­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Ipsos’un 101. Koronavirüs Salg─▒n─▒ ve Toplum Ara┼čt─▒rmas─▒ Ramazan’la birlikte de─či┼čen tüketim al─▒┼čkanl─▒klar─▒na ─▒┼č─▒k tuttu. Ekonomik krizin iftar sofralar─▒ndaki etkisinin net olarak izlendi─či raporun ba┼čl─▒ca ç─▒kt─▒lar─▒ ┼čöyleydi:

Toplumun yüzde 72'si Ramazan boyunca oruç tutaca─č─▒n─▒ ifade ediyor. Geçti─čimiz y─▒l─▒n ayn─▒ döneminde bu oran yüzde 62 olarak kay─▒tlara geçmi┼čti.

Ramazan için al─▒┼čveri┼č yapanlar─▒n ve yapaca─č─▒n─▒ ifade edenlerin toplam oran─▒ yüzde 63. Bu al─▒┼čveri┼člerde a─č─▒rl─▒kl─▒ olarak (yüzde 64) indirim marketleri tercih ediliyor.

Tüketicilerin Ramazan sepetlerindeki ürün çe┼čitlili─či azalm─▒┼č durumda. En çok sat─▒n al─▒nan ürünlerin un, tuz, ┼čeker, makarna ve kahvalt─▒l─▒klar oldu─ču görülüyor.

Toplumun yar─▒s─▒ iftarda misafir a─č─▒rlamay─▒ dü┼čünmedi─čini söylerken, gerekçe olarak Covid-19 salg─▒n─▒ ve ekonomik krize hemen hemen e┼čit seviyede i┼čaret ediyor.

Ekonomik sebeplerden dolay─▒ her 10 ki┼čiden 6’s─▒ bu sene zengin iftar sofralar─▒ kuramayaca─č─▒n─▒ belirtirken, ayn─▒ zamanda iftar ve sahura özel al─▒┼čveri┼člerden dolay─▒ hane giderlerinin artaca─č─▒ endi┼česini ta┼č─▒yor.

 

Olan Biten

 • 94’üncü Akademi Ödülleri’nde Chris Rock’a att─▒─č─▒ tokatla gündeme oturan Will Smith, kendisine duyulan güvene ihanet etti─čini belirterek Akademi’den çekildi. Rafineri Strateji Direktörü Can Çal─▒┼čkan, kurgu olup olmad─▒─č─▒ tart─▒┼č─▒lan olay─▒ s─▒ca─č─▒ s─▒ca─č─▒na mediacat.com için incelemi┼čti.

 • Bu y─▒l 64'üncü kez düzenlenen Grammy Ödülleri sahiplerini buldu. 11 dalda aday gösterilen Jon Batiste, Y─▒l─▒n Albümü dahil be┼č ödül kucaklayarak gecenin öne ç─▒kan ismi oldu.

 • Avrupa’n─▒n en küçük ülkelerinden San Marino, ilk defa kendini aç─▒kça LGBT+ olarak tan─▒mlayan bir politikac─▒y─▒ devlet ba┼čkan─▒ seçti. Ülkenin bu anlamda dünyada bir ilki gerçekle┼čtirdi─či söyleniyor.

 • Bu y─▒l ilki gerçekle┼čen, CMO’lar─▒n ba┼čar─▒l─▒ ve etkili performanslar─▒n─▒ kutlayan CM. Awards'un kazananlar─▒ belli oldu.

 • Türkiye Futbol Federasyonu Ba┼čkan─▒ Nihat Özdemir görevinden istifa etti.

 • 32 ülkede 4 bini a┼čk─▒n kahve dükkân─▒yla faaliyet gösteren Costa Coffee, Türkiye’deki ilk ┼čubesini ─░stanbul Ba─čdat Caddesi’ndeki Boyner Cadde’de açt─▒.

 • Artweeks, 6. edisyonu ile Akaretler S─▒raevler 11, 15, 17, 19, 37-39, 55 ve B2/2-3-4 numaral─▒ binalarda sanatseverleri a─č─▒rlamaya ba┼člad─▒.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

Image
 

Medya

 

Teknoloji

 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Her y─▒l düzenli olarak yay─▒nlad─▒─č─▒ “En Yarat─▒c─▒ 50” listesini kapa─č─▒na ta┼č─▒yan MediaCat’in Nisan say─▒s─▒ raflardaki yerini ald─▒. Bu y─▒lki seçkide yer alan isimlere buradan ula┼č─▒labilir.

 • McDonald's Norveç, fast-food endüstrisinin yaratt─▒─č─▒ ambalaj kirlili─čine kendi mü┼čterilerinin sokaklara att─▒─č─▒ çöpleri afi┼člerine ta┼č─▒yarak dikkat çekti.

 • Pedigree, okuma yazma ö─črenme ça─č─▒ndaki çocuklar─▒n sesli okumaya yönelik endi┼čelerini k─▒rmak için Dogphonics projesini hayata geçirdi.

 • Volkswagen, s─▒f─▒r emisyona ula┼čma vizyonunu Dublin'deki karakalem ilan─▒yla vurgulad─▒.
 

bir tutam kitap...

"─░nternet sadece derisi kal─▒n insanlar─▒n yeri olmamal─▒. Çevrimiçi bir kad─▒n olmaya illa rutin cinsel sald─▒r─▒ tehditleri e┼člik etmemeli.

Çevrimiçi taciz ve siber nefret kusman─▒n ideal mekân─▒ hâline gelen sosyal medya platformlar─▒ bugün internetin en büyük problemi olarak kabul edilebilir."


Emily Chang, Brotopya, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×