­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat her Pazartesi bir önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

 

Büyüteç

Hat─▒rlayal─▒m: Bu y─▒l 8 Mart Dünya Kad─▒nlar Günü vesilesiyle Türkiye’de yüzlerce marka kad─▒nlara destek mesajlar─▒n─▒ payla┼čm─▒┼čt─▒.

Türkiye, 8 Mart’─▒n üzerinden iki hafta geçmemi┼čti ki 20 Mart tarihli bir kararnameyle ─░stanbul Sözle┼čmesi’nden çekilmi┼čti. Kad─▒nlar ülkenin dört bir yan─▒nda sokaklara dökülürken, markalar büyük ço─čunlukla sessizli─či tercih etmi┼čti.

Bu kez Fatih P─▒nar’─▒n gözünden hat─▒rlayal─▒m: 2013 y─▒l─▒ndan ilk yasa─č─▒n geldi─či 2015’e ve 2019’a uzanan ─░stanbul Onur Yürüyü┼člerini hat─▒rlayal─▒m, sonra da günümüze dönelim.

26 Haziran Cumartesi günü Taksim’de düzenlenmesi planlanan LGBT─░+ Onur Yürüyü┼čü Beyo─člu Kaymakaml─▒─č─▒nca yasakland─▒. Civarda toplananlara polis müdahalesi gerçekle┼čti, onlarca insan gözalt─▒na al─▒nd─▒. Onur Yürüyü┼čü’nü takip eden AFP Foto Muhabiri Bülent K─▒l─▒ç bo─čaz─▒na bast─▒r─▒larak gözalt─▒na al─▒nd─▒, müdahale s─▒ras─▒ndaki “Nefes alam─▒yorum” sözleri geni┼č yank─▒ uyand─▒rd─▒.

─░stanbul d─▒┼č─▒nda Ankara ve Eski┼čehir gibi illerde de Onur Yürüyü┼čü engellendi, gözalt─▒lar gerçekle┼čti.

Daha öncesinde ─░stanbul Maçka Demokrasi Park─▒’nda Onur Haftas─▒ pikni─či yasakland─▒, polis yine müdahale etti.

Markalar─▒n sesini pek duyamasak da Onur Ay─▒’n─▒n geride kalmas─▒yla birlikte farkl─▒ renklerdeki 6 sivil toplum kurulu┼ču, renklerin birlikteli─činin önündeki engelleri yan yana durarak a┼čt─▒. VMLY&R’─▒n fikir sahibi oldu─ču #BirlikteRengarenk projesinde Change.org Türkiye, Hayata Destek, Uluslararas─▒ Af Örgütü, Greenpeace Türkiye, E┼čit Haklar ─░çin ─░zleme Derne─či (ESH─░D) ve Mor Çat─▒ Kad─▒n S─▒─č─▒na─č─▒ Vakf─▒, renkleri ve mesajlar─▒yla Türkiye’nin farkl─▒ sokaklar─▒nda yan yana gelerek gökku┼ča─č─▒ olu┼čturdu.

LGBT─░+ bayra─č─▒nda yer alan renklerin tek ba┼člar─▒na sorun olmamalar─▒na kar┼č─▒n bir araya geldiklerinde kabul görmemesi içgörüsünden do─čan proje, renklerin birlikteli─čine uygulanan yasaklar─▒ “hack”leyerek, bir arada olman─▒n gücünü gözler önüne serdi.

 

Olan Biten

 • Akbank 6 - 7 Temmuz tarihlerinde hizmet veremedi. 6 Temmuz sabah─▒ ba┼člayan sorun üzerine sosyal medyada siber sald─▒r─▒ iddialar─▒ gündeme gelse de banka bu iddialar─▒ yalanlayarak, kesintinin ana bilgisayardan kaynakl─▒ teknik bir ar─▒zadan kaynakland─▒─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒. 7 Temmuz tarihinde ma─čduriyetlerin giderilmesi ad─▒na ald─▒─č─▒ önlemleri s─▒ralayan banka aksakl─▒k nedeniyle özür diledi, ayn─▒ günün ak┼čam─▒ ar─▒zan─▒n giderilmesiyle birlikte bankan─▒n tüm kanallar─▒ hizmete aç─▒ld─▒. 9 Temmuz tarihinde Akbank CEO’su Hakan Binba┼čgil hizmet kesintisine dair bir aç─▒klama payla┼čarak sürece dair bilgilendirmede bulundu.

