­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Türkiye'de daha e┼čitlikçi, ço─čulcu ve kapsay─▒c─▒ bir reklam endüstrisi yarat─▒lmas─▒ ad─▒na 2018'den bu yana yürütülen Effie Awards Türkiye Toplumsal Cinsiyet E┼čitli─či Karnesi Ara┼čt─▒rmas─▒'n─▒n dördüncü faz ara┼čt─▒rma raporu payla┼č─▒ld─▒. Bahçe┼čehir Üniversitesi Ö─čretim Üyeleri Dr. Gül ┼×ener ve Dr. Eda Öztürk taraf─▒ndan haz─▒rlanan 2021 raporunda 111'i Effie ödüllü, 185'i Effie finalisti olmak üzere toplam 296 televizyon reklam─▒ incelendi. Raporun sonuçlar─▒ ┼čöyle:

2018 y─▒l─▒nda aç─▒klanan 10 senelik trend ortalamas─▒nda yüzde 35 olan kad─▒n ana karakter oran─▒ 2021 itibar─▒yla yüzde 53’e yükseldi.

Banka ve finans reklamlar─▒nda 2019 y─▒l─▒nda yüzde 27 olan kad─▒n ana karakter oran─▒ geçti─čimiz y─▒l yüzde 54 oldu.

Ev temizlik ve bak─▒m kategorisindeki reklamlarda erkek ana karakter oran─▒ 2019’da yüzde 8’di. Geleneksel olarak kad─▒nlarla özde┼čle┼čtirilen bu kategorilerde erkek ana karakter oran─▒ geçti─čimiz y─▒l yüzde 50’ye yükseldi.

Önceki y─▒l televizyon reklamlar─▒nda kad─▒n ana karakterlerin çal─▒┼čan rolünde gösterilme oran─▒ yüzde 24 iken, 2021’de bu oran yüzde 33’e yükseldi.

Kariyer, kad─▒nlar─▒n görünürlü─čünü en çok art─▒ran cinsiyet rolü oldu ve yüzde 9’dan yüzde 20’ye yükseldi.

Evi çekip çeviren rolündeki erkeklerin oran─▒ 2020’ye göre üç kat yükseldi ve yüzde 4’ten yüzde 13’e ç─▒kt─▒.

Erkeklerin d─▒┼č ses hâkimiyetinin devam etti─či görülüyor. Zira her dört Effie televizyon reklam─▒n─▒n sadece birinde d─▒┼č ses kad─▒nlara ait.

 

 

Olan Biten

 • Digital Age Tech Summit, bu y─▒l 15. kez dijitalin liderlerini bulu┼čturdu. Etkinli─čin gündeminde Web 3.0, blockchain, NFT, metaverse, dijital sürdürülebilirlik gibi yar─▒na yön verecek trendler vard─▒.

 • AKP ve MHP'nin ortak imzas─▒yla medya ve internet habercili─čine ili┼čkin yapt─▒r─▒mlar içeren yasal düzenleme, Meclis Ba┼čkanl─▒─č─▒'na sunuldu. Yasa teklifinde, ‘halk─▒ yan─▒lt─▒c─▒ bilgiyi alenen yayma’ suç kapsam─▒na al─▒nd─▒.

 • Real Madrid, final maç─▒nda Liverpool'u 1-0 ma─člup ederek 2022 UEFA ┼×ampiyonlar Ligi'nde kupan─▒n sahibi oldu.

 • Pepsi, 10 y─▒ld─▒r sürdürdü─čü Super Bowl devre aras─▒ gösterisi sponsorlu─čunu sonland─▒rd─▒.

 • Amazon, ilk fiziksel giyim ma─čazas─▒ Amazon Style’─▒n aç─▒l─▒┼č─▒n─▒ gerçekle┼čtirdi.

 • Depeche Mode’un kurucular─▒ aras─▒nda yer alan klavyeci Andy Fletcher 60 ya┼č─▒nda hayat─▒n─▒ kaybetti.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • Daralma karar─▒ alan Getir'in çal─▒┼čanlar─▒n─▒n yüzde 14'ünü i┼čten ç─▒karaca─č─▒ bildirildi. TechCrunch'─▒n haberine göre karar 4 bin 480 ki┼čiyi etkileyecek.

