­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat her Pazartesi bir önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar, iyi bayramlar.

 

Büyüteç

Dan─▒┼čmanl─▒k ┼čirketi PwC, 14 segment ve 53 bölgede analiz etti─či tüketici ve reklamveren harcamalar─▒ ─▒┼č─▒─č─▒nda gerçekle┼čtirdi─či sektörel tahminlere yer veren Global Entertainment & Media Outlook 2021-2025 raporunu yay─▒nlad─▒.

PwC’nin tahminleri, küresel gi┼če has─▒latlar─▒n─▒n pandemi öncesi seviyelerine dönmesinin 2024’ü bulabilece─čini i┼čaret ediyor. Rapor, 2020’de 11,8 milyar dolara dü┼čen küresel gi┼če gelirinin bu y─▒l içerisinde 23 milyar dolara yükselece─čini ve 2024 y─▒l─▒na kadar 41,6 milyar dolara t─▒rmanarak, 2019’da ölçülen 40,7 milyar dolar seviyesini a┼čaca─č─▒n─▒ öngörüyor.

Rapora göre, 2020’de dünyan─▒n en büyük küresel gi┼če pazar─▒ olarak ABD’yi geride b─▒rakan Çin büyümesini sürdürecek ve 2025 y─▒l─▒na dek gelirleri 11 milyar dolara ula┼čacak. Ancak PwC’ye göre ABD, 11,3 milyar dolarla toplam gi┼če rekorunu k─▒rarak yine en üst s─▒rada yer alacak.

PwC’nin tahminleri, önümüzdeki be┼č y─▒lda e─člence ve medyada en h─▒zl─▒ büyüyen sektörün ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ olmayan biçimde streaming platformlar─▒n─▒ da içine alan, izleyiciye internet üzerinden direkt olarak ula┼čan video ak─▒┼č hizmetlerine kar┼č─▒l─▒k gelen OTT (over-the-top) olaca─č─▒n─▒ gösteriyor. Bu sektörlerin global çapta elde etti─či gelirin, 2020’den 2025’e kadar yüzde 60’─▒n üzerinde bir büyümeyle 2025 sonunda 94 milyar dolara ula┼čmas─▒ bekleniyor.

PwC, 2019-2020 y─▒llar─▒ aras─▒nda e─člence ve medya gelirlerinde yüzde 3,8’lik bir dü┼čü┼č gerçekle┼čti─činin ve bunun son 22 y─▒lda kaydedilen en büyük y─▒ll─▒k dü┼čü┼č oldu─čunun alt─▒n─▒ çiziyor. ┼×irket, e─člence ve medya endüstrisinin, dijital içerik ve reklama yönelik güçlü talebin etkisiyle 2021’de yüzde 6,5 ve 2022’de yüzde 6,7 büyüme yolunda oldu─čunun da sinyallerini veriyor.

 

Olan Biten

 • Fransa Rekabet Kurumu, Google’─▒n çat─▒ ┼čirketi Alphabet’e "eser sahibinin haklar─▒na kom┼ču haklar"─▒ ihlal etti─či gerekçesiyle 500 milyon euro ceza verdi. Söz konusu ceza, Google’─▒n yay─▒nc─▒lar─▒n haber içeriklerini kullan─▒m─▒ konusunda adil anla┼čma karar─▒n─▒ yerine getirmemesi nedeniyle verildi.

 • Kripto para borsas─▒ Binance ─░talya’da da yasakland─▒. Karara gerekçe olarak, Binance’in ─░talya’da faaliyet yetkisinin olmamas─▒ gösterildi. Binance’e yasak ya da k─▒s─▒tlama getiren di─čer ülkeler aras─▒nda ABD, Almanya, Çin, ─░ngiltere, Japonya ve Tayland da bulunuyor.

 • A┼č─▒lama oranlar─▒ndaki dü┼čü┼čü sosyal medyadaki yanl─▒┼č bilgilerle ili┼čkilendirerek, Facebook da dahil olmak üzere sosyal medya ┼čirketlerini hedef alan ve yanl─▒┼č bilgilerin insanlar─▒ öldürdü─čünü ifade eden ABD Ba┼čkan─▒ Joe Biden’a Facebook’tan yan─▒t geldi. Facebook Sözcüsü Dani Lever, Biden’─▒n suçlamalar─▒n─▒n gerçe─či yans─▒tmad─▒─č─▒n─▒ söyleyerek, platformun hayat kurtar─▒c─▒ rolünü istatistiklerle savundu.

