­čÉł MediaCat B├╝lten'den merhaba
Image

MediaCat Bülten’den merhaba. Marka yönetenlerin bilgi kayna─č─▒ MediaCat her Pazartesi bir önceki haftan─▒n öne ç─▒kan geli┼čmelerini MediaCat Bülten’de sizlerle bulu┼čturuyor. Sa─čl─▒kl─▒ günler, keyifli okumalar.

Büyüteç

Ipsos, Z Ku┼ča─č─▒ gençlerini daha iyi tan─▒mak ve bu ku┼čakla güçlü bir ileti┼čim kurulmas─▒nda yard─▒mc─▒ olmak amac─▒yla, Türkiye’yi temsiliyet gücüne sahip 15-24 ya┼č aras─▒ 2004 gençle görü┼čerek haz─▒rlad─▒─č─▒ Z Raporu'nu payla┼čt─▒.

Z Raporu'na göre, gençlerin en önem verdikleri toplumsal konular aras─▒nda ilk s─▒rada yüzde 17 ile e─čitim yer al─▒yor. Yüzde 14 ile i┼čsizli─čin ikinci, yüzde 12 ile kad─▒n-erkek e┼čitsizli─činin üçüncü s─▒rada oldu─ču görülüyor.

Z Ku┼ča─č─▒ gençlerin yüzde 48'i aileleriyle ili┼čkilerinin iyi oldu─čunu ifade ediyor. Yüzde 3'lük bir kesim aileleriyle ili┼čkilerini kötü olarak de─čerlendirirken, her 10 gençten 4'ü pandeminin aileleriyle ili┼čkilerini olumsuz etkiledi─čini belirtiyor.

Gençlerin yüzde 70'i ailelerinin yan─▒nda güvende hissediyor. Her 10 gençten 5'i ailelerinin kendileriyle gurur duydu─čunu söylerken, yine her 10 gençten 4'ü ailelerinin kendi kararlar─▒n─▒ destekledi─čini ifade ediyor.

Z Raporu'na göre, her 10 gençten 6's─▒ kendi gelece─či konusunda endi┼če duyuyor. Endi┼če düzeyinde kad─▒n-erkek fark etmezken, 10 gençten yaln─▒zca 1'inin gelece─či konusunda endi┼čeli de─čil.

─░stedikleri yerde çal─▒┼čma ┼čanslar─▒ olsa, tercihlerini hangisinden yana kullanacaklar─▒ soruldu─čunda gençlerin giri┼čimci yönünün a─č─▒r bast─▒─č─▒ ve gençlerin yüzde 60'─▒n─▒n hayalinin kendi i┼čini kurmak oldu─ču görülüyor. Uluslararas─▒ bir ┼čirkette çal─▒┼čma hayali ikinci, kamu kurumunda çal─▒┼čma hayali üçüncü s─▒rada yer al─▒yor. 

Bir günde sosyal medyada geçirilen vaktin ortalama 3 saat 19 dakika oldu─ču görülüyor. Gençlerin yüzde 90'─▒ WhatsApp ve Instagram kullan─▒rken, bu uygulamalar─▒n ard─▒ndan en çok YouTube'un kullan─▒ld─▒─č─▒ görülüyor.  

 

Olan Biten

 • KFC Türkiye, ─░stanbul Anadolu Yakas─▒’nda belirledi─či pilot bölgedeki 3 restoran─▒nda paket servislerini bisikletli kuryelerle yapmaya ba┼člad─▒. McDonald’s Türkiye CEO'su O─čuz Uçanlar da LinkedIn hesab─▒ndan payla┼č─▒mda bulunarak 2 bisikletli kurye ile deneme yapma karar─▒ ald─▒klar─▒n─▒ duyurdu. ┼×irketlerin bu karar─▒ ise sosyal medyada tart─▒┼čmalara neden oldu.

 • Türkiye Ara┼čt─▒rmac─▒lar Derne─či (TÜAD) taraf─▒ndan bu y─▒l dokuzuncusu düzenlenen Bayku┼č Ödülleri’nde ödüller sahiplerine 12 Ekim’de Conrad Bosphorus’ta gerçekle┼čen törenle kavu┼čtu. Ba┼čvurular─▒n 14 kategoride de─čerlendirildi─či Bayku┼č Ödülleri’nde bu y─▒l 49 ödül da─č─▒t─▒ld─▒.

