­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat bir önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Tüketiciler nezdinde ünlülerin güvenilirlik düzeyini raporlamak amac─▒yla MediaCat ve Ipsos taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen Celebrity Güven Endeksi’nin 2021 sonuçlar─▒ aç─▒kland─▒.

Çal─▒┼čman─▒n geçen y─▒lki s─▒ralamas─▒nda ilk s─▒rada yer alan Haluk Levent yüzde 71,4 ile zirvedeki yerini korurken, Türkiye’nin en güvenilir ünlüleri s─▒ralamas─▒nda ikinci s─▒rada yüzde 62,9 ile Müge Anl─▒, üçüncü s─▒rada yüzde 47,3 ile Kenan ─░mirzal─▒o─člu yer ald─▒. 2020’nin en güvenilir üçüncü ünlüsü ┼×ener ┼×en ise yüzde 45,6 ile bir basamak geriledi ve dördüncü s─▒rada boy gösterdi.

Listede en büyük de─či┼čimlerden birini, geçti─čimiz y─▒ldan bu y─▒la 18 s─▒ra atlayarak 11’incili─če yükselen Kerem Al─▒┼č─▒k gerçekle┼čtirdi. Marmaris’teki orman yang─▒nlar─▒ s─▒ras─▒nda sosyal medyadan canl─▒ yay─▒n yaparak hem fark─▒ndal─▒─č─▒n artmas─▒na katk─▒ sa─člayan hem de görevlilere yard─▒m eden ┼×ahan Gökbakar ise Celebrity Güven Endeksi’ne 20’nci s─▒radan giri┼č yapt─▒.

Celebrity Güven Endeksi’nin bu y─▒lki ilk 20 ünlüsü k─▒r─▒l─▒mlar baz─▒nda incelendi─činde Haluk Levent, Müge Anl─▒, Binnur Kaya, U─čur Dündar ve Gülse Birsel’e daha çok kad─▒nlar─▒n, ┼×ener ┼×en’e ise bu y─▒l daha çok erkeklerin güven besledi─či görülüyor. Binnur Kaya, U─čur Dündar ve Gülse Birsel’e güven aç─▒s─▒ndan 46–55 ya┼č grubu, Nihat Hatipo─člu’na güven aç─▒s─▒ndan 26–35 ya┼č grubu öne ç─▒k─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču belki de en önemli bulgulardan biriyse, genel olarak 15–25 ya┼č grubunun ünlülere güven düzeyinin dü┼čük oldu─ču yönünde.

Celebrity Güven Endeksi’nin 2021 sonuçlar─▒na buradan ula┼čabilirsiniz.

 

Olan Biten

 • Sanal ayakkab─▒ ve k─▒yafet sat─▒┼č─▒ için ABD Patent ve Marka Ofisi’ne ba┼čvurmas─▒n─▒n ard─▒ndan Nike’─▒n metaverse için ikinci büyük ad─▒m─▒ Roblox i┼čbirli─čiyle hayata geçirilen sanal dünya Nikeland ile geldi. Oyun oynanan, ödül kazan─▒lan, Nike ürünlerinin incelenebildi─či ve mobil cihazlar─▒n─▒n ölçtü─čü hareketlerin aktar─▒labildi─či Nikeland’de gelecekte yeni ürün entegrasyonlar─▒n─▒n gerçekle┼čtirilmesi bekleniyor.

 • ─░stanbul Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Ekrem ─░mamo─člu’nun Brand Week Istanbul’da duyurdu─ču Türkiye’nin ilk süper mobil uygulamas─▒ ─░stanbul Senin kullan─▒ma aç─▒ld─▒. Uygulamayla ─░stanbullular fikirlerini payla┼č─▒p anl─▒k anketlere kat─▒labilecek, borçlar─▒n─▒ ┼čubede ödeyebilecek, güvenli kimlik ve imza özelli─čiyle cüzdan ta┼č─▒madan i┼člem yapabilecek, Göster Geç ile seyahat edebilecek, Çözüm Merkezi ile sorunlar─▒n─▒ anl─▒k iletebilecek ve kültürel etkinliklerden anl─▒k haberdar olma imkân─▒ bulacak.

 • Apple ofise dönü┼č tarihini ┼×ubat 2022’ye erteledi. Kararla┼čt─▒r─▒lan hibrit çal─▒┼čma modelinde çal─▒┼čanlar ilk ay boyunca haftada 1 ya da 2 gün ofisten, Mart ay─▒ itibar─▒yla Cuma ve Çar┼čamba günleri evden çal─▒┼čacak. Çal─▒┼čanlara y─▒lda 4 hafta uzaktan çal─▒┼čma olana─č─▒ sunulacak.

 • Decathlon, Fransa’da göçmenlerin ─░ngiltere’ye kanoyla geçmelerine engel olmak için ülkenin kuzeyinde kano sat─▒┼člar─▒n─▒ durdurdu. Marka bu karar─▒yla göçmenlerin hayat─▒n─▒ riske atmalar─▒na engel olmay─▒ hedefliyor.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • Tüketici güven endeksi bu ay Ekim’e k─▒yasla yüzde 7,3 azald─▒. 71,1’e gerileyen endeks, 2004'e kadar geri giden veri tarihinin en dü┼čük seviyesine indi.

 • ┼×OK Marketler’de Y─▒ld─▒z Holding ve i┼čtiraklerinin sahip oldu─ču bir k─▒s─▒m az─▒nl─▒k paylar─▒n sat─▒┼č─▒ için ba─člay─▒c─▒ olmayan niyet mektubu imzalayan Getir, n11.com’da hissedar olmak için Rekabet Kurumu’na ba┼čvuruda bulundu.

