­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

AVM’lerde pandemi öncesinde günlük 6 milyon ziyaretçi a─č─▒rlan─▒rken, May─▒s 2021 itibar─▒yla ziyaretçi say─▒s─▒ yakla┼č─▒k 2,5 milyon ki┼či olarak seyrediyor. Ki┼či ba┼č─▒ AVM’de kalma süresi ise yakla┼č─▒k 2 saat 45 dakika olarak ölçülüyor. Peki, modern zamanlar─▒n kaç─▒┼č noktalar─▒ AVM’leri ziyaret eden tüketiciler asl─▒nda kimler?

Esas Gayrimenkul ve FutureBright'─▒n ilk kez MediaCat'te yay─▒nlanan Sürdürülebilir Büyüme ─░çin Mü┼čteriyi Tan─▒mak Ara┼čt─▒rmas─▒, Türkiye’deki al─▒┼čveri┼čçileri alt─▒ ana profilde tan─▒ml─▒yor.

1. Deneyim Kâ┼čifleri
Yüzde 34 oranla AVM'lerin en büyük tüketici kitlesini olu┼čturan Deneyim Kâ┼čifleri'nin al─▒┼čveri┼č merkezlerini ziyaret etme motivasyonunu yenilenen farkl─▒ etkinliklerle ke┼čif duygusunu canl─▒ tutmak, kendilerini özel hissetmek ve statü sa─člamak olu┼čturuyor.

2. Marifetli Muhtarlar
Al─▒┼čveri┼čçilerin yüzde 30’unu olu┼čturan Marifetli Muhtarlar, rutininde spora pek yer vermeyen, Türk dizilerini seyretmekten ho┼članan ve ürün/hizmet sat─▒n al─▒m─▒nda ince eleyip s─▒k dokuyan bir kitleyi temsil ediyor. Bu kitlenin al─▒┼čveri┼č merkezlerini tercih etme sebepleri aras─▒nda tüm aileye iyi gelecek bir aktivite yap─▒ld─▒─č─▒n─▒n hissedilmesi ve sosyal statünün iyi bir durumda oldu─čunun yans─▒t─▒lmas─▒ yer al─▒yor.

3. Evhaml─▒ Simyac─▒lar
Belirli bir kalite standart─▒ olan ve bu kalite standart─▒n─▒n korunmas─▒ konusunda titizlenen kontrolcü yap─▒lar─▒yla AVM’lerde her zaman ayn─▒ kaliteli hizmeti görecekleri motivasyonuna sahip bu tüketici kitlesinin ya┼č aral─▒─č─▒ yüzde 44 oranda 18-29 olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Di─čer gruplar─▒n genel olarak AVM’lerde harcad─▒─č─▒ süre 1-2 saat iken Evhaml─▒ Simyac─▒lar için bu aral─▒k 3-5 saat olarak gerçekle┼čiyor.

4. Hedonistler
“Neden al─▒┼čveri┼č merkezine gidersiniz?” sorusuna “Arkada┼člar─▒mla bulu┼čmak için” (yüzde 87) yan─▒t─▒n─▒ veren Hedonistler; her türlü zevke hitap eden bir ortam sunarak, “e─členceli zaman geçirmelerine ve günün stresini atmalar─▒na yard─▒mc─▒ oldu─ču, keyifli sohbetlere davet eden güzel restoranlar bar─▒nd─▒rd─▒─č─▒ için” AVM’leri tercih ettiklerini belirtiyorlar. Hafta içi 1-2 saatini AVM’de geçiren bu kitle, yüzde 71’le di─čer segmentler aras─▒nda en yüksek araç sahiplik oran─▒yla da öne ç─▒k─▒yor.

5. Sofistike Bilgiçler
Nispeten sorgulay─▒c─▒ ve ┼čüpheci bir kitleyi bar─▒nd─▒ran bu tüketici grubu, AVM’lerin hafta sonu (yüzde 82) ziyaretçilerini olu┼čturuyor. Farkl─▒ ve nitelikli etkinliklerle ya┼čam enerjilerini yükseltmek için AVM’lere gittiklerini belirten bu kitlenin sosyoekonomik düzeyi di─čer gruplara göre yukar─▒da konumlan─▒yor. 

6. Teknolojik Çokbilmi┼čler
Entelektüel ve sorgulay─▒c─▒ özelli─či yüksek, teknolojiye merakl─▒ ve yenilikleri takip eden bu profilin yüzde 52’sini 18-29 ya┼č aras─▒ bireyler olu┼čturuyor. Pratikleri öncelikli olan bu profil, kafalar─▒n─▒ da─č─▒t─▒rken kendilerini özel hissettikleri AVM’leri tercih ediyor. Ayr─▒ca AVM’lerde her ┼čeyin kontrol alt─▒nda olmas─▒ bu kitleyi rahat hissettiriyor. 

 

Olan Biten

 • Dünya Bankas─▒, iki ülke aras─▒ndaki sava┼č─▒n ard─▒ndan Ukrayna ekonomisinin yüzde 45, Rusya ekonomisinin ise yüzde 11 küçülece─či tahmininde bulundu.

 • Fransa Rekabet Kurumunun, arama motorlar─▒nda reklamc─▒lara yönelik rekabete ayk─▒r─▒ davrand─▒─č─▒ gerekçesiyle 2019’da Google’a kesti─či 150 milyon euro'luk ceza onand─▒.