 • Twitter yat─▒r─▒mc─▒lar─▒, sat─▒n alma anla┼čmas─▒n─▒ ask─▒ya alarak ┼čirketin hisselerinin yüzde 24 oran─▒nda de─čer kaybetmesine yol açan Elon Musk'a dava açt─▒. Görevi kötüye kullanmakla itham edilen Musk'─▒n süreci uzatarak finansal fayda sa─člad─▒─č─▒ da iddia edildi.

 • Kas─▒m 2021’de CEO’luktan ayr─▒ld─▒─č─▒n─▒ aç─▒klayan Jack Dorsey, kurucular─▒ aras─▒nda yer ald─▒─č─▒ Twitter’─▒n yönetim kurulundan da ayr─▒ld─▒.

 • Yerli mikromobilite giri┼čimi Mart─▒’n─▒n New York’ta halka arza haz─▒rland─▒─č─▒ bildirildi.
Image
 

Medya

 • ABD'li komedyen ve sunucu Ellen DeGeneres’in kendi ad─▒n─▒ ta┼č─▒yan 19 y─▒ll─▒k talk-show'u yay─▒n hayat─▒na veda etti. Ünlü sunucu, veday─▒ "küçük bir mola" olarak nitelendirerek gelecekte yeni bir yap─▒mla ekranlara dönebilece─činin sinyallerini verdi.

 • Selçuk Tepeli, hükümetin tar─▒m politikas─▒na ili┼čkin bir habere tepki gösterdi─či anlar─▒n canl─▒ yay─▒na yans─▒mas─▒yla sosyal medyan─▒n gündemine oturdu. Olay─▒n ard─▒ndan RTÜK, FOX TV'ye para cezas─▒ kesti.

 • Netflix CEO'su Ted Sarandos, son gösterisi "Super Nature"da yapt─▒─č─▒ espriler nedeniyle tepki çeken komedyen Ricky Gervais'e destek verdi. Sarandos, "Her ┼čeyi herkes için yapm─▒yoruz" ifadelerini kulland─▒.

 

Teknoloji

 • Twitter, kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n ki┼čisel verilerin gizlili─čini koruyamad─▒─č─▒ gerekçesiyle 150 milyon dolar para cezas─▒na çarpt─▒r─▒ld─▒.

 • WhatsApp, iOS 10 ve iOS 11’e olan deste─čini sonland─▒raca─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒.

 • Instagram’─▒n üzerinde çal─▒┼čt─▒─č─▒ repost özelli─čine dair ilk ekran görüntüleri payla┼č─▒ld─▒.

 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • TBWA\Istanbul‘un Kad─▒n Cinayetlerini Durduraca─č─▒z Platformu için hayata geçirdi─či Görünmez Dilekçeler (Invisible Petitions), D&AD Ödülleri 2022’de Media kategorisinde Wood Pencil ile ödüllendirildi. Kampanya, törenin ikinci gününde Impact kategorisinde de Wood Pencil'─▒ hanesine eklerken, The One Show 2022’de Media Relations ve Cultural Driver kategorilerinde iki Ba┼čar─▒ Ödülü’nün de sahibi oldu.

 • L’Oréal Paris “Paywall Down” hareketiyle reklam bütçesini, ücretli abonelik isteyen kimi mecralardaki cinsel taciz haberlerinin herkes taraf─▒ndan okunabilmesi için kulland─▒.

 • Disney+, Star Wars hayranlar─▒n─▒n merakla bekledi─či Obi-Wan Kenobi dizisinin ekranlara gelmesine k─▒sa süre kala Londra’da ─▒┼č─▒n k─▒l─▒çlar─▒n─▒ gö─če yükseltti.
 

bir tutam kitap...

"Dinginli─čin ┼×ifresi, s─▒n─▒rl─▒ say─▒da özsevgi al─▒┼čkanl─▒─č─▒n─▒n, hayat─▒n─▒za sakinlik ve dinginlik getirecek kritik nörotransmitterlerin üretimini bilimsel olarak nas─▒l art─▒rabilece─čini aç─▒kl─▒yor. Do─ču┼čtan sahip oldu─čunuz beyin plastisitesi sayesinde dinginli─činizi h─▒zla geri kazan─▒p sürdürebilir, hakk─▒n─▒z olan bu keyifli ve mutlu varolu┼ču her gün deneyimleyebilirsiniz.


Christophe Morin, Dinginli─čin ┼×ifresi, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×