­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat her Pazartesi bir önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

 

Büyüteç

Türk Sanayicileri ve ─░┼č ─░nsanlar─▒ Derne─či (TÜS─░AD) ve Corpera Consulting'in haz─▒rlad─▒─č─▒ “Perakendenin Gelece─či Ara┼čt─▒rmas─▒ Raporu”, perakende sektöründeki dönü┼čüme dair de─čerlendirmenin yan─▒ s─▒ra sektörün sürdürülebilir büyümesini ve ülke ekonomisine daha fazla katk─▒ sunmas─▒n─▒ sa─člamak için ihtiyaç duyulan politika önerilerini sunuyor.

Organize perakende sektörü, AVM yat─▒r─▒mc─▒lar─▒ ve sektör derneklerinden üst düzey yöneticilerle yap─▒lan birebir görü┼čmeler do─črultusunda haz─▒rlanan raporda öne ç─▒kanlar ┼čöyle:

 • Tüketici art─▒k her an her ┼čeye her kanaldan eri┼čim sa─člamak istiyor. Çoklu kanal, mü┼čteri merkezli yakla┼č─▒m ve mü┼čteri deneyimi önemsenmesi gereken ba┼čl─▒ca konular, her gün en iyi hizmeti sa─člaman─▒n birincil anahtar─▒ ise h─▒z.

 • Perakende sektöründe faaliyet gösteren ┼čirketler lojistik operasyonlar─▒n─▒ kendi bünyelerinde gerçekle┼čtirme e─čiliminde.

 • Dijitalle┼čmeyle beraber perakende sektörünün nitelikli i┼čgücüne ihtiyac─▒n─▒n artaca─č─▒ dü┼čünülüyor. Bu da yeni istihdam olanaklar─▒ yaratarak genç i┼čsizli─čini azaltmaya yard─▒mc─▒ olabilir.

 • Ma─čazac─▒l─▒k bitmeyecek. Ma─čazac─▒l─▒k ve e-ticaret birbirini destekleyerek tüketicilere dijital ve bütüncül bir deneyim sunacak.

 • Teknolojik dönü┼čüm, e-ticaret / çoklu kanal, lojistik ve tedarik altyap─▒lar─▒, tüketici merkezli deneyimsel al─▒┼čveri┼č, sürdürülebilirlik, markala┼čma ve i┼čbirli─či ve yasal düzenlemeler önümüzdeki dönemde perakende sektörünü yak─▒ndan etkileyecek konu ba┼čl─▒klar─▒ aras─▒nda yer alacak.

 • Perakende sektöründe nitelikli insan kayna─č─▒n─▒n art─▒r─▒lmas─▒ ve Avrupa ve ABD’deki gibi verimlilik ve güvenceli esneklik odakl─▒ yeni nesil bir perakendecilik anlay─▒┼č─▒n─▒n benimsenmesi gerekiyor.

 • Kargo sektöründe h─▒zl─▒ ve organize teslimat─▒n önünü açacak yasal düzenlemelerin güçlendirilmesi, sektördeki giri┼čimcilerin desteklenerek e-ticaretin geli┼čmesiyle artan teslimat yöntemlerinin ve süreçlerinin geli┼čtirilmesi gerekiyor.

 • Sektör payda┼člar─▒, sektörün h─▒zl─▒ ve dinamik yap─▒s─▒na uygun olarak gerekti─činde yasal düzenlemeleri beklemeksizin ortak davran─▒┼č kodlar─▒ belirleyebilir ve ilgili oyuncular─▒n bu davran─▒┼člara uygun davran─▒p davranmad─▒─č─▒n─▒n kontrolünü sa─člayacak mekanizmalar kurabilir.

 • Perakende sektörünün sadece ülkemizde de─čil yurtd─▒┼č─▒nda da büyümesini sa─člamak için i┼čletmelerimizin ihracat, e-ihracat ve yurtd─▒┼č─▒nda yat─▒r─▒m yapmalar─▒n─▒ kolayla┼čt─▒racak te┼čviklerin sa─članmas─▒, markala┼čma konusundaki desteklerin güçlendirilmesi gerekiyor.