 • Hitap biçimini daha cinsiyet nötr ve kapsay─▒c─▒ hale getirece─čini aç─▒klayan Lufthansa Havayollar─▒, yolcular─▒na “bayanlar, baylar” kal─▒b─▒ yerine “de─čerli yolcular” ┼čeklinde seslenme karar─▒ ald─▒. De─či┼čiklik, Avusturya Havayollar─▒, Swiss ve Eurowings dahil olmak üzere Lufthansa Group taraf─▒ndan i┼čletilen tüm havayolu ┼čirketleri taraf─▒ndan benimsenecek.

 • Do─črudan Pazarlama ─░leti┼čimcileri Derne─či (DP─░D) 9. Dönem Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerini seçti. Yeni dönemde DP─░D Yönetim Kurulu Ba┼čkanl─▒─č─▒n─▒ Bluechip Kurucu Ajans Ba┼čkan─▒ Elmas Özler sürdürecek.
 

─░┼č Dünyas─▒

 • Çinli teknoloji ┼čirketi Xiaomi, ak─▒ll─▒ telefon pazar─▒nda Apple’─▒ geride b─▒rakarak dünyan─▒n en büyük ikinci ak─▒ll─▒ telefon üreticisi oldu. Ara┼čt─▒rma ┼čirketi Canalys’e göre ak─▒ll─▒ telefon sektöründe zirve yüzde 19’luk pazar pay─▒yla Samsung’un, 2021’in ilk çeyre─činde sat─▒┼člar─▒n─▒ yüzde 83 art─▒ran Xiaomi’nin pazar pay─▒ ise yüzde 17.
   
 • Üretti─či baz─▒ güne┼č kremlerinde kanserojen madde benzene rastlanan ve dünya genelinde aerosol güne┼č kremlerini toplatan Johnson & Johnson, söz konusu ürünlerin Türkiye’de sat─▒lmad─▒─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒.

 • Tokyo 2020 sponsorlar─▒ndan Toyota, olimpiyat temal─▒ reklam yay─▒nlamama karar─▒ ald─▒. Toyota yetkilileri olimpiyatlar─▒n aç─▒l─▒┼č töreninde de yer almayacak.

 • Otomobil markas─▒ Opel'de CEO koltu─čunun yeni sahibi Uwe Hochgeschurtz oldu. Hochgeschurtz yeni görevine 1 Eylül itibar─▒yla ba┼člayacak.
Image
 

Medya

 • YouTube’un k─▒sa video özelli─či Shorts, Türkiye de dahil olmak üzere 100 ülkede daha kullan─▒ma aç─▒ld─▒. Shorts özelli─čiyle maksimum 60 saniye süreli içerikler olu┼čturulabilecek, içeriklerde YouTube’da bulunan resmî müzik videolar─▒ndaki müzikler ya da di─čer videolardaki orijinal sesler kullan─▒labilecek.

 • Twitter, kullan─▒c─▒lar─▒na tweet’lerine kimlerin yan─▒t verebilece─čini kontrol alt─▒nda tutma hakk─▒ tan─▒yan özelli─činin kapsam─▒n─▒ geni┼čletiyor. Yeni dönemde Twitter kullan─▒c─▒lar─▒, zaman fark etmeksizin, payla┼čt─▒klar─▒ tweet’lerin sa─č üst kö┼česindeki üç noktaya dokunarak “Kimlerin yan─▒tlayabilece─čini de─či┼čtir” seçene─čini kullanabilecek ve tweet’lerin alt─▒nda ba┼člayabilecek olas─▒ tart─▒┼čmalar─▒ kontrol alt─▒nda tutabilecek.

 • Twitter’dan bir haber daha: Sosyal medya devi, hikâye özelli─či Fleets’in fi┼čini çekme karar─▒ ald─▒. Beklentileri kar┼č─▒layamayan Fleets 3 A─čustos’ta tarihe kar─▒┼čacak.

 • Facebook, 17 Temmuz Dünya Emoji Günü’nü sesmoji (soundmoji) yenili─čiyle kar┼č─▒lad─▒. Facebook Messenger’da kullan─▒ma sunulan sesmojiler ile sohbetlere k─▒sa ses klipleri e┼člik etmeye ba┼člad─▒.
 

