­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Future Today Institute’un her y─▒l South by Southwest (SXSW) s─▒ras─▒nda yay─▒nlad─▒─č─▒ Teknoloji ve Bilim Trendleri Raporu’nun (Tech and Science Trends Report) öne ç─▒kan ba┼čl─▒klar─▒ bu y─▒l da Amerikal─▒ fütürist ve yazar Amy Webb taraf─▒ndan payla┼č─▒ld─▒.

Webb, bu y─▒lki temas─▒ re-perception (yeniden alg─▒lama) olarak belirlenen rapordaki trendleri yapay zekâ, metaverse ve sentetik biyoloji olmak üzere üç ana küme dahilinde özetledi. Raporun bu ba┼čl─▒klar özelinde öne ç─▒kan ç─▒kt─▒lar─▒ ┼čunlard─▒:

Yapay zekâ

Gerçe─činden ay─▒rt edilemeyecek görseller ve metinler üretebilir duruma gelen yapay zekâ, gelecekte kendi kararlar─▒n─▒ alabilecek duruma gelebilir.

Yapay zekâ sistemlerinin ki┼čileri tan─▒mak için art─▒k yüzlerini görmeye ihtiyac─▒ yok. Geli┼čtirilen yeni teknolojilerle ki┼čileri kalp at─▒┼člar─▒ s─▒ras─▒nda gerçekle┼čen mikro hareketlerden bile tan─▒yabilecek durumda. Dolay─▒s─▒yla art─▒k endi┼čelenmemiz gereken tek ┼čey yüz tan─▒ma sistemleri de─čil. 

Yapay zekâ bizi biyometrik verilerimizden tan─▒man─▒n yan─▒nda, duygular─▒m─▒z─▒ da gerçek zamanl─▒ olarak alg─▒lama ve taklit etme yetene─čine sahip. Ara┼čt─▒rmalar, insanlar─▒n yapay zekân─▒n yaratt─▒─č─▒ yüzleri gerçek yüzlerden ay─▒rt edemedi─či gibi onlar─▒ daha güvenilir buldu─čunu gösteriyor.

Metaverse

Webb'e göre, NFT'lerin gördü─čü ilgi uzun soluklu olmayacak. Pazar─▒n doyuma ula┼čmas─▒yla kârl─▒ yat─▒r─▒m araçlar─▒ olmaktan ç─▒kacak olan NFT’ler, metaverse’e dair dikkat da─č─▒t─▒c─▒ unsurlar olmaktan öteye geçemeyecek.

Fiziksel ve dijital dünyalar aras─▒nda köprü kuran teknolojiler geli┼čmeye devam edecek. Haptik eldivenler ve kullan─▒c─▒lar─▒na farkl─▒ koku deneyimleri ya┼čatacak teknolojik cihazlarla sanal dünya her zamankinden çok boyutlu ve gerçekçi hale gelecek.

Metaverse'teki her ortam için farkl─▒ dijital kimliklerimiz olacak. Bunun yarataca─č─▒ kar─▒┼č─▒kl─▒k, dijital ortamdaki nüfus cüzdanlar─▒m─▒z haline gelecek kal─▒c─▒ ve do─črulanm─▒┼č dijital kimliklerle a┼č─▒lacak.

Avatarlar çizgi film karakterlerini and─▒ran görüntülerinden kurtulup daha gerçekçi bir hale bürünecek.

Sentetik biyoloji

DNA gelecekte foto─čraf, video ve yaz─▒l─▒ belgelerin depolanabilece─či benzersiz bir veri deposuna dönü┼čebilir. 

Kökhücrelerden et üretimi ve tüketiminin yayg─▒nla┼čmas─▒ beslenme al─▒┼čkanl─▒klar─▒m─▒zda bir devrim yaratabilir.

Deriden al─▒nan kökhücreleri tersine mühendislikle herhangi bir hücreye dönü┼čtürebilen IVG süreci, bir gün bu hücrelerle sperm ve yumurta üretimini mümkün k─▒larak tek veya ikiden çok ebeveynli çocuklar─▒n dünyaya gelmesine, aile yap─▒lar─▒n─▒n kökten de─či┼čmesine sebep olabilir.

 

Olan Biten

Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • Reklamverenler Derne─či, Mart 2024’e kadar görev yapacak yeni yönetim kurulunu seçti. Derne─čin yönetim kurulu ba┼čkanl─▒─č─▒na bir kez daha Ahmet Pura getirildi.

