim kodu hediye edildi.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • Microsoft; World of Warcraft, Call of Duty, StarCraft, Diablo, Overwatch gibi oyunlarda imzas─▒ bulunan video oyun geli┼čtiricisi ve yay─▒mc─▒s─▒ Activision Blizzard’─▒ 68,7 milyar dolar kar┼č─▒l─▒─č─▒nda sat─▒n almay─▒ planlad─▒─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒.

 • 2020’de Türk oyun ┼čirketi Peak Games’i 1,8 milyar dolara sat─▒n alan Zynga el de─či┼čtiriyor. Rockstar ve 2K Games’in sahibi video oyun yay─▒nc─▒s─▒ Take-Two Interactive, Zynga’y─▒ 12,7 milyar dolar kar┼č─▒l─▒─č─▒nda sat─▒n almaya haz─▒rlan─▒yor.

 • Geçti─čimiz y─▒l yat─▒r─▒m turu sonras─▒ de─čeri 1 milyar dolar─▒ a┼čarak unicorn unvan─▒n─▒ alan Dream Games’in de─čeri son yat─▒r─▒m turunda ald─▒─č─▒ 255 milyon dolarl─▒k yat─▒r─▒mla birlikte 2,75 milyar dolara ula┼čt─▒.

 • Rotay─▒ metaverse’e çeviren markalar aras─▒na Walmart da kat─▒ld─▒. CNBC’nin haberine göre, ┼čirket 30 Aral─▒k 2021’de birçok kategoride sanal ürünler yaratma ve bunlar─▒ kripto para kar┼č─▒l─▒─č─▒nda satma niyetini gösteren ticari marka ba┼čvurular─▒nda bulundu. Walmart ayn─▒ zamanda NFT koleksiyonlar─▒ da sunacak.

 • ─░flas─▒ 2020’de kabul edilen Yörsan'─▒n 6 ayd─▒r devam eden sat─▒┼č süreci sonland─▒. Matl─▒ Holding, Yörsan’─▒ 150 milyon TL kar┼č─▒l─▒─č─▒nda sat─▒n ald─▒.

 • DeFacto, pandemi sürecinde benimsedi─či hibrit çal─▒┼čma düzenini kal─▒c─▒ hâle getirme karar─▒ ald─▒.
 

Medya

 • MUBI, Almanya merkezli sat─▒┼č ve prodüksiyon firmas─▒ The Match Factory’nin ço─čunluk hissesini sat─▒n ald─▒. Anla┼čma, hem sat─▒┼č firmas─▒ The Match Factory’i hem de prodüksiyon kolu Match Factory Productions’─▒ kaps─▒yor.

 • Çocuklar─▒n favori ┼čark─▒lar─▒ndan Baby Shark YouTube’da yeni bir rekora imza att─▒. Baby Shark klibi, platformda 10 milyar izlenme baraj─▒n─▒ a┼čt─▒.

 • BtcTurk, Kalben’in “Eski Dünyan─▒n Yang─▒n─▒” adl─▒ albümünü müzikseverlerle metaverse’te düzenledi─či lansmanla bulu┼čturdu. Kat─▒l─▒mc─▒lar, lansmana kendi avatarlar─▒yla kat─▒ld─▒.
Image
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Cresta Reklam Ödülleri, iklim de─či┼čikli─či temal─▒ yeni bir yar─▒┼čma ba┼člatt─▒. Genç kreatiflere aç─▒k olan ve kat─▒l─▒m─▒n ücretsiz oldu─ču yar─▒┼čma için son ba┼čvuru tarihi 29 Mart.

 • Ba┼čvurular─▒n Etkili Kanal Entegrasyonu, Teknolojinin Etkili Kullan─▒m─▒, ─░┼čbirli─či ve Sponsorlu─čun Etkili Kullan─▒m─▒ ve En ─░yi Veri Kullan─▒m─▒ olmak üzere dört kategoride de─čerlendirildi─či WARC Awards for Media’da ödüller aç─▒kland─▒. Havas Turkey taraf─▒ndan Finish için hayata geçirilen Hayrat, Teknolojinin Etkili Kullan─▒m─▒ kategorisinde Gümü┼č Ödül’e lay─▒k görüldü.

 • Bahar dönemiyle birlikte Bahçe┼čehir Üniversitesi ─░leti┼čim Fakültesi’nde “Tazefikir Brand Communication” adl─▒ üç kredilik ders vermeye haz─▒rlanan Tazefikir Group, metaverse ajans─▒ Tazefikir Metaverse’ü kurdu. 16 ki┼čilik özel ekibiyle yola koyulan Tazefikir Metaverse, Decentraland Parsel 63-13’te yer alan binas─▒yla markalara metaverse’te rehberlik etmeyi hedefliyor.
 

bir tutam kitap...

"Artan ve tehlikeli boyutlara varan bir h─▒zla bilgi tüketmek beyinlerimizi de─či┼čtiriyor ve ┼čekillendiriyor. Teknolojiyle ba─č─▒m─▒z, odaklanma, konsantre olma ve en önemlisi de dü┼čünme becerimizi etkiliyor."

 


Joseph McCormack, Noise (Gürültü), MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×