 • Veri kullan─▒m─▒n─▒n tüketici deneyimini zenginle┼čtirici ve i┼čletmelerde inovasyonu destekleyici ┼čekilde kullan─▒lmas─▒ sa─član─▒rken, i┼čletmeler aras─▒nda rekabeti d─▒┼člay─▒c─▒ unsurlara yol açmamas─▒; bununla beraber ki┼čisel verilerin i┼členmesinin ┼čeffaf ve özel hayat─▒n gizlili─čini koruyacak ┼čekilde yap─▒lmas─▒ talep ediliyor.

 • Küçük i┼čletmelere sa─članan desteklerin geleneksel ve organize perakende aras─▒ndaki rekabeti bozabilecek düzenlemelere yol açmamas─▒; e┼čit ve adil rekabet ortam─▒n─▒n tesis edilmesi amac─▒yla yasal düzenlemelerin tüm taraflar─▒n menfaatlerini gözetecek ┼čekilde hayata geçirilmesi bekleniyor.
 

Olan Biten

 • Son yat─▒r─▒m turunda ald─▒─č─▒ 155 milyon dolarl─▒k yat─▒r─▒mla de─čeri 1 milyar dolar─▒ a┼čan Dream Games, Peak Games ve Getir’in ard─▒ndan Türkiye’nin yeni unicorn’u oldu.

 • Hepsiburada NASDAQ’ta yerini ald─▒. Teknoloji borsas─▒ NASDAQ’taki hisse fiyat─▒ 12 dolar olarak belirlenen Hepsiburada’n─▒n öngörülen fonlama miktar─▒ takribi 700 milyon dolar, bunun yakla┼č─▒k 500 milyon dolar─▒ ┼čirkete fon olarak gelecek.

 • Bu y─▒l Londra, Amsterdam, Berlin ve Paris’te hizmet vermeye ba┼člayan Getir, Güney Avrupa pazar─▒nda faaliyet gösteren h─▒zl─▒ market teslimat uygulamas─▒ BLOK’u sat─▒n ald─▒. BLOK’un Barselona, Madrid ve Milano’da süren hizmet a─č─▒ art─▒k yola Getir ad─▒yla devam edecek.

 • ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun Facebook’a kar┼č─▒ açt─▒─č─▒ antitröst davas─▒ Facebook’un lehine sonuçland─▒. Bu geli┼čmeyle hisseleri 4,2 de─čerlenen Facebook’un toplam piyasa 1 trilyon dolar─▒ a┼čt─▒.

 • Avrupa Birli─či'nde (AB) plastik çatal, tabak, pipet gibi tek kullan─▒ml─▒k plastik ürünler 3 Temmuz itibar─▒yla yasakland─▒. Hijyenik ped gibi alternatifi olmayan ürünler ise tüketicileri ürünlerin çevreye verdi─či zarar konusunda uyaran ibarelerle gerçekle┼čecek.

 • Oyuncu, Senarist ve Yönetmen Kartal Tibet 83 ya┼č─▒nda hayat─▒n─▒ kaybetti. 100'ü a┼čk─▒n filmde kamera kar┼č─▒s─▒na geçen Tibet, 50'den fazla filmde yönetmenlik yapm─▒┼č, birçok filmin senaristli─čini üstlenmi┼čti.
 

─░┼č Dünyas─▒

 • Türkiye'de ─░stanbul ve Ankara'da hizmet veren Uber'in yeni adresi ─░zmir oldu. ┼×irket ─░zmir'de sar─▒ taksilerle hizmet verecek. May─▒s ay─▒nda ba┼člat─▒lan a┼č─▒lamaya destek kampanyas─▒ ─░zmir'de de geçerli olacak.