   

 • Otokoç ve Birmot birle┼čti. Ford, Ford Trucks, Volvo, Fiat, Alfa Romeo, Jeep ve Maserati markalar─▒ ve hizmetler Otokoç markas─▒ alt─▒nda topland─▒.

 • ┼×i┼čecam, 255 milyon euroluk yeni yat─▒r─▒m─▒yla Macaristan’─▒n Kaposvar ┼čehrinde Avrupa’daki ilk cam ambalaj tesisinin temelini att─▒.

 • Sabanc─▒ Holding i┼čtiraklerinden Teknosa, pazaryeri i┼č modeline geçi┼č yapt─▒. ┼×irket, bu yeni ad─▒m─▒yla e-ticaret hacmini üç y─▒lda be┼č kat─▒na ç─▒karmay─▒ hedefliyor.
Image
 

Medya

 • BAFTA Ödülleri’nde En ─░yi Film ve En ─░yi Yönetmen ödüllerinin sahibi The Power of Dog oldu. Y─▒l─▒n popüler yap─▒mlar─▒ndan Dune da organizasyonda dört dalda ödüle lay─▒k görüldü.

 • Eski ABD Ba┼čkan─▒ Barack Obama, Netflix’le i┼čbirli─či yapt─▒. Obama, yay─▒n devinin yeni do─ča belgeseli Our Great National Parks’─▒n anlat─▒c─▒l─▒─č─▒n─▒ üstlenecek.

 • Marvel evreninin ilk müslüman süperkahraman─▒n─▒n hayat─▒n─▒ anlatan Ms. Marvel'─▒n ilk fragman─▒ yay─▒nland─▒. Ba┼črolünü Iman Vellani’nin üstlendi─či dizi, 8 Haziran’da Disney+’ta yay─▒nlanmaya ba┼člayacak.

 • Salt Bae lakab─▒yla ünlenen Türk kasap ve restoran i┼čletmecisi Nusret Gökçe'nin hayat─▒ belgesel oluyor. ─░ddialara göre Disney+'ta yay─▒nlanacak yap─▒m─▒ Amerikal─▒ bir yönetmen çekecek.

 • TikTok, 75. Cannes Film Festivali'nin resmî sponsorlar─▒ aras─▒na ad─▒n─▒ yazd─▒rd─▒. ─░┼čbirli─či kapsam─▒nda yarat─▒lan #TikTokShortFilms yar─▒┼čmas─▒nda TikTok üzerinden yarat─▒lan k─▒sa filmler de birbiriyle yar─▒┼čacak.
Image
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Çek Sanat Yönetmeni Václav Kudelka, Rusya'daki faaliyetlerini durduran markalar─▒n logolar─▒n─▒ hayali veda mesajlar─▒yla yeniden yorumlad─▒.

 • KFC ─░spanya, Sahra Çölü'nden gelen toz f─▒rt─▒nas─▒n─▒ f─▒rsata çevirdi. Markan─▒n, tozlu araçlar─▒ üzerine parmaklar─▒yla KFC yazanlara iki┼čer parça kemiksiz ç─▒t─▒r tavuk hediye etti─čini duyurdu─ču tweet'i 5 milyondan fazla görüntülenme ve 300 bin etkile┼čim elde etti.

 • 28'incisi gerçekle┼čecek Golden Drum Uluslararas─▒ Yarat─▒c─▒l─▒k Festivali ba┼čvurulara aç─▒ld─▒.

 • DDB Atina'n─▒n empresyonist ressamlar Édouard Manet ve Pierre-Auguste Renoir’─▒n ünlü eserlerine McDonald’s’─▒n me┼čhur sar─▒ kemerini ekleyerek tablolar─▒ birer reklam afi┼čine dönü┼čtürdü─čü "Meant to be classic" kampanyas─▒ ilgi çekti.
 

bir tutam kitap...

"Yapay zekâ (YZ) bugün insanl─▒─č─▒n sahip oldu─ču en güçlü teknolojidir ve yap─▒labilecek en büyük hata onu göz ard─▒ etmektir.

Veri, YZ’nin hammaddesidir. Daha iyi veri, daha iyi YZ algoritmalar─▒ anlam─▒na gelir. En iyi verilere sahip olan ┼čirketler, rakiplerine kar┼č─▒ h─▒zla avantaj kazanacakt─▒r."


Bernard Marr, Yapay Zekâ ─░┼č Ba┼č─▒nda, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×