 • BBVA, mülkiyetinde bulunmayan Garanti paylar─▒n─▒n tamam─▒ için gönüllü pay al─▒m teklifi yapma karar─▒ ald─▒

 • Hollanda-─░ngiltere ortakl─▒─č─▒ndaki enerji ┼čirketi Royal Dutch Shell, Hollanda’daki merkezini ─░ngiltere’ye ta┼č─▒maya haz─▒rlan─▒yor. ┼×irketin bir di─čer plan─▒ ise yola Shell ad─▒yla devam etmek.

 • Apple’─▒n sürücüsüz elektrikli otomobilini 2025’te piyasaya sürece─či iddia edildi. Bloomberg’in konuya yak─▒n kaynaklara dayand─▒rd─▒─č─▒ habere göre, 2025 hedefine ula┼čamamas─▒ durumunda otomobilin piyasaya ç─▒k─▒┼č tarihi ertelenebilir ya da dü┼čük teknolojiyle piyasaya sürülebilir.
 

Medya

 • Instagram, kullan─▒c─▒lar─▒n uygulamada kar┼č─▒la┼čt─▒klar─▒ sorunlar─▒ telefonlar─▒n─▒ sallayarak bildirmelerine yarayan Rage Shake özelli─čini devreye ald─▒. Rage Shake ilk olarak ABD’deki Instagram kullan─▒c─▒lar─▒na sunuldu.

 • Spotify, kullan─▒c─▒lar─▒n dinledikleri ┼čark─▒lar─▒n sözlerini gerçek zamanl─▒ görebilecekleri özelli─čini tüm dünyada devreye ald─▒. ┼×ark─▒ sözleri tüm cihazlarda, premium ya da ücretsiz tüm kullan─▒c─▒lar taraf─▒ndan görülebilecek.

 • 2018'den bu yana yay─▒na giren 10'dan fazla Türk yap─▒m─▒nda 3 bin 300'den fazla ki┼čiye istihdam sa─člayan Netflix'in ekonomiye 582 milyon TL katk─▒ sa─člad─▒─č─▒ aç─▒kland─▒.
 

─░┼č dünyas─▒nda gelecek vadeden genç kad─▒nlar─▒ desteklemek amac─▒yla Google Türkiye ve MediaCat taraf─▒ndan ba┼člat─▒lan SheMakes, ikinci dönem ba┼čvurular─▒n─▒ kabul etmeye ba┼člad─▒.

Birinci dönemi yakla┼č─▒k be┼č ay süren SheMakes, ikinci döneminde de her biri alan─▒nda rü┼čtünü ispatlam─▒┼č 15 kad─▒n liderden olu┼čan elçilerini genç ku┼čaktan temsilcilerle bir araya getirmeye ve her iki grubun deneyimlerini aktarabilece─či platformlar olu┼čturmaya haz─▒rlan─▒yor.

SheMakes'in yeni dönem marka elçileri ise Oyuncu Asl─▒ ─░nand─▒k, Armut.com Kurucusu Ba┼čak Ta┼čp─▒nar, MediaMarkt CMO’su Ça─čanur Atay Uçtu, Giri┼čimci & Tasar─▒mc─▒ Defne Koz, Foto─čraf Sanatç─▒s─▒ Dilan Bozyel, Sosyal Giri┼čimci & ┼×ef Ebru Baybara Demir, BigChefs Kurucusu Gamze Cizreli, Patika.dev Kurucusu Gülcan Yayla, Ressam Hayal Pozant─▒, Kapsül Yay─▒n Yönetmeni Minez Bayülgen, Mindshare CEO’su Neslihan Olcay, Gazeteci Nev┼čin Mengü, Triatlet Sera Sayar, Yönetmen Serra Duran Paral─▒ ve Women in Games Türkiye Kurucusu Simay Dinç.

Genç ku┼čak temsilcilerin bireysel ve profesyonel geli┼čimlerine katk─▒ sa─člayacak birçok e─čitime kat─▒lma f─▒rsat─▒na sahip olacaklar─▒ SheMakes’in ikinci dönemine buradan ba┼čvurabilir, ayn─▒ adresten programla ilgili merak etti─činiz tüm detaylara ula┼čabilirsiniz.

Image
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Cannes Lions önümüzdeki y─▒l evine dönmeye haz─▒rlan─▒yor. Geçti─čimiz y─▒l dijitalde düzenlenen festival 20-24 Haziran tarihlerinde yüz yüze düzenlenecek, kat─▒l─▒mc─▒lara festivali dijital takip etme olana─č─▒ da sunulacak. Cannes Lions 2022 için kat─▒l─▒m ve ba┼čvuru süreci 20 Ocak itibar─▒yla ba┼člayacak.

 • Dr. Elanur Y─▒lmaz’─▒n sosyal medyada #DedimOlabilir etiketini kullanarak payla┼čt─▒─č─▒, y─▒llar önce yar─▒m kalan resmi Elidor taraf─▒ndan Kad─▒köy Meydan─▒’nda dev bir duvar resmi olarak tamamlad─▒. Duvar resminin NFT versiyonu Toplum Gönüllüleri Vakf─▒ yarar─▒na aç─▒k art─▒rma yöntemiyle sat─▒┼ča ç─▒kar─▒lacak.
 

bir tutam kitap...

"As─▒l liderlik, karar al─▒rken al─▒┼čkanl─▒klar─▒m─▒zdan de─čil yarat─▒c─▒l─▒─č─▒m─▒zdan beslenmek ve kendimize seçenekler yaratabilmekten geçiyor."

 


Duygu Alptekin Gürsu ─░çimdeki Lider, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×