 • 2020 Yaz Olimpiyatlar─▒ seyircisiz düzenlenecek. 23 Temmuz – 8 A─čustos tarihleri aras─▒nda Tokyo’nun ev sahipli─či yapaca─č─▒ organizasyonda daha önce seyirci kapasitesinin 10 bin ki┼čiyle s─▒n─▒rland─▒r─▒lmas─▒ gibi seçenekler gündeme gelmi┼čti ancak pandemi nedeniyle Tokyo’da OHAL ilan edilmesi üzerine Tokyo 2020’nin seyircisiz düzenlenmesi kesinle┼čti.

 • Hükümet, COVID-19 a┼č─▒s─▒ olmay─▒ reddedenlerin direni┼čini k─▒rmak ve gençlerin a┼č─▒ya ilgisini art─▒rmak amac─▒yla etkinliklere a┼č─▒ ┼čart─▒ getirmeye haz─▒rlan─▒yor. Hürriyet’ten Nuray Babacan’─▒n haberine göre maç, tiyatro, sinema ve konserlerde a┼č─▒ ┼čart─▒ aranmas─▒ gündemde.

 • ABD’de 36 eyaletin ba┼čsavc─▒lar─▒ndan olu┼čan koalisyon, rekabete ayk─▒r─▒ taktikler kulland─▒─č─▒ ve uygulama sat─▒┼člar─▒ndan fazla komisyon ald─▒─č─▒ gerekçesiyle Google'a antitröst davas─▒ açt─▒.

 • Donald Trump, teknoloji devlerinin sansür politikalar─▒ndan yana ┼čikâyetini yarg─▒ya ta┼č─▒d─▒. Facebook, Google ve Twitter’a ┼čirketlerin CEO’lar─▒n─▒ da hedef alan bir dava açan eski ABD Ba┼čkan─▒, “Bir ba┼čkan─▒ susturabiliyorlarsa, herkesi susturabilirler” dedi.

 • Avrupa Birli─či (AB), egzoz gaz─▒ temizleme sistemlerinde gizli ortakl─▒k yaparak rekabet kurallar─▒n─▒ ihlal ettikleri gerekçesiyle BMW ve Volkswagen’e toplam 875 milyon euro ceza kesti. BMW 373 milyon, Volkswagen ise 502 milyon euro ceza ödeyecek. Karteli AB’ye duyuran Daimler ise ceza almad─▒.
 

─░┼č Dünyas─▒

 • Jeff Bezos kurucusu oldu─ču Amazon'un CEO koltu─čundan çekildi. Bezos, ┼čirketin kurulu┼č y─▒ldönümü olan 5 Temmuz’da görevini uzun y─▒llard─▒r birlikte çal─▒┼čt─▒─č─▒ Andy Jassy’e devretti.
   
 • G20 ülkeleri küresel vergi konusunda anla┼čt─▒. G20 ülkelerinin maliye bakanlar─▒ ve merkez bankas─▒ ba┼čkanlar─▒n─▒n kat─▒l─▒m─▒yla Venedik’te bir araya geldi─či toplant─▒n─▒n ard─▒ndan ─░talya Ekonomi ve Maliye Bakan─▒ Daniele Franco, çok uluslu ┼čirketlerin faaliyet gösterdikleri ve kâr elde ettikleri yerlerde vergi ödemeleri hususunda çok önemli bir anla┼čmaya vard─▒klar─▒n─▒ ifade etti.

