­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat her Pazartesi bir önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Image

Sayenizde kalbimiz 99 y─▒ld─▒r ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒n zaferi ile çarp─▒yor! 30 A─čustos Zafer Bayram─▒m─▒z kutlu olsun.

Büyüteç

Etkisini kan─▒tlam─▒┼č kampanyalar─▒n ard─▒ndaki strateji ve stratejistleri ödüllendiren yar─▒┼čma Curious Felis ba┼čvurulara aç─▒ld─▒.

Pazarlama sorunlar─▒na yenilikçi çözümler getiren, mükemmel ┼čekilde planlanm─▒┼č ve ola─čanüstü sonuçlar elde etmi┼č yarat─▒c─▒ stratejileri ödüllendiren vaka yar─▒┼čmas─▒ Curious Felis’in hedefi; etkili pazarlama ileti┼čimi kampanyalar─▒n─▒n ard─▒nda yer alan, pazarlama sektörüne örnek olacak nitelikteki stratejik planlama çal─▒┼čmalar─▒n─▒ ortaya ç─▒karmak, bu çal─▒┼čmalar─▒n sahibi olan ki┼či ve kurumlar─▒ onurland─▒rmak.

Curious Felis’te 23 A─čustos’ta ba┼člayan ba┼čvuru dönemi 1 Ekim’de sonlanacak. Etkili kampanyalar─▒n arkas─▒ndaki yarat─▒c─▒lar Curious Felis’te ─░çgörü ile Heyecanland─▒ranlar, Ezber Bozanlar, Markay─▒ Yeniden Konumland─▒ranlar, Markay─▒ S─▒f─▒rdan Yazanlar, Marka Amac─▒ ile Harekete Geçirenler, Global Dü┼čünenler olmak üzere alt─▒ farkl─▒ kategoride yar─▒┼čacak.

Yar─▒┼čmaya 1 Ocak 2020 – 1 Ekim 2021 tarihleri aras─▒nda uygulamaya konan ve uygulama döneminin en az yar─▒s─▒ bu tarih aral─▒─č─▒na denk dü┼čen çal─▒┼čmalar ba┼čvurabilecek. Curious Felis kazananlar─▒, ödüllerine Brand Week Istanbul’da düzenlenecek törenle kavu┼čacak.

Curious Felis ile ödüllendirilen çal─▒┼čmalar, pazarlama ve ileti┼čim dünyas─▒ndaki say─▒s─▒z ara┼čt─▒rma, tez ve vaka çal─▒┼čmas─▒n─▒ bar─▒nd─▒ran, pazarlama ve ileti┼čim dünyas─▒n─▒n tüm bile┼čenlerinin ba┼čucu kayna─č─▒ olan WARC’ta yay─▒nlanacak.

Curious Felis’e dair tüm detaylara curious.felisodulleri.com adresinden ula┼čabilirsiniz.

 

Olan Biten

 • 2020 Tokyo Paralimpik Oyunlar─▒ 24 A─čustos’ta düzenlenen aç─▒l─▒┼č töreniyle ba┼člad─▒. Pandemi nedeniyle seyircisiz düzenlenen oyunlarda Türkiye’yi 13 bran┼čta 87 sporcu temsil ediyor. 29 A─čustos itibar─▒yla Türkiye organizasyona 1 gümü┼č 6 bronz olmak üzere 7 madalya ile devam ediyor.

 • Formula 1 Türkiye Grand Prix'sinin tarihi de─či┼čti. Bir hafta ileri al─▒nan yar─▒┼č 8 - 9 - 10 Ekim tarihlerinde gerçekle┼čtirilecek.

 • ─░ngiltere, COVID-19 seyahat k─▒s─▒tlamas─▒ uygulad─▒─č─▒ ülkeler aras─▒ndaki Türkiye hakk─▒ndaki karar─▒n─▒ de─či┼čtirmedi. Türkiye’nin sar─▒ listeye al─▒nmas─▒ bekleniyordu ancak Türkiye k─▒rm─▒z─▒ listede kald─▒. Fransa da turuncu listedeki Türkiye’yi k─▒rm─▒z─▒ listeye dahil etti.

 • Haluk Levent, kurucusu oldu─ču Ahbap Platformu’ndaki görevinden Kas─▒m 2022 itibar─▒yla ayr─▒laca─č─▒n─▒ ve yurtd─▒┼č─▒na yerle┼čece─čini duyurdu.

 • Sahibi Faruk Özer’in 108 milyon dolarl─▒k vurgunun ard─▒ndan kay─▒plara kar─▒┼čt─▒─č─▒ Thodex’in reklamlar─▒nda oynayan ünlüler hakk─▒nda ─░stanbul Anadolu Cumhuriyet Ba┼čsavc─▒l─▒─č─▒'na suç duyurusunda bulunuldu. Ünlü isimlerin Thodex reklam─▒ndan sonra elde ettikleri mal varl─▒klar─▒n─▒n tespiti de talep edildi.

