­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Uluslararas─▒ marka de─čerlendirme kurulu┼ču Brand Finance’in Turkey 100 çal─▒┼čmas─▒n─▒n 2022 sonuçlar─▒ aç─▒kland─▒. 16'nc─▒s─▒ gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rman─▒n bu y─▒lki sonuçlar─▒na göre 1,6 milyar dolarl─▒k marka de─čeriyle Türkiye’nin en de─čerli markas─▒ bir kez daha Türk Hava Yollar─▒ oldu. Onu Arçelik (1,45 milyar dolar) ve Ford Otosan (819 milyon dolar) izledi.

Pandemi ve küresel ekonomik daralman─▒n etkisiyle 2021’de en de─čerli 100 markan─▒n toplam de─čerinin bir önceki y─▒la göre yüzde 25 azalarak 21,4 milyar dolardan 16 milyar dolara dü┼čtü─čünü aktaran rapora göre, uzun süre sonra ilk defa en de─čerli be┼č marka aras─▒nda bir banka yer almad─▒.

Listeye bu y─▒l 9 yeni marka eklendi. Bu markalar LC Waikiki, Petrol Ofisi, IGA, Yayla, Kervan, Türkiye Sigorta, Sabiha Gökçen, Aktifbank ve Ege Seramik oldu. Bu y─▒l de─čerini yüzde 67,2 art─▒rarak en çok de─čerlenen marka olarak öne ç─▒kan Medical Park'─▒ ise yüzde 48,1 art─▒┼čla Odeabank izledi.

Tamam─▒n─▒ buradan inceleyebilece─činiz raporda Türkiye'nin en de─čerli 10 markas─▒ ┼čöyle s─▒raland─▒:

 1. Türk Hava Yollar─▒
 2. Arçelik
 3. Ford Otosan
 4. Vestel
 5. Turkcell
 6. LC Waikiki
 7. Garanti BBVA
 8. B─░M
 9. Türkiye ─░┼č Bankas─▒
 10. Türk Telekom
 

Olan Biten

 • Dünya Bankas─▒, pandeminin ve Rusya-Ukrayna sava┼č─▒n─▒n etkileri nedeniyle bu y─▒lki küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 4,1'den yüzde 2,9'a dü┼čürdü.

 • Akbank ana sponsorlu─ču ve MediaCat ev sahipli─činde düzenlenen FestZ, söyle┼čilerden atölyelere, stand-up ┼čovlar─▒ndan konserlere varan keyifli program─▒yla Müze Gazhane'de 3 günde 75 bin genci a─č─▒rlad─▒. 
 • 50. ─░stanbul Müzik Festivali ba┼člad─▒. 24 Haziran’a kadar 16 farkl─▒ mekânda devam edecek festivalin aç─▒l─▒┼č konseri Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekle┼čti.

 • ─░talya'da Eczac─▒ba┼č─▒ çal─▒┼čan─▒ dört Türk vatanda┼č─▒n─▒n bulundu─ču kay─▒p helikopterin yeri belirlendi. Eczac─▒ba┼č─▒ çal─▒┼čanlar─▒n─▒n cans─▒z bedenine ula┼č─▒ld─▒.

 • KONDA Ara┼čt─▒rma ve Dan─▒┼čmanl─▒k ┼×irketi'nin kurucusu, eski bakan ve CHP Genel Sekreteri Tarhan Erdem, 89 ya┼č─▒nda hayat─▒n─▒ kaybetti.

 • Fenerbahçe Beko, Basketbol Süper Ligi'nde ┼čampiyon oldu.

 • Rusya'y─▒ terk eden Bat─▒l─▒ firmalar aras─▒na L'Occitane da eklendi. Marka, geçen hafta "çal─▒┼čanlar─▒n─▒n zarar görmesini istemedi─či" gerekçesiyle Rusya'daki faaliyetlerine devam etme karar─▒n─▒ savunmu┼čtu.
 

─░┼č Dünyas─▒

 • Migros, online yemek platformu Migros Yemek’i hayata geçirdi. ─░lk olarak ─░stanbul, Ata┼čehir’de hizmete ba┼člayan Migros Yemek’in k─▒sa süre içinde Türkiye’nin 81 iline yay─▒lmas─▒ planlan─▒yor.