─░nsanlar─▒n ald─▒─č─▒ kararlar─▒ de─či┼čtirmek için verilere, kan─▒tlara ve somut örneklere ba┼čvurmak ilk akla gelen ve art─▒k gelenekselle┼čmi┼č bir yöntem. Brand Week Istanbul 2021’de konu┼čmac─▒ olarak yer alacak Yazar ve Akademisyen Jonah Berger’e göre, bu süreçte sonuca ula┼čma arzusuna odaklan─▒yoruz ve izledi─čimiz yöntemi detayl─▒ bir ┼čekilde analiz etmiyoruz. Berger, bir fikrin ya da mesaj─▒n zihinlerde nas─▒l kal─▒c─▒ olabilece─čine ve kültürün bir parças─▒ haline getirilebilece─čine yönelik ara┼čt─▒rmalar─▒n─▒ ve önerilerini Kas─▒m ay─▒nda Brand Week Istanbul’da izleyicilerle payla┼čacak.

Image
 

Teknoloji

 • WhatsApp, Snapchat ve Instagram’dakine benzer biçimde, yaln─▒zca bir kez izlenebilecek, kaybolan görüntülü mesajlar özelli─čini kullan─▒ma sunmaya haz─▒rlan─▒yor. Benzer uygulamalardan farkl─▒ olarak WhatsApp’─▒n kaybolan görüntülü mesajlar─▒nda ekran görüntüsü al─▒nmas─▒ engellenmeyecek.

 • Google’─▒n iOS uygulamas─▒na gelen yeni özellik sayesinde kullan─▒c─▒lar art─▒k taray─▒c─▒ geçmi┼člerindeki son 15 dakikay─▒ kolayl─▒kla silebilecek. Android kullan─▒c─▒lar─▒ son 15 dakikal─▒k taray─▒c─▒ geçmi┼čini kolayca silme özelli─činden ilerleyen dönemde faydalanabilecek.
 

Kültür

 • 40. ─░stanbul Film Festivali’nde ödüller 15 Temmuz’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. En iyi filme takdim edilen Alt─▒n Lale’nin bu y─▒lki sahibi, senaristli─čini ve yönetmenli─čini Emre Erdo─čdu’nun üstlendi─či Beni Sevenler Listesi oldu.

 • 74. Cannes Film Festivali’nde Alt─▒n Palmiye, 37 ya┼č─▒ndaki kad─▒n yönetmen Julia Ducournau’nun Titane filmine verildi. Ducournau, Jane Campion’un ard─▒ndan ödüle lay─▒k görülen ikinci kad─▒n yönetmen oldu. Festivalde jüri ba┼čkanl─▒─č─▒n─▒ üstlenen Spike Lee ise pot k─▒rd─▒ ve Alt─▒n Palmiye kazanan─▒n─▒ ba┼čka bir ödülü aç─▒klarken a─čz─▒ndan kaç─▒rd─▒.

 • Be┼čincisi düzenlenecek Bozcaada Caz Festivali’nin program─▒ belli oldu. 20 – 22 A─čustos tarihlerinde düzenlenecek festival ─░han Er┼čahin, Alp Ersönmez, Sonic Boom, Ça─čr─▒ Sertel ve Maya Belsitzman & Matan Ephrat gibi isimleri a─č─▒rlayacak
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Emmy Ödülleri Ola─čanüstü Televizyon Reklam─▒ kategorisinin 2021 y─▒l─▒ adaylar─▒ belli oldu. Ödül için yar─▒┼čacak 6 reklam─▒n 3’ü Apple’a, 2’si Nike’a, di─čeri ise Amazon’a ait.

 • Space Jam beyazperdeye LeBron James ile dönü┼č yaparken, Warner Bros. da Fransa’da filmin billboard’lar─▒na basketbol potas─▒ yerle┼čtirdi. Sokaklarda ve sinema salonlar─▒n─▒n yak─▒n─▒nda konumlanan pota ilaveli Space Jam billboard’lar─▒ seyircilerin filme at─▒┼člarla ─▒s─▒nmas─▒na yard─▒mc─▒ oluyor.
 

bir tutam kitap...

"Birine inanma sebebiniz, onun hakk─▒nda hiç ku┼čkunuz olmamas─▒ de─čildir. ─░nanç, hiç ku┼čku bulunmamas─▒ hali de─čildir. Birine, onun hakk─▒nda yeterince ku┼čkunuz olmad─▒─č─▒ için inan─▒rs─▒n─▒z."

 


Malcolm Gladwell, Ötekiyle Konu┼čmak, MediaCat Kitaplar─▒

Image

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×