 • ─░talya, 15 Ekim itibar─▒yla tüm çal─▒┼čanlar─▒n i┼čyerlerine “ye┼čil geçi┼č” sertifikas─▒ ibraz etmesini zorunlu hale getirdi. Sertifika, a┼č─▒ olan, 48 saat içinde negatif test sonucu alan ve Covid-19’u geçirmi┼č olan vatanda┼člara verilecek.

 • Microsoft, Çin hükümetiyle çal─▒┼čman─▒n zorlu─čunu gerekçe göstererek LinkedIn uygulamas─▒n─▒ ülkede kullan─▒ma kapat─▒yor. LinkedIn Çin’de devre d─▒┼č─▒ kalacak ve yerini yaln─▒zca i┼č özelinde ba─člant─▒ kurulabilmesine olanak tan─▒yan InJobs uygulamas─▒na b─▒rakacak.
Image
 

─░┼č Dünyas─▒

 • Rekabet Kurulu, 4054 say─▒l─▒ Kanun’un 4. ve 6. maddesini ihlal edip etmedi─činin tespitine yönelik olarak Trendyol ve ayn─▒ ekonomik bütünlük içinde yer alan di─čer te┼čebbüsler hakk─▒nda soru┼čturma aç─▒lmas─▒na karar verdi.

 • Türk Hava Yollar─▒ kargo operasyonlar─▒n─▒ ay─▒rmak için Sermaye Piyasas─▒ Kurulu'na ba┼čvuruda bulundu. Ayr─▒lmayla birlikte Turkish Cargo’ya farkl─▒ tüzel ki┼čilik kazand─▒r─▒lacak.

 • Hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Hanzade Do─čan, Fortune'un belirledi─či Dünyan─▒n En Güçlü Kad─▒nlar─▒ listesinde yer ald─▒.

 • Yemeksepeti’nin, kullan─▒c─▒lar─▒na mahalle esnaf─▒ndan al─▒┼čveri┼č yapma olana─č─▒ sunan hizmeti Yemeksepeti Mahalle kullan─▒ma aç─▒ld─▒.

 • Yar─▒ iletken çip s─▒k─▒nt─▒s─▒ ve tedarik zincir aksakl─▒klar─▒ndan dolay─▒ Toyota gelecek ay küresel çapta üretimini yüzde 15 dü┼čürme karar─▒ ald─▒.

 • ─░talya’n─▒n 75 y─▒ll─▒k havayolu ┼čirketi Alitalia, Cagliari – Roma seferiyle faaliyetlerini sonland─▒rd─▒.
 

Medya

 • Ali Duran Topuz, genel yay─▒n yönetmenli─čini üstlendi─či Gazete Duvar'dan ayr─▒ld─▒─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒. Topuz, istifa karar─▒na gerekçe olarak Gazete Duvar ─░mtiyaz Sahibi Vedat Zencir ile editoryal ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒n anlam─▒ konusunda ya┼čad─▒klar─▒ uyu┼čmazl─▒─č─▒ gösterdi. Topuz'un istifas─▒n─▒n ard─▒ndan, aralar─▒nda Kemal Can, Ay┼če Çavdar, Cansu Çaml─▒bel, ┼×enay Aydemir, ─░rfan Aktan ve Ayd─▒n Selcen'in de bulundu─ču birçok isim ayr─▒l─▒k karar─▒ ald─▒. Zencir ise konuya ve Gazete Duvar'─▒n gelece─čine dair bir aç─▒klama payla┼čt─▒.

 • Demirören Medya, bankalarla anla┼čarak yap─▒land─▒rmaya çal─▒┼čt─▒─č─▒ kredi borcunun 2 milyar dolara ç─▒kt─▒─č─▒na yönelik haber yapan Reuters ile abonelik anla┼čmalar─▒n─▒ sonland─▒raca─č─▒n─▒ duyurdu.

 • Netflix, kitap uyarlamas─▒ orijinal yap─▒mlar─▒n─▒n dünyan─▒n konu┼čtu─ču popüler kültür ö─čeleri haline gelmeden önceki serüvenlerine ─▒┼č─▒k tutma niyetiyle Starbucks i┼čbirli─činde yeni bir içerik serisine imza ataca─č─▒n─▒ duyurdu. “But Have You Read the Book?” adl─▒ serinin ilk bölümü 16 Kas─▒m’da yay─▒nlanacak.