 • Twitter’─▒n kurucu orta─č─▒ Jack Dorsey’in ilk tweet’inin NFT’si 48 milyon dolara yeniden sat─▒┼ča ç─▒kar─▒ld─▒. NFT’nin sahibi Sina Estavi elde etti─či gelirin yar─▒s─▒n─▒ hay─▒r kurumlar─▒na ba─č─▒┼člayaca─č─▒n─▒ aç─▒klarken, Dorsey habere “Neden yüzde 99’u de─čil?” sorusuyla kar┼č─▒l─▒k verdi.

 • The One Show 2022'de k─▒sa listeler belli oldu. 52 ülkeden 4 bin 374 çal─▒┼čman─▒n k─▒sa listede boy gösterdi─či The One Show 2022’de Türkiye'den 6 i┼č yar─▒┼čacak.

 • Milli Voleybolcu Ebrar Karakurt, ─░talya Ligi'nde normal sezonun en de─čerli oyuncu (MVP) seçildi.

 • Baydöner, Ramazan ay─▒na özel olarak Türkiye’deki yaz saati uygulamas─▒, hayat pahal─▒l─▒─č─▒ ve beyin göçü gibi sorunlara imada bulunan bir reklam filmi yay─▒nlad─▒. Sosyal medyan─▒n gündemine oturan film, k─▒sa sürede kald─▒r─▒ld─▒.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • Twitter'─▒n yüzde 9,2'lik hissesini sat─▒n alarak ┼čirketin en büyük hissedar─▒ konumuna gelen Elon Musk'─▒n yönetim kurulunda yer almayaca─č─▒ belirtildi.

 • 14 ülkede 400’ü a┼čk─▒n ma─čazas─▒ bulunan uluslararas─▒ perakende firmas─▒ Primark, pazar ara┼čt─▒rmas─▒ için Türkiye'ye heyet gönderdi.

 • Türkiye’de 2021 Medya ve Reklam Yat─▒r─▒mlar─▒ Raporu payla┼č─▒ld─▒. Rapora göre, geçti─čimiz y─▒l─▒n toplam yat─▒r─▒m oran─▒ 22 milyar 811 milyon Türk liras─▒na ula┼čt─▒.
Image
 

Medya

 • Yeniça─č gazetesi, dövize ba─čl─▒ kâ─č─▒t, kal─▒p ve boya fiyatlar─▒ndaki yüksek art─▒┼člar─▒n etkisiyle ulusal ölçekli yay─▒n hayat─▒n─▒ bölgesel olarak sürdürme karar─▒ ald─▒.

 • 2021 Y─▒l─▒ Faaliyet Raporu’nu yay─▒nlayan RTÜK'ün geçti─čimiz y─▒l bas─▒n yay─▒n kurulu┼člar─▒na 55 milyon 822 bin 365 lira tutar─▒nda 661 ceza kesti─či ortaya ç─▒kt─▒.

 • Uraz Kayg─▒laro─člu, Sefir’in K─▒z─▒ dizisinde canland─▒rd─▒─č─▒ Gediz karakteriyle ─░spanya’daki Atres Media kanal─▒ taraf─▒ndan yap─▒lan halk oylamas─▒nda En ─░yi Yard─▒mc─▒ Erkek Oyuncu seçildi.

 

Teknoloji

 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Bu y─▒l Golden Drum jüri heyetinde Türkiye'den be┼č isim yer alacak: Berk Ku┼čaks─▒z (One-Channel), Emrah Pamuk (Omni-Channel), Özge Güven (Craft Drum), Cüneyt Devrim (Creative Business Excellence Drum) ve Hande Arslan (Young Drummers).

 • Frans─▒z sivil toplum kurulu┼ču Entourage, sanal varl─▒klara harcanan mebla─člar─▒n gerçekte hayat kurtar─▒c─▒ olabilece─čine metaverse evreninin ilk evsizi Will'i görücüye ç─▒kard─▒─č─▒ kampanyayla dikkat çekti.

 • Mobilya üreticisi FC Home & Deco, bo┼čanman─▒n en sanc─▒l─▒ süreçlerinden birinin e┼čya payla┼č─▒m─▒ oldu─ču fikrinden yola ç─▒karak The Break Up Collection’─▒ yaratt─▒. Koleksiyon, ba┼čtaki kullan─▒┼čl─▒l─▒─č─▒ndan ödün vermeden ikiye bölünebilen mobilyalardan olu┼čuyor.

 • Ogilvy UK, görüntüsünü rötu┼člayan influencer'larla çal─▒┼čmama karar─▒ ald─▒─č─▒n─▒ duyurdu.
 

bir tutam kitap...

"Bir ┼čeyi istememizi sa─člayan ┼čey ya da ki┼či psikolojimizin derinlerinde gizlidir. Arzu modellere –s─▒rf bir ┼čeyi istemi┼č olduklar─▒ için bir ┼čeylere de─čer atfetmemizi sa─člayan insanlara– ihtiyaç duyar.

Arzunun dönü┼čümü, kendi arzular─▒m─▒z─▒ gerçekle┼čtirmeye daha az, ba┼čkalar─▒n─▒n arzular─▒n─▒ gerçekle┼čtirmeye daha çok önem vermeye ba┼člad─▒─č─▒m─▒zda gerçekle┼čir. Paradoksal bir ┼čekilde, kendi arzular─▒m─▒z─▒ gerçekle┼čtirmenin yolunun da bu oldu─čunu görürüz."


Luke Burgis, ─░stemek, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×