 • Nestlé Türkiye, yaz dönemi boyunca geçerli olacak yeni bir çal─▒┼čma düzenini uygulamaya ald─▒─č─▒n─▒ duyurdu. Buna göre Nestlé Türkiye çal─▒┼čanlar─▒ cuma günleri 14.00’e kadar çal─▒┼čacak.

 • Rapçi Jay-Z ve Twitter Kurucusu Jack Dorsey, bitcoin odakl─▒ bir finansal okuryazarl─▒k projesi ba┼člatmak üzere bir araya gelerek The Bitcoin Academy'i kurdu.

 • Daha önce Rusya’da yeni ürün ve hizmet sat─▒┼člar─▒n─▒ ask─▒ya alan Microsoft, bu kez ülkedeki operasyonunda küçülmeye gidece─čini aç─▒klad─▒. Karar, 400’den fazla çal─▒┼čan─▒ etkileyecek.
Image
 

Medya

 • Disney+ Türkiye'de kullan─▒ma aç─▒ld─▒. Platforma tüm uyumlu cihazlar─▒ndan eri┼čebilen kullan─▒c─▒lar, ayl─▒k 34.99 TL veya y─▒ll─▒k 349.90 TL ile ücretlendirilecek.

 • Eski e┼či Amber Heard’e kar┼č─▒ açt─▒─č─▒ iftira davas─▒ lehine sonuçlanan Johnny Depp, TikTok’a kat─▒ld─▒. Ünlü oyuncu, yapt─▒─č─▒ ilk payla┼č─▒mda kendisini destekleyenlere te┼čekkür etti.

 • Lady Gaga'n─▒n müzikal olarak kurgulanmas─▒ beklenen Joker devam filminde Harley Quinn'i canland─▒rmak üzere ön görü┼čmeler gerçekle┼čtirdi─či bildirildi.

 

Teknoloji

 • Instagram’a payla┼č─▒m sabitleme özelli─či eklendi. Instagram kullan─▒c─▒lar─▒ art─▒k seçtikleri 3 payla┼č─▒mlar─▒n─▒ (post veya reel) profillerinin ba┼č─▒na sabitleyebilecek.


 • Avrupa Birli─či, ta┼č─▒nabilir elektronik cihazlarda USB-C tipi ┼čarj kablolar─▒n─▒n 2024 sonbahar─▒ndan itibaren standart hale getirilece─čini aç─▒klad─▒.

 • Apple, geçti─čimiz günlerde gerçekle┼čen Dünya Geli┼čtiriciler Konferans─▒’nda (WWDC) iOS 16’y─▒ ve sürümün içerece─či yeni özellikleri tan─▒tt─▒.

 • Amazon, bu y─▒l içinde Kaliforniya'n─▒n Lockeford yerle┼čim bölgesinde drone ile teslimat denemelerine ba┼člayacak.
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Cannes Lions'ta ilk k─▒sa listeler aç─▒kland─▒. Glass: The Lion for Change, Innovation Lions ve Titanium Lions kategorilerinde aç─▒klanan k─▒sa listelerde Türkiye'den bir çal─▒┼čma yer almad─▒.

 • S─▒rad─▒┼č─▒ kampanyalar─▒na en son Super Bowl’a cad─▒ yollayarak devam eden çevre dostu su markas─▒ Liquid Death, tad─▒m testi meselesine de kendine yak─▒┼č─▒r bir yorum getirdi.

 • Ev i┼člerinde e┼čler aras─▒ndaki adaletsizlikle mücadele etme hedefindeki beyaz e┼čya markas─▒ Brastemp, bu konuda ne kadar ciddi oldu─čunu haz─▒rlad─▒─č─▒ evlilik sözle┼čmesiyle gösterdi.
 

bir tutam kitap...

“Stres, kayg─▒ ve depresyon problemi ya┼čayanlar, endi┼čelerin zihni nas─▒l i┼čgal etti─čini ve beyinde can s─▒k─▒c─▒, zaman zaman da ac─▒ verici bir gürültüye neden oldu─čunu çok iyi bilirler. Bu endi┼čelerin yeniden incelenmesi için rasyonel beyni kullanmay─▒ ö─črenmedi─činiz takdirde, ilkel beynin korku temelli bilinçalt─▒ hâkimiyetinin kölesi olmaktan kurtulamazs─▒n─▒z.”


Christophe Morin, Dinginli─čin ┼×ifresi, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×