 • Yarg─▒tay 18'ini Ceza Dairesi, Twitter’da hakaret içeren payla┼č─▒mlar─▒ retweet yapan bir kullan─▒c─▒n─▒n ayn─▒ suça ortak oldu─čunu ve hakaret suçu i┼čledi─čine hükmetti

 • Airbnb, 20 bin Afgan mülteciye geçici süreyle ücretsiz konaklama imkân─▒ sa─člayaca─č─▒n─▒ duyurdu. Konaklama masraflar─▒, Airbnb ve Airbnb CEO’su Brian Chesky’nin katk─▒lar─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra Airbnb.org Mülteci Fonu’na ba─č─▒┼č yapanlar taraf─▒ndan kar┼č─▒lanacak.

 • Xiaomi, "Mi" markas─▒n─▒ a┼čamal─▒ olarak piyasadan silmeyi planl─▒yor. Bu y─▒lki Mi 11 gibi amiral gemisi ak─▒ll─▒ telefonlar da dahil olmak üzere ürünler ilerleyen zamanlarda sadece Xiaomi ad─▒n─▒ ta┼č─▒yacak.
 

─░┼č Dünyas─▒

 • iOS ve macOS cihazlarda varsay─▒lan arama motoru olarak kalmak için her y─▒l bütçesinin cömert bir k─▒sm─▒n─▒ Apple‘a ay─▒ran Google, 2021’in geri kalan─▒nda da pozisyonunun devaml─▒l─▒─č─▒ için Apple’a 15 milyar dolar ödeyecek. Bernstein analistleri, 2022 y─▒l─▒ için bu rakam─▒n 20 milyar dolara ç─▒kmas─▒n─▒ bekliyor.

 • Uygulad─▒─č─▒ ankette çal─▒┼čanlar─▒n─▒n yaln─▒zca yüzde 1'inin tamam─▒yla ofise dönmek istedi─či sonucunu elde eden Zoom, ofise dönü┼čte hibrit bir yakla┼č─▒m benimseyece─čini duyurdu. ┼×irket, ofislerini yeniden açmak içinse koruyucu ekipman ve sosyal mesafe ihtiyac─▒n─▒n tamamen ortadan kalkmas─▒n─▒ bekleyecek.

 • Y─▒ld─▒z Holding ┼čirketlerinden Önem G─▒da’y─▒ sat─▒n alan Ülker, çikolata ve unlu mamullerin tüm üretim sürecini kendi çat─▒s─▒ alt─▒nda toplad─▒.

 • MNG Kargo, KVKK'ya kargo al─▒c─▒ bilgilerinin çal─▒nd─▒─č─▒ bildiriminde bulundu. ┼×irket daha sonraki aç─▒klamas─▒nda yaln─▒zca bir MNG Kargo kurumsal mü┼čterisinin ihlalden etkilendi─čini, di─čer kurumsal mü┼čterilerin etkilenip etkilenmedi─čine ili┼čkin ara┼čt─▒rmalar─▒n sürdü─čünü ifade etti.
 

Finans dünyas─▒n─▒n tüm bile┼čenlerinin bulu┼čaca─č─▒, yenilikçi projelerin ve pazarlama ba┼čar─▒lar─▒n─▒n ödüllendirilece─či Sardis Ödülleri’nde ba┼čvurular 3 Eylül tarihine kadar uzat─▒ld─▒.

MediaCat ev sahipli─činde gerçekle┼čecek Sardis Ödülleri’nde yar─▒┼čacak projeler; myGini, Inc. Kurucusu ve CEO’su Mehmet Sezgin ba┼čkanl─▒─č─▒ndaki jüri taraf─▒ndan de─čerlendirilecek. Yar─▒┼čmaya 27 A─čustos 2020 – 27 A─čustos 2021 dönemi içerisinde hayata geçirilmi┼č ya da proje uygulamas─▒n─▒n büyük k─▒sm─▒ bu tarihler aras─▒nda olan projeler kat─▒labiliyor. Sardis Ödülleri’nde kazananlar, ödüllerine 30 Eylül’de düzenlenecek törenle kavu┼čacak.

Sardis Ödülleri’ne 3 Eylül 2021 tarihine kadar sardisawards.com üzerinden online kat─▒l─▒m sa─člayabilirsiniz.

Image
 

Medya

 • Instagram Hikâyeler'de "yukar─▒ kayd─▒r" dönemi kapand─▒. 30 A─čustos itibar─▒yla kullan─▒c─▒lar, yukar─▒ kayd─▒rma özelli─či yerine ba─člant─▒ ç─▒kartmalar─▒yla kar┼č─▒la┼čmaya ba┼člayacak.

 • TikTok'ta uygulama içi al─▒┼čveri┼č dönemi ba┼čl─▒yor. Buna göre TikTok For Business hesab─▒na sahip Shopify sat─▒c─▒lar─▒ yak─▒nda TikTok profillerine bir al─▒┼čveri┼č sekmesi ekleyebilecek ve ödeme için do─črudan çevrimiçi ma─čazalar─▒na ba─članan bir mini vitrin olu┼čturmak amac─▒yla ürün kataloglar─▒n─▒ iki uygulama aras─▒nda senkronize edebilecek.