 • Volkswagen Group bünyesindeki lüks otomobil markas─▒ Bugatti’nin yüzde 55 hissesi H─▒rvat elektrikli hiper araç start-up’─▒ Rimac’a sat─▒l─▒yor. Bugatti-Rimac adl─▒ yeni ┼čirketin liderli─čini Rimac Automobili Kurucusu ve CEO’su Mate Rimac üstlenecek.

 • Ortakl─▒k de─či┼čim i┼člemlerinin resmî olarak gerçekle┼čmesinin ard─▒ndan yola Belçikal─▒ sigorta ┼čirketi Ageas Insurance International NV ile devam eden AvivaSA ad─▒n─▒ de─či┼čtirdi. AvivaSA, art─▒k AgeSA ad─▒yla hizmet veriyor.

 • Yenilenebilir enerji alan─▒ndaki yat─▒r─▒mlar─▒n─▒ h─▒zland─▒ran Turkcell, bünyesinde ─░zmir Karada─č Rüzgâr Enerjisi Santrali’ni bulunduran Boyut Grup Enerji'yi sat─▒n almak için hisse devir sözle┼čmesi imzalad─▒.
Image
 

Medya

 • ABD’de rekabet ko┼čullar─▒na zarar veren tekellerin olu┼čmas─▒na mani olmakla yükümlü Federal Ticaret Komisyonu, Amazon’un May─▒s ay─▒nda 8,45 milyar dolar kar┼č─▒l─▒─č─▒nda MGM’i sat─▒n almas─▒na ili┼čkin inceleme ba┼člatt─▒.  

 • Quentin Tarantino, Los Angeles’ta bulunan tarihi Vista Theatre’─▒ sat─▒n ald─▒. Noel döneminde yeniden aç─▒lmas─▒ beklenen tek salonlu sinemada eski ve yeni filmlerin yaln─▒zca analog bask─▒lar─▒ beyazperdeyle bulu┼čacak.

 • TikTok, Z Ku┼ča─č─▒’n─▒n yeteneklerine uygun i┼člere yerle┼čmesine katk─▒ sa─člamak hedefiyle ABD’de “TikTok Özgeçmi┼čleri” pilot program─▒n─▒ ba┼člatt─▒. Art─▒k kullan─▒c─▒lar, #TikTokResume etiketiyle videolu özgeçmi┼člerini yay─▒nlayarak i┼č ba┼čvurular─▒ gerçekle┼čtirebilecek.

 • Çin’in popüler sosyal medya uygulamas─▒ WeChat, baz─▒ LGBT─░+ bireylerin hesaplar─▒n─▒ platformdan sildi. WeChat’in bu hamlesi sosyal medyada toplulu─ča destek dalgas─▒ ba┼člatt─▒.
 

Brand Week Istanbul 2021'de, hem yarat─▒c─▒ i┼č modellerinin tasar─▒m─▒nda hem de ilham verici stratejilerin do─čas─▒nda, ┼čartlara özgü fikirler geli┼čtirmenin önemini detayl─▒ bir ┼čekilde inceleyece─čiz. Konu┼čmac─▒lar─▒m─▒zdan MullenLowe Group Creative Council Global Ba┼čkan─▒ Jose Miguel Sokoloff, ait olunan ko┼čullar─▒ belirleyen, onu olu┼čturan limitlerin, ayn─▒ zamanda sonucun kalitesini de belirleyen ö─čeler oldu─čunu öne sürüyor.

Image
 

Teknoloji

 • Tokyo Shinjuku ─░stasyonu bugünlerde al─▒┼č─▒lm─▒┼č─▒n d─▒┼č─▒nda bir aç─▒khava kullan─▒m─▒na ev sahipli─či yap─▒yor. Cross Shinjuku Vision adl─▒ alanda yer alan devasa boyutlardaki üç boyutlu hipergerçekçi Calico kedisi, insanlarla 155 metrekarelik ekranda 4K görüntü kalitesiyle ve güçlü hoparlörlerle bulu┼čuyor.