 • DC Comics, Kas─▒m ay─▒nda yeni say─▒s─▒ ç─▒kacak Superman çizgi roman─▒nda Superman’in biseksüel olarak betimlenece─čini aç─▒klad─▒.

 • Son dönemde eri┼čim sorunlar─▒yla gündeme gelen Instagram, kullan─▒c─▒lar─▒n─▒ büyük teknik sorunlar s─▒ras─▒nda uyarabilece─či bir özellik üzerinde çal─▒┼č─▒yor. ─░lk a┼čamada birkaç ay boyunca ABD’de test edilecek olan uyar─▒ özelli─či, faydal─▒ olmas─▒ halinde di─čer ülkelerde de kullan─▒lacak.
 

Fark yaratan bir strateji geli┼čtirmek, h─▒zla dijitalle┼čen dünyada insanlara ilham veren etkili hikâyeleri yeni mecralarda anlatabilmek günümüz ileti┼čimcilerinin en çok kafa yordu─ču konulardan biri.


Yar─▒n─▒ tasarlayan uzman isimler, pazarlama ileti┼čimin gelece─čini 8-12 Kas─▒m tarihleri aras─▒nda Brand Week Istanbul'da tart─▒┼čacak. Yar─▒n─▒ tasarlayan uzman isimleri dinlemek için siz de Brand Week Istanbulda yerinizi al─▒n.

Image
 

Yarat─▒c─▒l─▒k

 • Bu y─▒l 4 bin 339 ba┼čvuru alarak rekora imza atan Felis Ödülleri’nde jüri toplant─▒lar─▒ Dönü┼čtüren Pazarlama Etkisi Bölümü, Marka Deneyimi ve Aktivasyon Bölümü ve Veri Kullan─▒m─▒ Bölümü ile ba┼člad─▒. 14 Ekim’de ba┼člayan jüri de─čerlendirme toplant─▒lar─▒ 27 Ekim’de sonlanacak. Felis Ödülleri sahiplerine Brand Week Istanbul kapsam─▒nda 11-12 Kas─▒m tarihlerinde düzenlenecek iki ayr─▒ törenle sunulacak.

 • 27. Golden Drum’da ödüller sahiplerini 15 Ekim’de düzenlenen törenle buldu. Organizasyonun k─▒sa listelerinde 11 i┼čle boy gösteren Türkiye’ye 1 Alt─▒n, 6 Gümü┼č ve 5 Bronz olmak üzere toplam 12 ödül geldi.

 • Nike’─▒n “Just Do It” slogan─▒n─▒n mucidi David Kennedy 82 ya┼č─▒nda hayat─▒n─▒ kaybetti. Dan Wieden ile birlikte 1982 y─▒l─▒nda Wieden+Kennedy’i kuran Kennedy 1995 y─▒l─▒nda emeklilik karar─▒ alm─▒┼čt─▒.

 • YouTube'daki 516 bin KFC tavu─ču tarifinden birinin ba─člant─▒s─▒n─▒ copypaste.kfc.es adresi üzerinden payla┼čanlar─▒ ödüllendiren KFC ─░spanya, sahte tarifler kar┼č─▒l─▒─č─▒nda mü┼čterilerine ülke genelindeki restoranlar─▒nda ücretsiz KFC lezzetleri sunmaya ba┼člad─▒.

 • Pink Ribbon Belçika, Uluslararas─▒ Meme Kanseri Fark─▒ndal─▒k Ay─▒ kapsam─▒nda e─členceli oldu─ču kadar e─čitici bir kampanyaya imza att─▒. Dernek, kad─▒nlar─▒n kendilerini muayene etmesinin önemini DJ’lerin kulland─▒─č─▒ yöntemleri muayene için gerekli olan ad─▒mlara uyarlayarak vurgulad─▒.
Image
 

bir tutam kitap...

"Markala┼čman─▒n önündeki en büyük engel, gelenekçi olmak, 'Ben bugünlere bu kafayla geldim, de─či┼čmem!' demektir."

 


Ömer ┼×engüler, Marka Ol E Mi?, MediaCat Kitaplar─▒

Copyright © 2021. Tüm haklar─▒ sakl─▒d─▒r.
Kapital Medya Hizmetleri A┼×