 • Platformunda müstehcen içerikleri 1 Ekim itibar─▒yla yasaklama karar─▒ alan OnlyFans geri ad─▒m att─▒. Sosyal medya platformu, aç─▒klamas─▒nda kapsay─▒c─▒l─▒ktan yana tavr─▒n─▒ vurgulayarak, her kesimden içerik üreticisine ev sahipli─či yapmaya devam edece─čini bildirdi.

 • YouTube, COVID-19 pandemisinin ba┼č─▒ndan bu yana 1 milyondan fazla videoyu tehlikeli biçimde dezenformasyon yapt─▒─č─▒ gerekçesiyle kald─▒rd─▒─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒.

 • Netflix, 25 Eylül tarihinde küresel bir etkinlik düzenlemeye haz─▒rlan─▒yor. ┼×irket, TUDUM ad─▒n─▒ verdi─či etkinlikte kullan─▒c─▒lara hem sunaca─č─▒ içerikleri tan─▒tacak hem de onlar─▒ bu içeriklerde rol alan isimlerle bulu┼čturacak. Türkiye saatiyle 15:00’te ba┼člayacak olan etkinlik, tüm dünyada Netflix’in YouTube kanal─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra Twitter ve Twitch üzerinden de izlenebilecek.
 

Yazar, Besteci ve Yönetmen Zülfü Livaneli, ya┼čama ve kültüre dair görü┼člerini, özgürlük etraf─▒nda geli┼čen bar─▒┼č idealini ve içinden h─▒zla geçti─čimiz teknolojik geli┼čmeler ve kaotik öngörüler aras─▒nda insan kalabilmeye dair fikirlerini Brand Week Istanbul'da izleyici ile payla┼čacak.

21. yüzy─▒lda insan olmay─▒, insan kalabilmeyi ve ba┼čkas─▒n─▒ anlayabilmeyi Brand Week Istanbul’da Zülfü Livaneli ile birlikte konu┼čaca─č─▒z.

Image
 

Kültür

 • The Matrix serisinin dördüncü filminin ad─▒ belli oldu. Matrix Resurrections adl─▒ film 22 Aral─▒k'ta sinemalarda ve HBO Max'ta gösterime girecek.

 • Rolling Stones grubunun davulcusu Charlie Watts 80 ya┼č─▒nda hayat─▒n─▒ kaybetti. 

 • Nirvana’n─▒n 1991 tarihli albümü Nevermind’─▒n kapa─č─▒nda bebeklik foto─čraf─▒yla yer alan Spencer Elden 30 y─▒l sonra cinsel istismar davas─▒ açt─▒. Spencer’─▒n her birinden en az 150 bin dolar talep etti─či isimler aras─▒nda grup üyeleri Dave Grohl ve Krist Novoselic, Kurt Cobain’in eski e┼či Courtney Love ve foto─čraf─▒ çeken Kirk Weddle yer al─▒yor.

 • ─░stanbul Büyük┼čehir Belediyesi ┼×ehir Tiyatrolar─▒ yeni sezonu önümüzdeki ay Antigone adl─▒ oyunla aç─▒yor. Sofokles’in yazd─▒─č─▒, Sabahattin Ali’nin çevirdi─či, Engin Alkan’─▒n uyarlay─▒p yönetti─či Antigone prömiyeriyle 1 Eylül Çar┼čamba günü saat 20:30’da Harbiye Muhsin Ertu─črul Sahnesi’nde.
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • BluTV, ba┼črollerini Özge Özpirinççi ve Salih Bademci’nin payla┼čt─▒─č─▒ ilk iç yap─▒m dizisi ─░lk ve Son’u terapist yorumu e┼čli─činde izleme seçene─či sundu. Proje, BluTV pazarlama ekibi ve PunchBBDO i┼čbirli─čiyle hayata geçirildi.

 • Unilever’in ki┼čisel bak─▒m markas─▒ LUX ve Wunderman Thompson, erkeklerin sokakta kad─▒n olarak yürümeyi deneyimleyebilece─či yeni bir platform yaratt─▒. Ortado─ču’da ba┼člat─▒lan empati odakl─▒ kampanya do─črultusunda olu┼čturulan platform, erkekleri cinsiyetçilik hakk─▒nda daha çok dü┼čünmeye te┼čvik etmeyi amaçl─▒yor.

 • Çek Heykelt─▒ra┼č Patrik Prosko, 93 farkl─▒ temadan 539 parça e┼čyay─▒ bir araya getirerek Atatürk’ün anamorfoz bir portresini olu┼čturdu. Eser, bu y─▒l 26'nc─▒s─▒ düzenlenen Marble ─░zmir Fuar─▒’nda sergilendi.
 

bir tutam kitap...

"Ba┼čar─▒l─▒ insanlar─▒ zay─▒f insanlardan ay─▒ran ┼čey, heyecan verici ve büyüyen kurulu┼člar─▒ dura─čan ve ölü kurulu┼člardan ay─▒ran ┼čeyin ayn─▒s─▒. ─░nisiyatifi tutku ve eyleme dönü┼čtürmeyi ba┼čaranlar kazan─▒r."

 


Seth Godin, Kurcala: En son ne zaman yeni bir ┼čey yapt─▒n─▒z?, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×