 • Geometric Energy Corporation (GEC) ve SpaceX, bir kripto para birimiyle yap─▒lan ödemeler kar┼č─▒l─▒─č─▒nda reklam yay─▒nlayan bir billboard'u 2022 y─▒l─▒nda uzaya f─▒rlatmay─▒ planlad─▒─č─▒n─▒ duyurdu.
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • D&AD genç kreatifleri D&AD New Blood Awards ile ödüllendirdi. D&AD New Blood Festival kapsam─▒nda gerçekle┼čen D&AD New Blood Awards’ta 3 Siyah, 6 Beyaz, 28 Sar─▒, 45 Grafit ve 104 Tahta olmak üzere toplam 186 Kalem da─č─▒t─▒ld─▒. D&AD New Blood Awards’tan bu y─▒l Siyah Kalem’le dönen i┼čler burada.

 • Cinsiyetçilik ve cinsel ┼čiddetle mücadele eden kâr amac─▒ gütmeyen kurulu┼č HandsAway ve reklam ajans─▒ TBWA\Paris, kad─▒nlar─▒n ve cinsel az─▒nl─▒klar─▒n Paris’in ─▒ss─▒z sokaklar─▒nda kendilerini daha güvende hissetmeleri için “Fearless Night” kampanyas─▒n─▒ ba┼člatt─▒. Kampanya kapsam─▒nda 300 dijital reklam panosu, ak┼čam 9’dan sabah 7’ye kadar Paris’in karanl─▒k sokaklar─▒n─▒ ayd─▒nlatmak için kullan─▒l─▒yor.

 • TFF 1. Lig ekiplerinden Y─▒lport Samsunspor kad─▒na ┼čiddete hay─▒r demek için yeni sezonda “dünyan─▒n en a─č─▒r formas─▒”n─▒ giymeye haz─▒rlan─▒yor. Mor renkli forman─▒n üzerinde 15 farkl─▒ dilde “Kad─▒na ┼×iddete Hay─▒r” yaz─▒s─▒ yer alacak.

 • MediaCat ve Instagram Türkiye ortakl─▒─č─▒nda hayata geçirilen InstaChamp’te 16’─▒nc─▒ dönem ba┼čvurulara aç─▒ld─▒. Yar─▒┼čman─▒n yeni dönemi Feed & Stories Video Ads ve Interactive Formats’─▒n yan─▒ s─▒ra yeni eklenen Branded Content kategorisinde de ba┼čvurulara aç─▒k. Son ba┼čvuru tarihi ise 3 A─čustos 2021.
 

MediaCat Öneriyor

 • Stresli bir günün ard─▒ndan zihninizi bo┼čaltmak için dijital sanat─▒n en rahatlat─▒c─▒ örneklerine göz gezdirebilece─činiz wannerstedt Instagram sayfas─▒.

 • Etkinliklerin geri döndü─čü ┼ču günlerde sizi birkaç saatli─čine eski yazlar─▒n s─▒cak ve nostaljik atmosferine yolculu─ča ç─▒karacak Fi┼čekhane Aç─▒khava Sinemas─▒.

 • Vegan yemek tarifleriyle FitGreenMind.

 • Sevimli dostlar─▒yla foto─črafç─▒ Tanja Brandt'─▒n Instagram sayfas─▒.
 

bir tutam kitap...

"Bir ┼čey çok net: Yapay zekâ (YZ) dünyay─▒ kökten de─či┼čtirecek. Üstelik bu de─či┼čim muhtemelen bugün pek çok insan─▒n fark─▒na vard─▒─č─▒ndan çok daha büyük olacak. Mesle─činizin ne oldu─ču, hangi i┼č alan─▒nda veya sektörde çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒z fark etmez, YZ onu büyütecek ve hatta tamamen dönü┼čtürecek."


Bernard Marr & Matt Ward, Yapay Zekâ ─░┼č Ba┼č─▒nda, MediaCat Kitaplar─▒

Image

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×