 • Bankac─▒l─▒k Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) tasarruf finansman ┼čirketleri hakk─▒nda karar─▒n─▒ verdi. ─░ntibak plan─▒ yeterli görülmeyen 21 ┼čirket tasfiye edildi, 8 ┼čirket ise kendi yönetecekleri süreçle tasfiye edilecek. Karar sonras─▒nda tasarruf finansman─▒nda faaliyet gösteren ┼čirket say─▒s─▒ 6'ya dü┼čtü.

 • Gap, ─░ngiltere ve ─░rlanda'daki 81 ma─čazas─▒n─▒n tamam─▒n─▒ Eylül ay─▒ sonuna kadar kapataca─č─▒n─▒ duyurdu. Bu karar─▒ pandemiyle birlikte al─▒┼čveri┼č e─čilimlerinde gerçekle┼čen de─či┼čime göre alan Gap, sat─▒┼člar─▒na online kanallardan devam edecek.
 

Medya

 

EMEA bölgesinin en büyük yarat─▒c─▒l─▒k ve i┼č dünyas─▒ festivali Brand Week Istanbul bu y─▒l 8-10 Kas─▒m tarihleri aras─▒nda “21. Yüzy─▒lda ─░nsan Olmak” temas─▒yla ekonomide, toplumda, sanatta ve teknolojide yeni ça─č─▒n yeni paradigmalar─▒n─▒ yarat─▒c─▒ isimlerle ke┼čfe ç─▒k─▒yor. Bugüne dek binlerce konu┼čmac─▒ya ve dinleyiciye ev sahipli─či yapan etkinlik, Felis Ödülleri, Lovemarks ve Fark Yaratan Kad─▒nlar ba┼čta olmak üzere uzun soluklu pek çok projeyi bünyesinde bar─▒nd─▒r─▒yor.

Bu sene ilk defa World Stage sahnesini ve Curious Felis Ödüllerini seyirci ile bulu┼čturacak olan Brand Week Istanbul bir kez daha sanat, medya, spor, teknoloji ve kültür alanlar─▒nda ilham veren isimlerin, özgün ara┼čt─▒rma sonuçlar─▒n─▒n, stratejik fikirlerin ve yeni i┼č modellerinin adresi olacak.

Image
 

Teknoloji

 • Instagram Ba┼čkan─▒ Adam Mosseri, Instagram'─▒n art─▒k bir foto─čraf payla┼č─▒m uygulamas─▒ olarak  an─▒lmamas─▒ gerekti─čini söyledi. Mosseri'nin aç─▒klamas─▒na göre, Instagram ilerleyen dönemde videolu içeriklere yönelik geli┼čtirmelere a─č─▒rl─▒k verecek.

 • Windows'un mavi ekran─▒ tarihe kar─▒┼č─▒yor. Mavi ekran, Windows 11 dönemiyle yerini siyah ekrana b─▒rakacak.

 • Uçan araba prototipi AirCar, Slovakya'daki Nitra ve Bratislava havalimanlar─▒ aras─▒nda 35 dakikal─▒k bir uçu┼ču sorunsuz tamamlad─▒. Prof. Dr. Stefan Klein taraf─▒ndan yarat─▒lan uçan araba havada saatte 170 km h─▒za ula┼čt─▒.
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Instagram ve Trendyol, Türkiye’nin ilk Reels yar─▒┼čmas─▒n─▒ ba┼člatt─▒. Influencer/dijital içerik üreticileri toplam dört kategoride yar─▒┼čacak. Tüm kategori birincileri, hem Reels Award fiziksel ödülünün sahibi olacak hem içeri─čin Facebook Creative Shop ve profesyonel prodüksiyon deste─čiyle yeniden çekilmesiyle, Trendyol’un kampanyalar─▒yla milyonlara ula┼čma ┼čans─▒ yakalayacak. Reels Awards için son ba┼čvuru tarihi 12 Temmuz, ödüller ise 19 Temmuz'da aç─▒klanacak. Yar─▒┼čman─▒n detaylar─▒ burada.

 • MediaCat ve Instagram Türkiye ortakl─▒─č─▒yla hayata geçirilen InstaChamp’in 15’inci dönem ┼čampiyonlar─▒ Feed & Stories Video Ads kategorisinde Vodafone Türkiye, Interactive Formats kategorisindeyse Ülker oldu.

 • Burun spreyi markas─▒ Otrivin, dünyan─▒n ilk hava temizleyen biyo-teknolojik oyun alan─▒ AirBubble'─▒ Var┼čova'da açt─▒. Dört ay boyunca ziyaretçi a─č─▒rlayacak oyun alan─▒, çocuklar oyun oynad─▒kça havan─▒n silindirler içerisindeki algler aras─▒nda dola┼čmas─▒n─▒ sa─člayarak, ne kadar çok oyun oynan─▒rsa havay─▒ o kadar iyi temizliyor.
 

Finans dünyas─▒n─▒n tüm payda┼člar─▒ için katma de─čer yaratan yar─▒┼čma Sardis Ödülleri’nin bu y─▒l yeni eklenen Finans ve Finans Teknolojilerinin Yenilikçi Kullan─▒m─▒ kategorisinde; yapay zekâ, blockchain, büyük veri ve di─čer yenilikçi teknolojiler temel al─▒narak yarat─▒lan ürün ve hizmetler de─čerlendiriliyor.

 

Sardis’e kat─▒lmak için projenizi anlatan sunumunuzu haz─▒rlay─▒n, yarat─▒c─▒l─▒─č─▒n─▒z─▒ taçland─▒r─▒n.

Image
 

MediaCat Öneriyor

 • Trendyol CMO'su Erdem ─░nan ve Facebook E-Ticaret Sektör Lideri Gül Yüksel Akkaya'n─▒n MediaCat Genel Yay─▒n Yönetmeni Pelin Özkan moderatörlü─čünde bir araya geldi─či Facebook Talks: Ticaretin Gelece─či, kaç─▒ranlar ve tekrar izlemek isteyenler için MediaCat YouTube kanal─▒nda.

 • 8 A─čustos’a kadar Arter’e yolu dü┼čecek olanlar için Nevin Alada─č’─▒n kentsel ve do─čal unsurlar─▒ akordeon, bendir, m─▒z─▒ka, flüt ve keman gibi müzik enstrümanlar─▒n─▒n icrac─▒lar─▒na dönü┼čtürdü─čü 3 kanall─▒ video yerle┼čtirmesi “─░zler”.
 

Marka Okulu’nda e─čitimler, özde dijital bir dünyada markalara ve yöneticilere dü┼čen sorumluluk ve gerekliliklerin hem teorik bilgiler hem vaka analizi ve uygulamal─▒ anlat─▒mlarla ortaya konulaca─č─▒ Dijital Dönü┼čüm ve Sosyal Medya Yönetimi ile ba┼čl─▒yor.

Dr. Erdem Aksakal, Hakan Akben ve O─čuzhan Saruhan’─▒n yan─▒ s─▒ra Cem Özkaynak ve influencer’lar Merve Özkaynak, Meryem Can, Orkun I┼č─▒tmak ve Uras Benlio─člu’nun kat─▒l─▒mlar─▒yla Dijital Dönü┼čüm ve Sosyal Medya Yönetimi 10 A─čustos - 12 Ekim tarihleri aras─▒nda online gerçekle┼čecek.

 

Marka Okulu hakk─▒nda detayl─▒ bilgi markaokulu.ist adresinde, Dijital Dönü┼čüm ve Sosyal Medya Yönetimi e─čitim program─▒na dair detaylar burada.

Image
 

bir tutam motivasyon...

"Ba┼čar─▒l─▒ insanlar─▒ zay─▒f insanlardan ay─▒ran ┼čey, heyecan verici ve büyüyen kurulu┼člar─▒ dura─čan ve ölü kurulu┼člardan ay─▒ran ┼čeyin ayn─▒s─▒. ─░nisiyatifi tutku ve eyleme dönü┼čtürmeyi ba┼čaranlar kazan─▒r."

Seth Godin, Kurcala: En son ne zaman yeni bir ┼čey yapt─▒n─▒z, MediaCat Kitaplar─▒
 

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×